МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Державна та недержавна. Яка краще? Дві програми відгодівлі молодняку ВРХ
2018-03-20

Сьогодні, 16 березня, відбулося обговорення нової бізнес-моделі з відгодівлі молодняку ВРХ, закупленого з особистих селянських господарств. Її підготували експерти Проекту "Агросільрозвиток" USAID.

Асоціація тваринників України разом з іншими аграрними організаціями переконані, що практичне втілення цієї моделі дозволить зберегти та використати потенціал молодняку ВРХ, який народжується в особистих домогосподарствах, сімейних фермах та дрібних фермерських господарствах. Адже на сьогодні близько 70% корів в Україні утримуються саме в особистих домогосподарствах. 

Суть моделі полягає в концентрації молодняку ВРХ на централізованих майданчиках із відгодівлі, які можуть бути створені на базі сільськогосподарських кооперативів та підприємств. Після завершення аналізу всіх відгуків та пропозицій буде сформована її остаточна версія, і проект "Агросільрозвиток" USAID оголосить конкурс. Реалізація даної моделі буде втілена завдяки донорської підтримки. 

Інша, державна програма з відгодівлі молодняку ВРХ в особистих селянських господарствах, буде втілена в цьому році коштом державного фінансування. 

На реалізацію урядової програми у 2018 році передбачено «Дотацію за молодняк» в державному бюджеті, що надаватиметься на безповоротній основі фізичним особам за утримання ідентифікованого та зареєстрованого в установленому порядку молодняку великої рогатої худоби, який народився у господарствах фізичних осіб у поточному році, до тринадцятимісячного віку. Максимальна сума коштів, яку зможе отримати ОСГ - 2500 грн на голову молодняку. 

У 2017 році Асоціацією тваринників вже було розроблено й представлено керівництву Мін АПК Програму з розвитку скотарства, яка так само була спрямована на відгодівлю бичків. Хоча загальна ідея Програми розвитку скотарства АТУ була почута владою, однак до її втілення на рівні підготовки Порядку використання коштів, на жаль, не було долучено Асоціацію тваринників.

На жаль, механізм державної дотації на сьогодні викладений непродумано та з недоліками. Один із них – це те, що дотація даватиметься лише за молодняк, який народився у 2018 році. Крім того, проблемою стане концентрування вирощення молодняку в руках ОСГ, що означатиме отримання неоднорідного поголів’я, в якому мало зацікавлені потенційні міжнародні партнери. Для держави та її економіки відсутність стандартизованих товарних партій ВРХ буде означати низький економічний ефект від держаних дотацій. На відміну від ситуації, якщо відгодівля молодняку була б сконцентрована на централізованих майданчиках. 

Ідея необхідності розробки абсолютно нової моделі виникла за результатами Круглого столу «Розвиток виробництва та експорту м’яса в Україні», організованого за ініціативи Асоціації тваринників України, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Офісу підтримки реформ, за підтримки проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» ще в липні 2017 року. Під час цього заходу виробники підняли важливу проблему забою бичків у ранньому віці в домогосподарствах населення, а, як наслідок, зниження поголів’я ВРХ, втрати Україною потенційного експортного товару та валютного виторгу, потрапляння в точки реалізації м’яса яловичини від молодих телят, яке шкідливе для споживання населенням. 

Останніми роками продукція ВРХ живою вагою також має попит на світових ринках (Єгипет, Ліван, Йорданія, Казахстан, Узбекистан), особливо арабських. Вже досяжним для України стане відкриття ринку Туреччини, над чим активно працює Асоціація тваринників. Однак більшість домогосподарств немотивовані відгодовувати телят через втрату молока на їх випоювання та субсидій за оплату ЖКП.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМ: Завдяки безкоштовним бізнес-планам від ФАО та ЄБРР українська яловичина має всі шанси підкорити світ

Уряд визначився з найбільш перспективними агронапрямами на 2018 рік

Джерело: http://usba.com.ua

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>