МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Кольорова картопля в Україні: хто, де і як вирощує екзотичну бульбу
2018-02-06

У миколаївському Фермерському господарстві «Чернохатове» вирощують картоплю з кольоровим м'якушем, яка корисна дітям, літнім, людям з серцево-судинними захворюваннями та навіть діабетикам. Поки що це єдиний виробник в Україні.

Фіолетове картопляне пюре або рожева картопля-фрі - такі екзотичні страви вже пропонують в українських ресторанах. Втім, будь-хто може приготувати їх і вдома. Для цього не потрібно володіти кухарським мистецтвом або мати якісь спеціальні ГМО-продукти. Картопля з кольоровим м'якушем поширена на батьківщині культури, в країнах Південної Америки, а з недавніх пір її активно культивують в Європі та інших частинах світу. Незвичайна і корисна - це, мабуть, основні аргументи, які є рушійною силою поширення кольорової картоплі по всьому світу.


Два врожаї за сезон


Фермерське господарство «Чернохатове» в Миколаївській області таку картоплю культивує, сортує, упаковує й успішно реалізовує вже 4 роки. Але починався картопляний бізнес з вирощування традиційної бульби. Майже за 20 років Чернохатови виростили понад 10 тисяч тонн насіннєвої та продовольчої картоплі. Ними було виведено близько 90 сортів, в основному української селекції: Київський світанок, Водограй, Незабудка, Загадка, Слов'янка.

Володимир Леонідович після 25-річної «служби» в школі шукав справу до душі, його дружина Наталя Михайлівна ще працювала в радгоспі «Авангард», діяльність якого поступово згасала. Радгосп спеціалізувався на вирощуванні картоплі за унікальним методом подвійного врожаю. Цей метод демонстрував високу рентабельність, тому що дозволяв отримувати здоровий насіннєвий матеріал і два врожаї картоплі за сезон! Так Чернохатови вирішили продовжити справу «Авангарду» - вирощувати картоплю, озброївшись методом двоурожайної культури.

Український науково-дослідний інститут зрошуваного землеробства, який розташований неподалік від Херсона, займався селекцією, а фермерське господарство "Чернохатове" стало його опорним пунктом, де культивували новостворені сорти."Тоді голландці ще заздрили нам. На півдні України ідеальні кліматичні умови для селекції, розмноження. Щоб отримати якісний насіннєвий матеріал, який забезпечить хороший урожай, потрібно вкласти багато сил і розуму, - говорить Володимир Леонідович. - Картопля має масу захворювань. Робота наукової установи полягала в тому, щоб отримати в пробірці абсолютно стерильну рослину, а ми межували між виробництвом і наукою".

В лабораторії біотехнології картоплі Інституту зрошуваного землеробства НААН України зуміли з меристеми створити абсолютно здоровий суперелітний посадковий матеріал. Клітини картоплі розміщували в пробірках в спеціальному живильному середовищі, всі рослини тестували по дуже складній методиці, щоб визначити, чи здорова бульба в пробірці. З п'ятисот зразків тільки кілька виявлялися абсолютно стерильними. Коли рослина в пробірці підростала, її живцювали та розсаджували. З цього вихідного матеріалу отримували в пробірці бульби розміром трохи більше горошини. Ці бульби ще раз тестували й висаджували в парникових умовах, де немає комах, шкідників, в абсолютно стерильний, просмажений ґрунт. Отриманий матеріал переносили в ґрунт дослідної ділянки наукової установи.

Наступна стадія роботи - те, що робило господарство "Чернохатове". Цей напрямок роботи був унікальним, оскільки рятував українські сорти картоплі від виродження. Привабливість методу в тому, що з 1 одиниці вихідного матеріалу можна отримати максимальну кількість здорового картоплі. А метод культури з подвійним урожаєм дозволяє багаторазово розмножити матеріал.Якщо в Чернігівській області можна виростити один урожай на рік, то в Миколаївській, Одеській, Херсонській областях завдяки кліматичним умовам реально отримати два. Цьому сприяє рання весна і пізня осінь, близько 170 днів в році стовпчик термометра тримається на рівні вище 0. З тонни бульб за два періоди вегетації протягом року Чернохатови отримують 20 тонн відмінної картоплі.

