МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ
  • відправити другу
  • роздрукувати

Кіноа та дурум приходять на зміну пшениці та соняшнику
2018-01-31

Останнім часом виробники традиційних польових культур України спостерігають зменшення прибутків господарств. Традиційна четвірка - пшениця, кукурудза, соняшник та ячмінь - вже не такі рентабельні культури, як колись. Рентабельність вирощування зернових в Україні – 15-20%, а ціна їх на світових ринках невпинно знижується. Тому господарства мають шукати нові ще «невитоптані» культури, які мали б кращу перспективу, які, втім виявились досить перспективними.

Представляємо вашій увазі 8 незвичайних культур, які віднедавна почали вирощувати господарі України на свої полях.


Сочевиця


У минулому році господарства почали більше експериментувати над вирощуванням різних бобових культур. Якщо два сезони тому однією з найбільш рентабельних культур називали горох, то зараз перспективною культурою називають зелену та червону сочевицю. Площі під цією культурою щороку зростають. Якщо у 2016 урожай збирали з площі в 1000 га, то минулого року під сочевицю виділили 2500 га. Під урожай 2018 будуть сіяти мінімум 3000 га. Генеральний директор HarvEast Дмитро Скорняков стверджує, що за рентабельністю сочевиця на підприємстві другий рік поспіль посідає перше місце, а соняшник займає 3-4 місце. 

Про свої плани збільшення площ під сочевицею заявили в агрохолдингу ІМК (у 2017 році вирощували 120 га, а планують на цей рік – 800 га). Це виглядає цілком закономірно – культура є дуже посухостійкою, і, одночасно, холодостійкою – сходи витримують заморозки до -5-6°C, тому її без побоювання рано висівають. Світова ціна на сочевицю доходить до 1000$/т, а попит зі сторони іноземних імпортерів – стабільний.


Тверда пшениця (дурум)


Зміна кліматичних умов і більш посушливий клімат спонукають аграріїв приглядатись до вирощування твердої пшениці (дурум). 

За словами керівника СТОВ «Перемога» (Київська область) Миколи Малієнка, нею наразі засівають лише 16 тис. га, а могли б не менше 300 тис. га. З дурум значно менше проблем при вирощуванні, урожайність сягає 5 т/га, що при експортній ціні 1200$ за тонну виглядає привабливо. 

Раніше вирощувати дурум господарі не поспішали, тому що гарних сортів твердої пшениці цього виду в Україні просто не було, але зараз їх потроху імпортують з-за кордону. Як засвідчує генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов, найімовірніше через ціновий розрив між звичайною та твердою пшеницями наступні сезони відбудеться збільшення площ саме під дурумом. На відміну від звичайної пшениці, тверда є дуже цікавою трейдерам із країн ЄС та Туреччини.


Амарант


Амарант називають найефективнішим, найбільш раціональним та екологічно чистим кормом для тварин. У порівнянні з іншими кормовими культурами дає найбільші прирости кількості та якості молока у корів, збільшує цінність птиці, а з 20 основних амінокислот в амаранті є 18. Як засвідчують у компанії «Амарант Україна» з Київщини, яка першою почала вирощувати культуру, урожай амаранту стійкий до посухи, і витримує до 50 градусів спеки. Компанія вирощує насіння амаранту для посіву, виробляє амарантову олію, крупу і борошно з амаранту, фіточай, косметику та засоби гігієни, гранульований біокорм для тварин. Продажі здійснюють як в Україні, так і за кордоном. Говорять, що конкуренції майже немає – на всю Україну виробництвом амаранту займаються лише декілька компаній. Ціна кілограму амарантового борошна в Україні стартує від 80-100 гривень.


Кіноа


Рік тому в Україні спробували вирощувати кіноа. Першу партію насіння культури було вирощено на декількох сотках експериментальної ділянки на базі навчально-наукового виробничого комплексу Сумського національного аграрного університету (СНАУ). У промислових масштабах кіноа в Україні поки що не вирощують. Кіноа – це близький родич лободи, з якою звикли боротися наші аграрії. Цю культуру традиційно вирощують на бідних ґрунтах південноамериканських гір Анд. Найбільшими постачальниками кіноа в світі вважаються Перу, Болівія та Еквадор, але експерименти по вирощуванню цієї культури проводять в багатьох країнах світу. 

Насіння кіноа є цікавим для споживання, бо містить велику кількість білка (від 16 до 20%), багатий амінокислотний склад (близький до коров'ячого молока), а по залізу вдвічі перевершує пшеницю. Досвід підприємства з Голландії засвідчує, що кіноа може давати урожай 700 до 3000 кг/га. Ціна імпортного кіноа в Україні – від 300 грн/кг.


Технічні коноплі


Однією із найбільш перспективних культур для аграріїв експерти називають технічні ненаркотичні коноплі. У 2016 році технічними коноплями було засіяно 3,5 тис. га (це 2 місце за площами конопель серед європейських країн), а у 2017 році, за оцінками виробників, приблизно 6-7 тис. га. Коноплі активно вирощують господарства у Сумській, Одеській та Полтавській областях. В останній навіть готуються незабаром до відкриття коноплепереробного заводу для виробництва тканин. 

