МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Яким буде сільське господарство через 10-20 років
2018-05-30

Сільське господарство майбутнього. Яке воно? Чому так стрімко змінюється? Як впливають ці зміни на життя нашої планети? Досліджуючи тему розвитку сільського господарства в Україні й світі, слід звернути особливу увагу на два основоположні фактори, які будуть мати глобальний вплив – це зміна клімату на планеті та постійний приріст населення. Так, ці фактори, а також розвиток технологій (і в аграрному секторі зокрема) періодично з’являються в стрічках новин телеканалів і соцмереж, але мало хто уявляє який вигляд матиме сільське господарство через 10-20 років.

Нещодавно на сторінках науково-популярних видань з’явилась новина, що від шельфового льодовика Ларсена в Антарктиді відколовся айсберг площею майже в сім разів більшою за площу Києва. Це сталося 12 липня минулого року. Думки вчених світу розділились: одні запевняють, що загрози людям він не становить та має повністю розтанути в морі протягом найближчих двох-трьох років, а інші прогнозують підтоплення значних територій суши.

Вага айсберга складає один трильйон тонн, а його площа - 5800 км² - це майже в сім разів більше за площу Києва. Айсберг відколовся від льодовика Ларсен С - частини шельфового льодовика біля узбережжя Антарктиди. Це один з найбільших айсбергів, які дослідники реєстрували впродовж трьох останніх десятиліть.

Для того, щоб уявити масштаби кліматичних змін, достатньо поглянути на зображення, представлене нижче. Це орієнтовна схема підтоплення прибережних зон створена авторами журналу National Geographic. Як бачимо деякі країни (Україна в тому числі) можуть втратити суттєві території.Прогнози приросту населення планети теж не дуже втішні. Так, згідно зі щорічною доповіддю Департаменту з економічних та соціальних питань Секретаріату ООН, темпи зростання населення Землі вищі ніж очікувалося раніше. Прогнозується що до 2030 року воно зросте до 8,5 млрд чол., а в 2050 році становитиме 9,7 млрд чол.

Поєднавши ці два фактори, не важко зробити висновок, що сама по собі суша буде в дефіциті, не говорячи про придатні до землеробства землі. Логічним буде запитання: «А як же новітні технології, які покликані полегшити життя і вивести людство на новий рівень свого існування?». Вся річ у тім, що на даному етапі технології не дозволяють займатись тераформуванням Землі чи інших планет або хоча б активно і в потрібних параметрах змінювати її атмосферу, тому людство буде змушене пристосовуватись до перших двох глобальних трендів використовуючи інновації й науковий прогрес. І деякі країни вже почали робити кроки в правильному напрямку.


Людство поступово відмовиться від вживання від м'яса


Останні роки відзначились новими досить цікавими, навіть знаковими рекордами в сільському господарстві. Наприклад, у 2016 році споживання риби населенням Землі вперше досягло рівня в 20 кг на людину за рік. Та цікавою є не сам об’єм споживання, а дві важливі тенденції, які за цим стоять, по-перше – це те, що споживання саме риби й морепродуктів зростає з року в рік, а по-друге – вперше риби вирощеної в штучних водоймах спожили більше, ніж виловленої в морях і океанах. Враховуючи те, що 71% поверхні планети вкрито водою, людство просто зобов’язане перенести засоби виробництва з суші в моря й океани.

Кілька фактів про традиційне тваринництво:
  • у світі налічується 33 мільйони км² сільгоспугідь, які використовують як пасовища для худоби, це приблизно територія африканського континенту;
  • на тваринництво припадає 15% парникових газів, що більше ніж викидають усі види транспорту разом взяті.

Враховуючи наведені факти, а також в рази менше навантаження на екологію від вирощування риби та морепродуктів, тренд на заміщення м’яса птиці й худоби рибою буде тільки посилюватись.

ЧИТАЙТЕ  НА ТЕМУ: А що як всі жителі планети стануть веганами?

Ще один перспективний напрямок, який «покладе на лопатки» традиційне тваринництво – м’ясо «in vitro» або штучно вирощене. Технологія побудована на вирощуванні м’яса зі стовбурових клітин. На даний час процес виробництва штучного м’яса ще потребує вдосконалення, а саме м’ясо жорстке і прісне, але розробники обіцяють широке впровадження технології з 2025 року. А беручи до уваги те, що в цю розробку інвестували Сергій Брін (співзасновник Googl) та Біл Гейтс, в перспективності технології сумніватись не доводиться.