Крім того, такий метод дозволяє обдурити природу й уникнути неприємних подій у картопляному «житті». Річ у тому, що високі літні температури сприяють швидкому виродженню картоплі: погіршуються товарні та харчові показники бульб, знижується врожайність, губляться його насінні якості. Перша посадка проводиться у квітні, а в кінці червня, коли картопля ще молодий і здоровий, його збирають. Річ у тім, що картопля заражається вірусами в період інтенсивного росту бадилля. Прибираючи бадилля, знищують і всю інфекцію, яку принесли комахи. Потім бульби обробляють спеціальним живильним розчином, який сприяє їх пробудження. На початку липня - знову посадкові роботи. Утворення клубнів зміщується на більш прохолодну пору року - початок осені, а під час вегетації переносники вірусних хвороб, комахи, вже не такі активні. Отримані бульби здорові й без проблем зберігаються взимку, а також відрізняються відмінними насіннєвими властивостями, тому використовуються для посадки в наступному році.

"Ми не робимо секретів, цей метод з успіхом використовують завзяті картопляри-дачники. Вони беруть у нас оброблені бульби й примудряються виростити навіть три врожаї за рік", - розповідає Наталя Михайлівна Чернохатова.


Картопля кольорової раси для діабетиків і тих, хто худне


Історія з кольоровою картоплею почалася зовсім випадково. Син Чернохатова, Леонід, бувши студентом аграрного ВНЗ, побачив в Інституті картоплярства НААН України дику картоплю південноамериканських сортів з м'якушем різних кольорів: рожевого, фіолетового, бузкового. Звичайно, молодий чоловік не втримався і привіз своїм батькам такі екзотичні зразки. Кожного сорту - по сітці. Це було в 2014 році. За 4 сезони з 3 сіток Чернохатови виростили кілька десятків тонн картоплі з кольоровим м'якушем. 

Підкорені корисними властивостями південноамериканських бульб, вони прагнуть надати українцям альтернативу традиційному «другому хлібу». Щоб просувати екзотичні сорти картоплі, Чернохатови придбали пакувальну лінію. Кольорова картопля обов'язково сортується й упаковується, на етикетці вказані не тільки виробник і назва продукту, але і його переваги. 

Синя, червона, фіолетова, вона споконвіку росте в перуанських Андах поруч з білими та жовтими сортами. Поява кольорової картоплі на прилавках наших супермаркетів стала можливою завдяки роботі українських селекціонерів. Як жартує Володимир Леонідович, дикорослі та культивовані перуанські сорти злегка «припудрили» в Інституті картоплярства НААН України та отримали вітчизняні сорти картоплі з кольоровим м'якушем: Довіра, Тирас, Солоха, Сантарка, Гурман і багато інших. 

Чим більш насичені фарби, тим вище в картоплі вміст рослинних пігментів - каротиноїдів, які захищають клітини людського організму від негативної дії вільних радикалів. Тому картопля з кольоровим м'якушем, як і чорниця, є потужним антиоксидантом, підвищує імунний статус організму людини. Продукти з високим вмістом каротиноїдів застосовують для профілактики раку, в тому числі раку легенів і шкіри. Натуральні каротиноїди сприятливо впливають на судини, тому знижують ймовірність летального результату від інфаркту та інсульту. У фіолетовій картоплі міститься лютеїн, який необхідний для нормального функціонування сітківки ока людини. Картопля з кольоровим м'якушем перешкоджає розвитку атеросклерозу, підвищує стійкість до стресу. І ще дуже важливий момент: ця картопля відрізняється низьким вмістом крохмалю. Кольорова картопля - незамінний продукт у дієтичному меню, його можна і потрібно вживати діабетикам. Кольорову картоплю із задоволенням їдять діти. Різнокольорові чіпси, приготовані з них у мікрохвильовці, або бузкове пюре викликають фурор в дитячих компаніях. Кольорову картоплю - відрада для тих, хто на дієті, але любить поїсти. Отже, тим, хто на дієті варто включати в раціон харчування райдужну бульбу. Мало того, що бульби такої картоплі не крохмалисті, так ще й містять клітковину і пектинові речовини! М'якуш запеченої картоплі в розрізі нагадує цукровий кавун, неозброєним оком видно тисячі «мікрокристалів» картоплі.


