МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Зміни для виробників: у світі прийнято новий стандарт ISO
2018-07-03

19 червня 2018 року на сайті Міжнародної Організації зі Стандартизації (ISO) опубліковано інформацію про прийняття нової редакції стандарту ISO 22000. 

Оновлена версія стандарту ISO 22000 - ISO 22000:2018 включає розробку заходів попередження шахрайства та завдання навмисної шкоди.

Доцент кафедри стандартизації та сертифікації с/г продукції НУБіП України Юлія Слива розповіла які нововведення були оприлюднені та що це буде означати для виробника.

Навіщо відбувається оновлення стандарту ISO 22000?
 
Попередня версія стандарту була опублікована в 2005 році. Стандарт ISO 22000 встановлює вимоги до системи менеджменту безпеки харчової продукції та призначений для всіх організацій, які здійснюють діяльність, що має відношення до будь-яких етапів ланцюга створення харчової продукції. ISO 22000 отримав поширення у всьому світі. Але щоб завжди залишатися актуальним і корисним, він повинен еволюціонувати, як і інші стандарти. Починаючи з 2015 року над його переглядом працюють експерти із 35 країн світу, які є членами ISO.

У чому принципові відмінності нової версії стандарту від попередньої? 

Нова версія стандарту повністю приведена у відповідність зі структурою чинних стандартів ISO 9001 та ISO 14001, він абсолютно сумісний з ними, а вимоги до означення контексту (оточення), управління документацією, персоналом, ризиками у структурі є тотожними. Тому, на основі цих, як мінімум, трьох стандартів виробник може вибудувати єдину систему управління підприємством.

Структуру нового документу було приведено до структури високого рівня (HLS), як і інші стандарти на системи менеджменту. У новій версії стандарту змінено підхід до розуміння ризику, введено чітке розмежування між ключовими термінами, такими як Критичні Контрольні Точки, Операційні Програми-передумови та Програми-передумови.

Розробники системи управління безпечністю харчових продуктів повинні ідентифікувати не лише ризики для безпечності кінцевого харчового продукту, а й загрози та можливості щодо функціонування та дієвості самої системи. Оцінювання та розроблення заходів керування ідентифікованими ризиками дозволить підприємству досягати конкретні бізнес-цілі.

Крім того, обов’язковими елементами системи управління безпечністю харчових продуктів у новій версії є розроблення заходів для попередження шахрайства та біотероризму (навмисної шкоди).Яким чином можна ознайомитися з новим стандартом?

Гармонізованої національної версії нового стандарту, тобто ДСТУ ISO наразі не існує. Ті, хто хочуть перейти на нову версію стандарту, можуть ознайомитись із вимогами лише на англійській або французькій мовах, шляхом придбання офіційного стандарту ISO (https://www.iso.org/standard/65464.html).

Сьогодні виробник може пройти процедуру оцінки відповідності та сертифікації на відповідність вимогам стандарту ISO 22000 версії 2005 року і вже потім, протягом трьох років, переходити на нову версію. На мій погляд, розроблення та прийняття національної версії стандарту ДСТУ ISO 22000 може відбутись до кінця року. У лютому цього року був створений профільний комітет (ТК) 191 «Системи управління безпечністю харчових продуктів», тож є надія, що справа має зрушити з місця доволі швидко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що принесуть аграріям у 2018 році минулорічні реформи

Що буде зі старим стандартом ISO 22000:2005?

ISO 22000:2018 скасовує та замінює ISO 22000:2005. Організації, сертифіковані за стандартом, мають три роки з дня публікації для переходу на нову версію.

Як швидко українські підприємства переходитимуть на новий стандарт?

Є два типи компаній, одні – чекають три роки, а потім в авральному режимі запроваджують вимоги стандарту, а інші роблять це поступово. Пройшовши процедуру сертифікації на відповідність вимогам версії 2005 року до 19 червня, підприємства протягом року-двох працюють над переходом на нову версію і під час чергового наглядового аудиту чи ресертифікації заявляють про відповідність новій версії та здійснюють «м’який» перехід.

Це дозволяє зменшити вартість сертифікації, адже перехід з однієї версії на іншу та проходження сертифікації з нуля мають різну вартість. Крім того, це пом’якшує «шок» від потреби розробляти, впроваджувати та проходити оцінку відповідності згідно з вимогами нової версії в досить короткі терміни.

