МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Готуємось до ЗНО! Що впливає на рівень знань майбутніх студентів
2018-09-05

У червні 2018-го 335 000 молодих українців склали зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Для більшості з них результати могли мати справді доленосне значення: саме від кількості набраних балів залежало, вступили вони до обраного університету (ВНЗ) на бюджетні місця чи ні. Наскільки імовірно передбачити результати ЗНО за допомогою математичних моделей? Для окремої людини навряд, але з’ясувати, від чого залежить результат для значущої групи людей, — реалістичне завдання.

Ось уже 12 років ЗНО проводить Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Два роки тому він почав публікувати деперсоналізовані результати ЗНО кожного учасника. За допомогою даних за 2016 та 2017 роки вдалось з’ясувати, які чинники впливають на кінцевий бал. 
 

Стать: дівчата краще складають іспити


Дівчата в Україні в середньому суттєво краще здають ЗНО: перевага майже у 16 балів. При чому у дівчат результати вище з усіх предметів. Різницю особливо помітно на гуманітарних дисциплінах: середній бал ЗНО у хлопців з української мови нижчий на 22 бали за жіночий, історію України хлопці знають гірше майже на 17 балів. Найменше відставання з математики — у середньому 8 балів.

Таке явище притаманне не тільки Україні: дівчата суттєво краще складають тести майже у всіх країнах. У науковців немає консенсусу щодо причин. Раніше вважалося, що дівчата більш посидючі, але зараз деякі дослідження спростовують таку версію, називаючи натомість комплекс причин, серед яких формування у хлопців стереотипу, що навчання — це не мужньо, та стимулювання суспільством і школою хлопців та дівчат до обрання різних предметів (математичних і гуманітарних відповідно).


Вік: чим старше, тим гірше


Краще не залишатися на другий рік і не відтерміновувати складання ЗНО. Кожен додатковий рік у віці «ЗНОшника» знижує результат середнього показника оцінювання на 3,06 бала. Найбільший вплив вік має на результат ЗНО з математики: старші на рік випускники здають математику в середньому гірше на 4,45 бала.

Найменше вплив віку позначається на історії України — 2,3 бала за кожний додатковий рік. Українська мова «забувається» трохи повільніше за англійську: результат ЗНО з української зменшується з кожним додатковим роком на 3,8 бала, а з англійської на 4,17.


Школа має значення


Результати ЗНО суттєво пов’язані із типом школи. Учні спеціалізованих шкіл (ліцеїв, гімназій тощо) мали в середньому на 15 балів кращі результати, ніж учні загальноосвітніх шкіл. Різниця в оцінках між спеціалізованими та загальноосвітніми школами є найбільшою в англійській мові (+16,9 бала) та математиці (+16,5 бала). Найменший вплив на історію України — 12,3 бала.

Але ми не беремось однозначно сказати, що спеціалізовані школи надають настільки кращу освіту. Скоріше за все вагомим додатковим фактором є те, що в ліцеях і гімназіях в середньому вчаться діти з більш заможних родин. Їхні батьки мають більше можливостей інвестувати в репетиторів перед ЗНО, що також впливає на результат.

Спеціалізована школа має значно більший зв’язок із результатами ЗНО «двієчника», ніж «відмінника». На то є кілька причин: по-перше, стандарт оцінювання в спеціалізованих школах може бути вищим, так що навіть «двієчники» у спеціалізованих школах мають співвідносний рівень знань до «відмінників» у загальноосвітніх школах. По-друге, у спеціалізованих школах може бути більш індивідуальний підхід до учнів, від якого учні з низькими оцінками виграють найбільше.


Мова навчання — обирай українське
Навчання в класах з українською мовою викладання має позитивний зв’язок із середнім балом ЗНО (учні з україномовних класів складають ЗНО в середньому на 4 бали краще учнів класів з іншими мовами навчання), проте це не завжди відбивається на результатах з конкретного предмета.

Наприклад, ті, хто навчаються українською, в середньому отримують на 7 балів вище у ЗНО з української мови та історії України, але їхні результати з математики та англійської мови є гіршими трохи більше ніж на 2 бали. Водночас позитивний зв’язок із гуманітарними предметами більший за негативний із технічними.


Профіль навчання школярів


Спеціалізація учнів також відіграє свою роль: випускники класів з математичним чи фізико-математичним профілем мали вищі оцінки з усіх предметів у порівнянні з випускниками інших спеціалізацій. Середній бал «фізматівця» був на 15 одиниць вищим за результат випускників універсального профіля, а в математиці — на 22,63 бала вище.

На другому місці за середнім балом ЗНО йдуть випускники класів, спеціалізованих на іноземній філології. Їхній середній бал вищий на 10 одиниць проти випускників з універсальним профілем навчання. Найгірший результат з усіх предметів показують випускники мистецьких та спортивних спеціалізацій (їхній середній бал ЗНО на 16 одиниць нижчий, ніж випускників без спеціалізацій).