Ідея для бізнесу 


Світовий ринок картоплі зазнає серйозних змін. Ще у 20 столітті велика частина картоплі вирощувалася і споживалася у Європі, Північній Америці й країнах колишнього Союзу. Зараз спостерігається різке збільшення виробництва і попиту на картоплю в Азії, Африці та Латинській Америці. Обсяг виробництва в цих частинах світу за останні 50-60 років збільшився більш ніж у 5 разів. 

У 2005 році вперше обсяг виробництва картоплі у світі, що розвивається, перевищив обсяг виробництва розвиненого світу. В країнах Азії й Латинської Америки впевнено культивують більш корисну картоплю - з кольоровим м'якушем. Частка виробництва і перероблення картоплі у світовому агробізнесі з кожним роком збільшується. Українські фермери теж можуть створювати картопляну продукцію з доданою вартістю і в цьому бачать перспективу. 

Досвід різних країн світу не складний: в США налагоджена робота з виробництва картопляних чіпсів різних кольорів веселки. Сік кольорової картоплі використовують як харчові барвники в кулінарії й косметології в країнах Латинської Америки та Азії. У Південній Кореї кольорова картопля виступає сировиною для виробництва мила і косметичних засобів. В Європі тонни кольорової картоплі поглинає такий потужний сегмент ринку збуту, як КаБаРе (кафе, бари, ресторани). 

Прагнення до здорового способу життя позначається на виборі покупця, тисячі європейців і азіатів повністю відмовилися від білих і жовтих сортів на користь кольорових. Створення сортів з різнобарвною шкіркою і м'якушем бульб - один із перспективних напрямків у світовій селекції картоплі. Сьогодні селекція кольорової картоплі активно розвивається в Японії, США, Китаї, Південній Кореї та в Латинській Америці - батьківщині картоплі. Буде розвиватися і в Миколаєві, якщо Чернохатови реалізують свої плани. 25-30 тонн з гектара! 

Зараз фермерське господарство займається вирощуванням насіннєвої та продовольчої картоплі білих і кольорових сортів. З білих культивують Рів'єру, Тирас, Серпанок, Циганочка, Бєллороса, Альваро; з кольорових: Гурман, Солоха N, Хортиця N. Урожайність в господарстві рекордна для південних широт - 25-30 тонн з гектара! До таких показників картоплярі йшли 18 років. 

Наталя Михайлівна каже, що секрети врожайності прості: якісний посадковий матеріал, крапельний полив і метод подвійного врожаю. А ще - шанобливе ставлення до землі, у фермерському господарстві строго дотримуються сівозміни, щоб не виснажувати землю. Чернохатови постійно шукають сорти з високою рентабельністю і кожні 2-3 роки змінюють їх, тому що культивовані вироджуються. 

Фермерське господарство працює за тією ж схемою, що і 10-15 років тому, ось тільки з виробниками насіннєвої картоплі з Голландії. Тому що співпраця з науковими установами зійшла нанівець: як Інститут зрошувального землеробства НААН України, так й Інститут картоплярства НААН України вже не можуть запропонувати такий якісний посадковий матеріал, як, скажімо в Європі. 

"Ми обов'язково тестуємо насіння, які здобуваємо, і бачимо якість посадкового матеріалу, - підкреслює Володимир Чернохатов. - Ми шукаємо картоплю з високою репродуктивною здатністю, щоб отримувати 40-50 тонн з гектара. Наші картопляні поля видно здалеку, як молоду жінку". 

Голландський матеріал - прекрасна основа для виробництва у фермерському господарстві «Чернохатова» мікробульб, бульби, супер елітної та елітної картоплі. 

На сьогодні Голландія стала провідною картоплярською країною світу, такої якості й ефективності посадкового матеріалу іншим виробникам досягти поки не вдалося. Тут вирощують картоплю близько 300 сортів, процеси його виробництва максимально механізовані, а показники врожайності рекордні - понад 45 тонн з гектара! Голландія - найбільший постачальник сертифікованого насіннєвої картоплі на світовий ринок. 

Голландський посадковий матеріал дорогий, але Чернохатови працюють тільки з кращою насіннєвою картоплею і своєму кредо не змінюють.