Скільки буде коштувати сертифікація підприємству?

Сертифікаційні органи ще не встановили остаточну вартість, адже пройшло замало часу з моменту публікації. Загалом, можна сказати, що вартість може складати від 15 до 60 тис. грн – залежно від масштабів підприємства та статусу сертифікаційного органу.

На які аспекти виробник має звернути особливу увагу?

Варто зрозуміти, що новий стандарт дозволяє забезпечити структуру управління не лише внутрішніми ризиками для безпеки харчового продукту, а й розробити систему управління зовнішніми ризиками, на які безпосередньо не впливає підприємство, проте які є важливими в аспекті побудови мережі постачання. Тобто, у разі оперування внутрішніми процесами підприємство може створити умови запобігання небезпекам до виходу кінцевого продукту за межі підприємства.

Далі складніше: коли продукт «виходить» за територію підприємства постають не контрольовані для підприємства ризики. Такі ризики слід ідентифікувати, оцінити та розробити заходи управління, зокрема, навмисне завдання шкоди, навмисне внесення небезпечних речовин у продукт, навмисне завдання шкоди бренду, саботаж та шахрайство. Стандарт зобов’язує підприємство розробити систему визначення та встановити, в яких критичних точках життєвого циклу харчового продукту можуть бути такі ризики, визначити їх.

Приміром, це пакування, коли є ризик, що упаковку можна легко підробити шахраям, чи ризик появи фальсифікату на стадії формування партії, коли працюють декілька виробничих площадок одного підприємства, а партія формується іншим логістичним центром. У цьому випадку партія повністю або якась її частина може бути фальсифікована. Тобто підприємство зобов’язується за стандартом контролювати усі можливі як внутрішні, так і зовнішні ризики. Також такі зміни у стандарті мають на меті покращення поінформованості та обміну інформацією між операторами ринку «крок вперед – крок назад», що дозволить більш прискіпливо обирати постачальників та партнерів і бути більш впевненими у них, якісно взаємодіяти з усіма ланками процесу – логістикою, ритейлом тощо. Крім того, і сам споживач може бути більш упевнений у тому, що продукт до нього дійшов оригінальний і безпечний та не створює загрози здоров’ю під час споживання.

РЕКОМЕНДУЄМО: Навчальний онлайн-курс з експорту до ЄС від Мінагрополітики

ФАО прийнято нові стандарти проти глобального поширення шкідників 

Джерело: http://agravery.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
15.02.2019
ТОВ «Укрсельхозмаш» буде випускати бразильські комбайни
Херсонська компанія представить нову модель комбайнів Sampo Rosenlew на вітчизняному ринку одночасно з її виходом на світові ринки
15.02.2019
Мобільна пасіка із закордонними бджолами: Ідея бджоляра з Вінниччини захоплює
На Вінниччині бджоляр змайстрував незвичайну пересувну пасіку і тепер вулики Олександра Довгалюка «подорожують» квітучими полями на причепах
15.02.2019
Херсонський кавун та гуцульська овеча бринза стануть продуктами із захищеним географічним зазначенням
В рамках асоціації з ЄС в Україні було запущено проект, який дасть можливість забезпечити якість і безпеку продукції, розвинути кооперацію, створити нові робочі місця і популяризувати “зелений” туризм

Статті

всі статті >>
14.02.2019
Використання доповненої реальності в значно спростить роботу в теплицях
Компанія тепличного виробництва Huxley стала першою компанією, яка у своїй роботі почала використовувати технології доповненої реальності та штучного інтелекту
12.02.2019
Лише співпраця роботодавців та держави зможе розв'язати проблему трудової міграції
Необхідно створювати платформи для розвитку освіти, обміну досвідом, відкриття нових робочих місць і розвитку економіки в цілому
08.02.2019
Україна - передовик по впровадженню технологій контролю та обліку, але по точному землеробству, на жаль, відстає
Заступник гендиректора «Укрлендфармінг» з питань агро ІТ інновацій Володимир Бабій розповів про розвиток точного землеробства в Україні та про основні питання, які ще необхідно вирішити