МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

7 правил як уникнути конфлікту інтересів в сімейному бізнесі
2016-09-16

Останнім часом в Україні відслідковується пожвавлення інтересу до сімейного типу господарювання на землі. 
Мінагрополітики декларує сприяння розвитку сімейних фермерських господарств, парламентарії опрацьовують відповідні законопроекти, Асоціація фермерів і приватних землевласників висуває ініціативи щодо посилення інституційних засад функціонування фермерського укладу тощо.  
До проявів такої активності спонукають ініціативи  донорських організацій, що підвищують інтерес з боку суспільства до сімейного типу господарювання, та забезпечують підтримку дрібних і середніх сімейних ферм.
Ми також  вирішили торкнутись цієї теми, висвітливши її з точки зору кадрового консалтингу.
Нами були зібрали рекомендації численних експертів з питань сімейного бізнесу, на тему, як уникнути конфлікту інтересів в сімейному бізнесі. Рекомендації настільки прості та очевидні, що найчастіше ними просто нехтують.

Конфлікти інтересів є невід'ємною частиною досвіду багатьох невеликих стартапів і сімейних підприємств. Особливо, коли вони, від початку своєї діяльності, так і зберігають неформальний стиль управління. І це дійсно може стримувати розвиток і прибутковість бізнесу - стати свого роду скляною стелею, яка утримує сімейний бізнес від досягнення його справжнього потенціалу, а також перешкоджати вирішенню конфліктів.
Коли ми говоримо про конфлікти інтересів у сімейному бізнесі, то маємо на увазі три рівні: сімейні інтереси, інтереси бізнесу, а також інтереси власності. І суперечка, яка виникає на одному рівні, може швидко перейти на інші. Кожен сімейний бізнес є унікальним і по-своєму складним, тому стандартні рішення не завжди працюють. Однак, існують загальні правила, застосування яких допоможе вам уникнути управлінських промахів.

Правило №1
Не беріть родичів у штат, якщо вони не працюють в компанії або не приносять реальної користі. Під час запуску сімейного бізнесу «всі роблять все», але через це і виникає більшість конфліктів. Визначте для кожного посаду, посадову інструкцію і розмір компенсації. І регулярно проводьте оцінку персоналу - незалежно від того походить він з "сім'ї" чи ні.

Правило № 2
Згідно з дослідженнями найбільш успішними з сімейних підприємств є ті, де у родичів були довірчі і міцні відносини ще до початку бізнесу. Якщо відносини не прості, то це має тенденцію переходити і в бізнес. Робіть висновки!

Правило № 3
Не створюйте дві касти співробітників - «сім'я vs не-сім'я». Майте на увазі, що в сімейному бізнесі особливі привілеї членам сім'ї і друзям демотивують інших співробітників. А кращі з них звільняться, якщо їм буде здаватися, що їх кар'єрне зростання блокується.

Правило № 4
Здатність мати ефективний зв'язок з усіма членами організації має вирішальне значення. Співробітники, які не належать до "сім'ї" не повинні відчувати, що члени сім'ї краще інформовані про те, що відбувається з бізнесом. Для поліпшення клімату в компанії можна рекомендувати корпоративний відпочинок на додаток до сімейного. І навпаки, добре, коли члени сім'ї відвідують галузеві семінари або конференції, це прекрасна можливість для них навчитися краще спілкуватися і працювати разом.

Правило № 5
Не плутайте сімейних рішень з бізнес-рішеннями. Не дозволяйте членам сім'ї використання службових машин в особистих цілях або залучення ІТ-персоналу для усунення проблем з побутовою технікою. Невдалою ідеєю буде проводити особисті витрати, наприклад, сімейний відпочинок, як бізнес-витрати. Задоволення потреб сім'ї бізнес-ресурсами є показником непрофесіоналізму в бізнесі.

Правило № 6
Встановіть кордону між сім'єю і бізнесом. Це особливо відноситься до команд чоловік-дружина. Придумайте свою систему, наприклад, деякі пари не їздять разом на роботу або з роботи. Інші не говорять про бізнес після 6 вечора, або у вихідні, або під час відпустки. А якщо ви помітили, що бізнес вже добрався до вашого ліжка, консультанти радять відключити телефон, залишити ноутбук і відправитися на острови або в село днів на 10. Якщо ви не схильні до відносин поза бізнесом, у вас взагалі не буде відносин!
Візьміть за правило, не працювати з іншими членами сім'ї після роботи і за межами офісу. Прекрасно, коли можна поставити кому-небудь питання про проект або клієнта прямо на кухні. Але в ідеалі це має бути п'ятихвилинна розмова, якщо ж вона виходить далеко за рамки 15 хвилин, то це вже посягання на чийсь особистий час.

Правило № 7
Використовуйте сімейні ради. До складу ради входять члени сім'ї, які можуть бути власниками, але не співробітниками компанії. Вони зустрічаються щомісяця, щокварталу і/або щорічно для стратегічного планування бізнесу протягом наступного року та на найближчі 10 років. Чим більше розбіжностей в сім'ї, тим менше повинна бути така група для початку. В ідеалі - періодично переглядати склад ради, а також відкривати членство для наступного покоління.
Рада не керує бізнесом, а розглядає сімейні питання або проблеми щодо бізнесу. Наприклад, коли один брат прагне розвивати бізнес і тримати його в приватній власності, а інший хоче продати його. Або питання створення фонду для кредитування членів сім'ї, або покупки автомобіля для працюючого в бізнесі члена сім'ї. Не рідкість, коли члени сім'ї жертвують своїм доходом або урізають зарплату для утримання бізнесу на плаву у важкі часи. Знову ж - рада розглядає варіанти компенсації цим членам родини в подальшому.

Бізнес-експерти визнають, що сімейна власність має свої переваги. Але вести бізнес необхідно таким чином, щоб це було справедливо, прозоро і не послаблювало моральний дух компанії.Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>