Науковий свербіж не проходить


Чернохатови планують створити свою селекційну лабораторію, в якій могли б оздоровлювати насіннєвий матеріал і виводити нові сорти якісної картоплі з високою врожайністю. 

Приміщення для лабораторії вже є. Можна сказати, що підготовлено і наукове, і техніко-економічне обґрунтування для цього об'єкта - старший син Чернохатова на цю тему підготував дисертацію! До реалізації мрії залишилося зробити декілька важливих кроків - залучити інвестиції та знайти професійних працівників. 

У тому, що така лабораторія потрібна, сумнівів немає. Український насіннєвий ринок картоплі, та й інших культур, насичений нечистосортною продукцією сумнівної врожайності. Наявність сертифікатів якості зовсім її не гарантує. Наталя Михайлівна скаржиться, що куплена на пробу в Україні насіннєва картопля виробництва Німеччини при тестуванні не відповідала заявленому сорту. Відсутність елементарної порядності з боку гравців насіннєвого ринку і контролю з боку держави за якістю посадкового матеріалу подовжують шлях вітчизняних виробників картоплі до нових, більш прибутковим зовнішніх ринків. 

Високопродуктивний насіннєвий матеріал, різноманітність сортів, вирощування нішових продуктів, в картоплярстві це сорти з кольоровим м'якушем - все це складові успіху фермерського господарства «Чернохатова». 

Зараз ФГ виробляє близько 400-500 тонн картоплі з м'якушем білого, жовтого, рожевого і фіолетового кольорів, з них 200-250 тонн - елітна насіннєва картопля і сертифікований насіннєвий матеріал першого і другого покоління еліти. Тільки 5 відсотків від обсягу виробництва займає картопля з кольоровим м'якушем. Поки цього достатньо, щоб задовольнити попит. Основний ринок збуту екзотичної бульби - Західна Україна, жителі якої частіше бувають в Європі й вже розсмакували кольорову картоплю за кордоном. У європейських країнах придбати похідні від диких перуанських сортів можна за ціною 4-6 євро, у фермерському господарстві «Чернохатова» - всього по 10 грн. Їжте на здоров'я! 

P.S. Наталя Михайлівна Чернохатова є учасником Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, бере активну участь в заходах проекту, ділиться своїм досвідом з клієнтами UHBDP. Щоб стати учасником проекту, реєструйтеся на сайті uhbdp.org або за номером телефону контакт-центру: 0 800 500 184 (дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів безкоштовні).

РЕКОМЕНДУЄМО: ТОП-4 незвичні культури, які сьогодні вирощують фермери України

"Золота" картопля - потужне джерело вітамінів А та Е

Новий винахід ізраїльських вчених! Фіолетова картопля та зернові

Джерело: http://infoindustria.com.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
20.02.2019
Сільське господарство зайняло четверте місце за кількістю незареєстрованих працівників
Найбільше неофіційно влаштованих працівників зафіксовано у сфері торгівлі, готельного й ресторанного бізнесу та сільському господарстві
20.02.2019
Світовий лідер з виробництва горіхів і сухофруктів планує працювати в Україні
Італійська агропромислова група «Бесана» створить на території України інтенсивні насадження фундука, волоського горіха, мигдалю та фісташок
19.02.2019
Хто з роботодавців буде на 6-му Дні молодого спеціаліста "ТВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ СТАРТ"
12 українських компаній представлять свої програми стажування для студентів та розкажуть про можливості працевлаштування для молодих фахівців

Статті

всі статті >>
20.02.2019
Боби мунг – перспектива отримання чималих прибутків
Сьогодні в Україні мало хто знає про однорічну рослину, яка має неабиякий попит у світі, а отже в перспективі — це вигідний бізнес для українських фермерів
14.02.2019
Використання доповненої реальності в значно спростить роботу в теплицях
Компанія тепличного виробництва Huxley стала першою компанією, яка у своїй роботі почала використовувати технології доповненої реальності та штучного інтелекту
12.02.2019
Лише співпраця роботодавців та держави зможе розв'язати проблему трудової міграції
Необхідно створювати платформи для розвитку освіти, обміну досвідом, відкриття нових робочих місць і розвитку економіки в цілому