МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Експорт української картоплі під загрозою
2018-01-30

Картопля знову опинилась у центрі скандалу. Тоді як українські виробники прагнуть збільшити експорт картоплі до Білорусі та інших країн Євразійського Економічного Союзу, через введення єдиних карантинних правил торік частина виробників не змогла експортувати насіннєву картоплю до Білорусі.

Таким чином експорт у Білорусь у минулому році було суттєво ускладнено, а з другої половини року взагалі припинено. Нова єдина нормативно-правова база, яка почала діяти з 1 липня 2017 року в країнах Євразійського Економічного Союзу (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Росія), включає єдиний перелік карантинних об'єктів, єдині фітосанітарні вимоги та одні для всіх країн правила і норми забезпечення карантину рослин на митній території Євразійського економічного союзу. Ці 11 документів готувалися протягом 8-ми років. Втім, виробники картоплі про це не знали. Держпродспожівслужба обмежилася публікацією-констатацією факту на своєму сайті. Напередодні нового сезону виробники не бачили алгоритм проходження господарствами карантинної дозвільної процедури й не знають, як створювати у господарствах обов’язкові так звані «вільні ділянки». А це може стати суттєвою перепоною для поставок продукції й цьогоріч.

Виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі України Оксана Руженкова розповідає, що в результаті зазначених подій в сезоні-2017 традиційний експорт насіннєвої картоплі в Білорусь було провалено. Вона пояснила, що країна багато років поспіль вирощує свою картоплю з насіння, виробленого українськими представництвами провідних європейських насінницьких компаній. Насіння картоплі сертифіковане, зроблене з дотриманням усіляких вельми прискіпливих вимог компаній-оригінаторів за чітко прописаними ними технологічними картами, проте товар виявися «невиїзним».

«У грудні 2017-го, в ході підписання Меморандуму про співпрацю між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Держспоживслужбою і низкою громадських організацій від імені УАВК я звернулася до Володимира Лапи з проханням допомогти підприємствам-експортерам і презентувати алгоритм проходження господарствами карантинної дозвільної процедури, щоб в сезоні-2018 вони могли відновити експортні поставки. Пан Лапа пообіцяв провести семінар для представників всіх рослинницьких компаній. Проте цього зроблено не було», – коментує Руженкова. 

Пізніше УАВК звернулася до посадовців Мінагропроду та Держпродспоживслужби з проханням виступити в лютому на Нідерландсько-Українському форумі з картоплярства з доповіддю-роз'ясненням як в сезоні-2018 дотриматися всіх вимог карантинних органів ЄЕС. Адже до старту посівної кампанії в південних областях залишився неповний місяць. На засідання робочої групи з гармонізації європейського та українського законодавства в галузі картоплярства було відряджено групу фахівців із Держспоживслужби, які відмовилися від оприлюднення оновленого механізму експорту в ЄЕС. Натомість наголосили на необхідності ділянок, вільних від карантинних організмів, задля подальшого ймовірного виходу на ринок Європейського Союзу, а не ЄЕС.

«Я оприлюднила відкритий лист у соціальних мережах з озвученням дуже гострої для нашої галузі проблеми, залучивши до її обговорення держслужбовців, експертів плодоовочевої галузі та ЗМІ, сподіваючись допомогти виробникам оперативно отримати цю надзвичайно важливу для експортерів картоплі інформацію. Нам украй необхідно оперативно опанувати новий механізм експорту, щоб не втратити чи не єдиний експортний канал, донести цю інформацію максимально широкому колу виробників і привчити посадовців вести відкриту, прозору інформаційну політику, активно комунікувати із виробниками та громадськістю», – пояснює свої дії виконавчий директор УАВК.

РЕКОМЕНДУЄМО: Новий український гібрид картоплі - рекорсмен по врожайності

Вирощування великобульбових сортів картоплі - майбутнє картопляної галузі України

Тирса замість картоплі

Джерело: http://agravery.com

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>