Землеробство майбутнього


Що ж стосується землеробства, то тут «проривними» технологіями є «точне землеробство», «вертикальне сільське господарство» і широке використання дронів і робототехніки. І якщо «точне землеробство» спрямоване на більш раціональне використання вже наявних ресурсів та засобів виробництва з одночасним зменшенням навантаження на екологію, то «вертикальне сільське господарство» — це революція в аграрному секторі. В основі даної технології лежить гідро та аеропоніка, що дає можливість вирощувати сільськогосподарські культури без ґрунту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Провідні фермери все частіше використовують аеропонну культивацію 

Plenty відкриє вертикальні ферми в кожному великому місті світу

Ось так це виглядає на прикладі японської компанії Pasona, яка перетворила штаб-квартиру в закриту екосистему.Для забезпечення роботи такої ферми необхідно на 40% менше енергії, на 80% менше добрив і на 99% менше води.

А тепер додамо до «вертикального землеробства» здешевлення технології опріснення морської води шляхом зниження вартості енергоресурсів і отримаємо можливість вирощувати с/г культури будь-де на планеті.Своє бачення вертикального садівництва нещодавно презентували й у Китаї. Ось такий вигляд матимуть перші «зелені вежі».Розробники таких проектів стверджують, що їхні зусилля спрямовані на покращення екологічної ситуації в містах. Планується, що 6000 м² таких насаджень будуть поглинати до 25 тонн вуглекислого газу на рік і вивільняти 60 кілограмів кисню на добу.

Минулого року британська ферма Hands Free Hectare, яка є першим у світі повністю роботизованим сільськогосподарським проектом, виростила свій перший врожай, до якого не торкалась рука людини. 

Хочеться сподіватись, що позитивні тенденції будуть тривати й надалі, негативні вдасться ефективно подолати, а людство врешті доросте у своєму розвитку до відповідального проживання на планеті Земля.

РЕКОМЕНДУЄМО: Роботи замінять людей на полях

Якими будуть аграрії майбутнього? Нові аграрні професії потребуватимуть абсолютно нових знань

Джерело: http://hvylya.net

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
04.06.2020
Істотне зменшення пестицидів! ALFA Smart Agro представили нову технологію виробництва ЗЗР
Завдяки зниженню кількості органічних розчинників нові препарати діють максимально ефективно при мінімальному навантаженні на навколишнє середовище 
04.06.2020
Corteva Agriscience запрошує українок взяти участь в освітньо-грантовій програмі для жінок-фермерок
20 жінок-аграріїв пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів. По завершенню навчання учасниці змагатимуться за цільові гранти на суму $12000 
03.06.2020
Вчені створили добрива, які повільно розкладаються і безпечні для довкілля
При уповільненому процесі розкладання вони будуть довше доступні рослинам, не витрачаються даремно і не шкодять навколишньому середовищу

Статті

всі статті >>
01.06.2020
Картопля в супермаркетах імпортна, а українську вивозять на смітник
Влада може створити умови для українських виробників, щоб вони не почувалися злочинцями та могли легально постачати продукцію в цивілізовану торгівлю. Андрій Ярмак пояснив, як збільшити доходи бюджету та налагодити легальний товарообіг 
12.05.2020
Український стартап PyTag запустить першу у світі соціально-комерційну мережу для аграріїв
Платформа об'єднає 100% учасників ринку — великих і малих, гуртових і роздрібних. Всі вони зможуть купувати та продавати товари, обмінюватися контактами та знаходити оптимальні шляхи для налагодження постачання 
08.05.2020
Боротьба між агрохолдингами та інститутами аграрної науки в Україні
Сьогодні агрохолдинги та НААНУ все більше віддаляються одне від одного у сфері прикладних наукових досліджень. Все більше агрохолдингів мають власні R&D відділи, а аналітичні матеріали, які випускають експерти, що пов’язані з агрохолдингами і які можна вільно завантажити з відповідних сайтів, мають підвищений попит з боку як державних органів, так і сільськогосподарських підприємств