Цікавий факт: випускники, що спеціалізувалися на українській філології, показують результати із ЗНО з української мови на 10 балів нижче, ніж випускники класів з математичним профілем, та на 6 балів нижче, ніж ті, хто поглиблено вивчав іноземну філологію.
 

Місто чи село: нерівні можливості
Факт проживання в селі — один із найважливіших чинників, що негативно асоціюється з результатами ЗНО. Залежно від регіону проживання випускники сільських шкіл набирають у середньому на 20-33 бали менше, ніж випускники з міст. Цікаво також зауважити, що таке відставання сільських шкіл зберігається, якщо порівняти лише неспеціалізовані школи в селах та містах. Отже, вищі оцінки в містах не є результатом наявності там більшої кількості спеціалізованих шкіл.

Випускники із сіл Західної України демонструють найгірші результати, а найкращі — випускники з міста Києва. В усіх регіонах села відстають від міст з усіх предметів. Найбільшою ця різниця є в Західній Україні (села складають ЗНО в середньому на 33 бали нижче), а найменшою — у Центральній Україні (нижче на 20 балів). На Заході спостерігається найбільший «розрив» з української мови (у випускників із західних сіл результати в середньому на 35 балів нижче за учнів у містах), а в інших регіонах — з математики (24 та 30 балів відповідно).


Регіони: насправді без лідерів


Якщо аналізувати взаємозв’язок регіону з результатами ЗНО без урахування типу населеного пункту, результати за всіма предметами були вище в Києві. Однією з причин може бути фактор типу населеного пункту: у Східній Україні більше людей проживає в містах.

Однак насправді це може показувати не регіональний фактор, а тип населеного пункту: через те що в селах ЗНО здають гірше та на Заході в селах проживає більший відсоток населення, ніж на Сході, результати на Сході є кращими.

Якщо ж брати до уваги тип населеного пункту, в якому проживає випускник, різниця між регіонами невелика, а для деяких предметів, таких як історія України, є статистично незначущою. Цікаво, що розрив між оцінками ЗНО у східних та західних регіонах є найбільшим у математиці та англійській мові (у середньому на 10 та 9 балів відповідно вище на Заході) та найменшим в українській мові (на 2 бали вище на Заході). Розрив між регіонами та Києвом є також найвищим у математиці та англійській мові.
 

Рекомендації: рівність можливостей


У цілому дослідження показує, що результати ЗНО корелюються з багатьма характеристиками учнів. Хлопці, учні загальноосвітніх шкіл, мешканці сіл та учні, що навчаються не у фізико-математичних класах чи класах зі спеціалізацією на іноземній філології, показують нижчі результати. Найбільшим є зв’язок між оцінками із ЗНО та типом населеного пункту: учні, що проживають в селі, здають ЗНО гірше за міських учнів, навіть якщо брати до уваги їхні шкільні оцінки.

Основною рекомендацією цього дослідження для освітньої політики є приділення більшої уваги учням перерахованих вище категорій, які гірше складають ЗНО. Особливо це стосується учнів сільських шкіл, оскільки навчання в сільській школі пов’язано з найбільшим зниженням середньої оцінки ЗНО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Разом з новим навчальним роком в Умані стартує Дитяча академія ВАР

Аграрна освіта: Україні потрібні фахівці, які будуть підтримувати та супроводжувати впроваджені інновації

Увага! Актуальні вакансії на стажування в провідних компаніях України!

Джерело: http://voxukraine.org

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
23.04.2019
До 2022 року в Україні реалізують проект EU4Climate
Враховуючи пряму та опосередковану загрози від зміни клімату, у 2019 році ЄС запускає нову регіональну ініціативу EU4Climate, яка передбачає підтримку шести країн Східного партнера у розробці та впровадженні кліматичних політик
23.04.2019
В одному із сіл Закарпаття розквітло 10 тисяч тюльпанів
Село отримало цибулини тюльпанів у подарунок від посольства Королівства Нідерландів за бронзову перемогу на конкурсі «Неймовірні села України-2018»
23.04.2019
Перша в Сумській області потужна СЕС буде готова до кінця року
Біля міста Тростянець на площі 22 га почали будівництво першої промислової сонячної електростанції потужністю 

Статті

всі статті >>
15.04.2019
Як організація «Майбутні лідери України» допомагає підліткам втілювати власні проекти у своїх селах
Українські фермери вже три роки підтримують старшокласників і кожному учаснику дають можливість розкрити свій лідерський потенціал та познайомитись з реальним аграрним виробництвом
02.04.2019
Сімейний бізнес. Чи є умови для створення сімейних ферм в Україні?
Про нові правила, дотації та заохочення для успішної діяльності сімейних фермерських господарств
29.03.2019
Як зменшити прірву між аграрною освітою та бізнесом?
Про те, як підвищити імідж аграрної освіти та про нові спобоби співпраці вишів і підприємств говорили генеральний директор ІМК, президент УКАБ Алекс Ліссітса та ректор НУБіП України Станіслав Ніколаєнко