МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Зіркове поле: скільки грошей і часу потрібно, аби виростити газон під одну із найочікуваніших футбольних подій світу
2018-05-23

Посівна кампанія в Україні майже завершена, а значить на вихідних можна дозволити собі відпочинок і разом з європейцями повболівати за улюблені команди під час фіналу Ліги Чемпіонів УЄФА. Ну, і як справжні аграрії, не забудемо оцінити стан головного поля країни - стадіону НСК «Олімпійський», де вже за лічені дні й відбудеться фінальний матч.

Про особливості догляду за футбольним газоном, технічне оснащення найкращої футбольної арени України та про що він турбується під час важливих матчів, розповів головний агроном НСК «Олімпійський» Максим Стельмах.

- Як Ви оцінюєте стан поля перед фіналом Ліги Чемпіонів УЄФА?

- Поле готове, можемо проводити матч на ньому хоч завтра. Зараз я оцінюю стан газону «Олімпійського» на 4+, але переконаний, що у дні гри він буде у ідеальній формі – як візуально, так і технічно. Зараз нам залишилось провести певні «косметичні» процедури.

Слід сказати, що газон «Олімпійського» уже «досвідчений» на ньому проводились ігри «Євро-2012» та інші важливі матчі ліги Європи, світової першості. Газон з часів «Євро-2012» не замінювали повністю, просто проводили необхідні роботи для підтримання його у належному стані.- Скільки потрібно часу, аби виростити газон для стадіону та привести його до ладу перед такими важливими матчами?

- На підготовку газону перед такими важливими подіями потрібно один-два місяці. Наприкінці березня цього року на полі проведений останній матч, після цього ігор на ньому не було. На початку квітня було проведено низку агротехнічних заходів пов’язаних із частковим пошкодженням газону. Ми провели реновацію, аерацію.

Частково замінили старий газон шляхом агресивного вичісування. Був також здійснений частковий підсів газону, що дало змогу набути йому гарної «ігрової» форми, нові рослини розвинулись добре, мають хорошу кореневу систему. Протягом останнього місяця ми стрижемо газон 3-5 разів на тиждень, даємо гранульовані та водорозчинні спеціалізовані добрива, використовуємо кондиціонери для газону.

Вони допомагають не тільки розвитку зеленої маси, а й дають енергії росту та мають пролонговану дію – наприклад, певних добрив потрібно давати і по 500 кг/га, і вони діятимуть 3-5 місяців. За декілька днів до 26 травня ми будемо безпосередньо займатись «макіяжем газону» – накатуванням ліній, розміткою поля, встановленням воріт – робитимемо все, аби картинка була ідеальною.- Чим відрізняються стандарти газону для таких важливих міжнародних матчів від звичайних змагань? Хто і як перевіряє газон стадіону перед матчем?

- Так, безумовно. Підготовка більш ретельна, більше тонкощів, які слід враховувати. Наприклад, дозволена висота футбольного газону 23-28 мм. Під час таких важливих матчів вона має бути абсолютно рівна, по всій площі поля – як правило, це або 23 або 25 мм.

Зараз на «Олімпійському» висота газону 23 мм, і ми будемо підтримувати її під час матчу. Крім візуальних характеристик (суцільний зелений покрив без «залисин»), газон має бути не занадто жорстким та не занадто м’яким. Адже у першому випадку футболісти будуть зачіплятися бутсами й набиватимуть при падінні гулі, а у другому – бутси провалюватимуться у газон, і футболісти не зможуть розвивати необхідної швидкості.

Поля, звичайно, інспектують. Зазвичай, за 5 днів перед матчем європейської чи української ліги я маю надати звіт, який включає увесь перелік проведених чи запланованих на полі робіт, у день матчу вранці на поле приходять інспектори, судді та представники команд – вони так само можуть поставити питання чи попросити щось змінити. Але зараз це більше формальність – за плечима у нашої команди великий досвід проведення грандіозних футбольних матчів, тож нарікань бути не повинно.

- Яку саме траву для газону ви використовуєте?

- Ми використовуємо два види трав: це – м'ятлик луговий (Poa pratensis) та пажитниця багаторічна (Lolium perenne).

- Яка техніка необхідна для догляду за газоном? Чи купували додаткову техніку цього сезону, можливо, змінювати технології?

- Ні, такого не було. Техніки у нас достатньо, технологія теж для нашого поля ідеальна. У нас є професійні барабанні косарки (для ідеального зрізу трави), роторні вакуумні косарки (для збирання вирваних решток після проведення заходів), аератор використовується в разі переущільнення газону (робить отвори в газоні діаметром від 8 до 20 мм і глибиною до 15 см), професійна спеціалізована сівалка – машина для розкидання піску (рівномірно розкидає пісок шаром від 1 мм), вичісувач або скарифікатор (для видалення старого газону та повсті), оприскувач (для внесення пестицидів та інших водорозчинних елементів живлення), маркер для нанесення ліній розмітки на поле.- Що потрібно враховувати при вирощуванні футбольного газону?

