МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Чи навмисно перші фермери окультивували дикі рослини?
2018-01-28

Нові дослідження виявили хоч і дуже маленькі, та все ж докази того, що перші фермери свідомо намагались зробити дикі рослини більш корисними культурами.

Початок землеробства змінив людську історію та віками був основою досліджень для науковців. Отримати хоч якісь дані було надзвичайно складно, адже мова йде про події, які відбувались 10 000 років тому. Як наслідок - питань більше, аніж відповідей. Як приклад: чому від мисливства та збирання люди перейшли до вирощування або ж як і ким вперше були одомашнені культури?

Окультивовані рослини дуже змінились, подивитись хоча б, як кукурудза відрізняється від своїх диких предків. Ці трансформації відбувались ще на ранніх етапах зародження і розвитку сільського господарства, десь за часів Кам’яного віку.Ще одне з невирішених питань, як стародавні люди уявляли собі одомашнення рослин? Чи уявляв собі хтось за 8 000 років до нашої ери, що тонкі теозінти стануть колись кукурудзою? Чи дійсно хтось дивився на дикий рис і розумів, що він може стати відомим на весь світ рисом басматі або довгозернистим рисом? 

Більшість археологів вважають, що ні, але все ж варіант навмисного розведення виключати не варто. Основне питання полягає ось в чому: рослини були окультивовані навмисно, з метою їх зміни або зміни відбувалися самі по собі, в процесі багаторазового висаджування та збирання диких рослин? Для того, щоб розібратись у цьому питанні, були вивчені насінини диких та культурних рослин. Домашні зернові культури, такі як пшениця, рис та кукурудза втратили свою природну здатність до самозасівання, зерно більше не випадає саме по собі, натомість тепер цей процес повністю залежить від людей та машин. Таким чином зерно стало значно більшим. Наприклад, кукурудзина у 15 разів стала більша за насінину теозінти, а соєві боби - у 7 разів більші за своїх предків. Навіть у таких рослин, як ячмінь, досить скромне збільшення розмірів зерна (на 60%) призвело до сильного підвищення врожайності.Звісно, фермери, що мали справу з ранніми версіями цих культур могли навмисно сприяти збільшенню розмірів насіння, оскільки розуміли, що це призведе до підвищення врожайності. Тому, провели порівняння з овочами. Будь-яке селекційне виведення овочів могло впливати на листя, стебло та коріння, оскільки їх вживали у їжу, проте це не могло вплинути на розмір насіння. Тому, дані зміни овочів могли відбутись лише ненавмисне.

Зібравши велику кількість даних, вчені виявили, що серед семи видів овочів наявні суттєві докази загального збільшення насінин через одомашнення. Особливо це було помітно на таких овочах, як картопля та батат, насіння яких люди навіть не саджають, не кажучи вже про їх збирання. Важко придумати хоч одну причину, навіщо було спеціально збільшувати насіння таких культур, тому, безсумнівно, це відбулось ненавмисно.

Тобто, якщо збільшення розмірів насіння овочів – ненавмисне, то що ж щодо зернових? Діапазон збільшення розмірів овочевого насіння збігається з діапазоном збільшення зерен таких культур, як сочевиця та бобові, що дозволяє зробити висновок про те, що збільшення частини зернових також відбулось внаслідок одомашнення та природного добору, а не навмисних зусиль фермерів. Проте зміна інших зернових культур все ще під питанням, на яке відповісти точно поки що ніхто не може.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Mongee Banana! Новий сорт бананів можна їсти зі шкіркою

Італійський ринок підкорюють "помідорні" баклажани

Новий винахід ізраїльських учених! Фіолетова картопля та зернові

Джерело: http://www.independent.co.uk

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
20.11.2018
Американець організував органічну ферму в одному з сіл Хмельниччини
Оскільки землі небагато, Чіп Тейлор організував все так, щоб кожен її клаптик був залучений
20.11.2018
LNZ Group побудує ще один елеватор на Черкащині
В найближчі два роки компанія планує значно розширити елеваторні потужності 
20.11.2018
Петро Порошенко роздав почесні нагороди фермерам
З нагоди Дня працівника сільського господарства, Президент України відзначив нагородами кращих працівників агропромислового сектору 

Статті

всі статті >>
19.11.2018
Маленька Голландія на Херсонщині
Фермер висадив найбільшу в країні плантацію тюльпанів площею в чотири гектари
12.11.2018
Чудовий приклад: Замість сміттєзвалища фруктовий сад
На Сумщині Підприємці висадили молоді яблуні та груші для громади 
16.10.2018
Працювати та навчатись у професіоналів. Сім'я «Агросем» запрошує тебе!
Дистриб’ютор сільськогосподарської техніки провідних виробників John Deere, Väderstad та Manitou радо поспілкується з молоддю на 5-му дні молодого спеціаліста "Твій професійний старт"