Переваги технічних конопель – вони повністю підходять під наш клімат, мають дуже швидкий вегетаційний період (виростають до 4 м протягом 100 днів), даючи велику кількість біомаси (до 10 тонн/га), не потребують гербіцидів та ЗЗР. 

В агропромисловій групі «Арніка» говорять, що бізнес не складний. Для того, щоб вирощувати технічну коноплю, компанії потрібен лише документ, що вона є ненаркотичною. Також особливість роботи з цією культурою передбачає гарну технічну оснащеність – потрібні потужні комбайни, які зможуть працювати з жорсткими стеблами. Влітку минулого року компанія навіть здійснила найбільшу у історії США поставку технічних конопель до США – експортували 30 т посівного матеріалу технічних конопель для Державного університету Адамса (штат Колорадо). Вартість насіння технічних конопель –35 000-40 000 грн/т.

Нагадаємо, що нещодавно на Житомирщині розпочали виробництво органічного насіння конопель.


Картопля з високим вмістом крохмалю


Останнім часом в Україні активізувалось виробництво картопляного крохмалю – на Чернігівщині планують побудувати восени 2018 року уже третій крохмальний завод «ВИМАЛ», і зробити там глибинну переробку картоплі на крохмаль та органічні добрива. Це може стати драйвером для виробництва крохмалевмістних сортів картоплі. 

Директор ПБП «ВИМАЛ» Сергій Самоненко засвідчує, що переробники шукають сировину і готові заради цього кооперуватися із виробниками на вигідних умовах – платити за картоплю від 3 грн/кг і більше. Сорти із високим вмістом крохмалю в Україні – це «Червона рута» (крохмалистість 25–26%) та «Случ» (25%), а також низка сортів, імпортованих представниками голландських компаній.


Жимолость


Ягідна культура, яка останні сезони зібрала низку як позитивних так і негативних відгуків від виробників. Якщо перші активно нарощують площі (зараз під жимолостю нараховують 80-100 га насаджень), то інші кажуть, що незвичні смакові якості не приваблюють українського споживача, а отже, якщо і вирощувати, то тільки експортувати. 

За словами заступника директора Інституту садівництва НААН Олександра Ярещенка, культура має великий потенціал для комерційного вирощування – вона дуже рання (достигає навіть раніше за суницю садову) і може давати потенційно 6-7 т/га. А от мінусом є те, що сусідня Польща вирощує понад 3000 га жимолості, тож для українців виходити на експорт буде важкувато. Експерт засвідчує, закупівельна ціна на жимолость в Україні стартує від 120-150 грн/кг, а у супермаркетах її можна знайти за ціною від 200-250 грн/кг. Ціна закладки плантації обійдеться господарству 80 тис. грн на гектар, це практично дорівнює закладці плантації під агрус.


Альпійська суниця


Іще одна ягідна культура до переліку незвичних та комерційно привабливих - родичка суниці садової – суниця альпійська. Якщо раніше її використовували лише у декоративних цілях на присадибних ділянках, то на сьогодні господарства почали закладати ділянки під нею для подальшого промислового використання. 

Попри невеликий розмір плодів, цей різновид ягід відрізняється неймовірно сильним ароматом, а також тривалим плодоносінням. Соковиті плоди можна збирати, починаючи з першої декади червня, і закінчуючи пізньою осінню, вони є досить транспортабельними. Сьогодні під альпійською суницею нараховують до 10 га площ по всій Україні, проте у наступні роки обсяги будуть збільшуватись.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Соняшник уже два роки поступається рентабельністю сочевиці

10 продуктів, які можуть зберігатися вічно

Джерело: http://agravery.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
19.02.2018
На Одещині створять науково-дослідний центр, до якого увійдуть представники провідних ВНЗ Одеси
В Одеській області запустили агрокластер "Фрумушика-Нова", який стане центром екологічного та сільського туризму, а його діяльність буде направлена на розвиток сільського господарства, тваринництва та стимулювання до індивідуального підприємництва 
19.02.2018
Компанія «П'ятидні» побудує новий елеватор у Волинській області
Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик повідомив, що ТОВ «П'ятидні» планує побудувати новий елеватор, потужністю 65 000 тонн одночасного зберігання
19.02.2018
ЄС інвестує €500 тис. у створення яблуневого кластера на Вінниччині
Новий грантовий проект яблуневого кластера за європейськими аналогами буде впроваджено у Барській та Северинівській об’єднаних територіальних громадах Вінницької області

Статті

всі статті >>
16.02.2018
Збираєшся на співбесіду? Дізнайся, яких помилок слід уникнути під час першої зустрічі з роботодавцем
Як успішно «продати» свої уміння та інтелект? Яких помилок слід уникнути під час співбесіди? та Які якості слід розвинути в собі, аби відповідати вимогам роботодавців? Дізнайтесь відповіді!
12.02.2018
Допомога «Марсіанським садам»
Поки вчені сперечаються, чи можна заселяти чужу планету зразками земного життя, з'являються цікаві технології, які в майбутньому могли б допомогти людям у перетворенні Червоної планети на оазис серед космічного простору
09.02.2018
ТОП-10 інвестицій в агростартапи 2017 року

Огляд найбільших світових угод інвестування агростартапів у 2017 році