- Насправді, двох однакових футбольних газонів не існує, у кожного є своя специфіка догляду. Потрібно оцінювати його стан – чим більш старий та занедбаний  газон, тим більше часу знадобиться грінкіперу аби привести його до ладу.Частіше доводиться робити вичісування та реновацію.

- Розкажіть, а в чому відмінність поля «Олімпійського», у порівнянні з іншими полями?

- Це стандартне поле, воно нічим не поступається футбольним аренам провідних столиць світу, відповідає усім сучасним стандартам. Є система підігріву поля етилен-гліколем – це рідина, яка не замерзає навіть при -30 градусах. Тому поле завжди зелене.

Підтримувати його в гарному стані також допомагає наша система дренажу, яка допомагає швидко вивести всю зайву воду під час злив, автоматичний полив (на полі розміщено 24 спринклери, які рівномірно розпилюють воду по всьому полю), лампи штучного освітлення (замінюють сонце в осінньо-весінній період).

- Як ви оцінюєте стан газонів інших українських стадіонів?

- В Україні футбольні газони на гідному рівні. Важко порівнювати їх, наприклад, з англійськими, тому що клімат в нас набагато складніший для догляду в осінньо-весінній період.- Скільки взагалі грошей «Олімпійський» витрачає на догляд за газоном?

- Ми не маємо фіксованої суми бюджету, але забезпечуємо себе всіма необхідними матеріалами для утримання хорошого газону.

- Розкажіть, як розпочиналась ваша кар'єра? Хто ви за освітою?

- За освітою я агроном, закінчив Житомирський національний агроекологічний університет. Відразу по закінченню навчання почав працювати у Київському гольф-клубі, де і почав займатися грінкіперством, пропрацював там два роки.

На «Олімпійський» прийшов працювати грінкіпером буквально за декілька днів перед його відкриттям – у 2011 році. Тож уже 7 років я здійснюю нагляд за газоном кращого українського стадіону.

- У чому полягає специфіка роботи грінкіпера?

- Вона полягає у догляді за газоном. Можна сказати що поле стадіону в певній мірі схоже на звичайне злакове. Звісно, ми вирощуємо не пшеницю, але роботи на футбольному полі аж ніяк не менше. Так само потрібна вода, добрива, сонце для того, щоб отримати гарний «урожай», тобто траву. А ще, критично важливо правильно розраховувати кількість необхідних мікро- та макроелементів у певні фази розвитку газонної трави – азоту, калію, фосфору тощо.

- Скільки людей Вам допомагає доглядати газон?

- Зараз нас постійно працює 5 чоловік. Під фінал Ліги Чемпіонів візьмемо додатково двох працівників. Роботи трохи додасться, тож її потрібно виконувати дуже оперативно, всі операції мають розраховані під час матчів похвилинно.- А що Ви, особисто, відчуваєте, коли футболісти світового масштабу змагаються на полі, вирощеному, фактично, вашими руками?

- Для мене футбол – це велика частина життя. Звичайно, під час важливих матчів я і досі нервую, хоча і підготував поле до багатьох із них. Тому я добре розумію відповідальність, щоразу аналізую, чи все зробив правильно. А ще, дуже переживаю аби футболісти не упали, не травмувались.

РЕКОМЕНДУЄМО: 4 високооплачувані професії майбутнього, якими варто оволодіти вже сьогодні

Джерело: http://agravery.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
21.05.2019
Бізнес-навчання для фермерів!
Громадська спілка «Українська продовольча долина» (UFV) спільно з Києво-Могилянською бізнес-школою (KMBS) проведуть бізнес-тренінги для представників малого й середнього бізнесу в усіх аграрних провідних регіонах країни 
21.05.2019
На Київщині почала працювати біогазова станція на цукровому жомі
Біогазова станція потужністю 2,4 МВт переробляє 300 т цукрового жому на добу за класичною технологією
21.05.2019
Французька компанія закуповуватиме суницю в Україні
«Українська ягода» постачатиме суницю компанії Andros, яка виробляє фруктові десерти, соки, джеми та володіє понад 30 фабриками

Статті

всі статті >>
10.05.2019
Сільськогосподарський мурал в Кореї потрапив до книги рекордів Гіннеса
Для налагодження комунікацій між підприємствами та мешканцями населеного пункту було створено масштабні мурали на силосах зернових елеваторів загальною площею 23 688 м²
07.05.2019
Варто знати! На замітку фермерам, які хочуть працювати з HoReCa
Цікаві поради від експерта Олександра Приходька, який розказує як можна досягти рентабельності та отримати прибуток з власного агробізнесу
15.04.2019
Як організація «Майбутні лідери України» допомагає підліткам втілювати власні проекти у своїх селах
Українські фермери вже три роки підтримують старшокласників і кожному учаснику дають можливість розкрити свій лідерський потенціал та познайомитись з реальним аграрним виробництвом