МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Навчання за кордоном: Стереотипи та дійсність
2018-09-18

Чимало абітурієнтів замислюється над тим, щоб продовжити своє навчання за кордоном. Сьогодні якісна освіта, що дає не лише теоретичні, але й практичні знання, високо цінується роботодавцями. Її одержання є вигідним, а вкладені гроші стають інвестицією у майбутнє.

Перед випускниками іноземних ВНЗ відкриваються значні перспективи. Великі компанії зацікавлені у фахівцях з дипломом міжнародного зразка. Тому їм простіше знайти престижну роботу та побудувати кар’єру.

Серед найбільш бажаних для навчання країн, як і раніше, залишаються Польща, Німеччина, Росія, Канада, Італія, Чехія, США, Іспанія, Австрія, Франція та Угорщина.

У глобальній популяції студентів, які навчаються не в країнах свого громадянства, українці складають трохи більше, ніж соту частину. Аналіз кожної країни призначення дозволяє визначити, наскільки важливими для неї є саме українці. Вже традиційно частка українців серед іноземних студентів Польщі є доволі відчутною і складає 57%. У решті країн українці значно поступаються іншим студентським діаспорам. Наприклад, в Росії українських студентів значно менше, ніж студентів з країн Центральної Азії. Чехія та Угорщина, хоча й приваблюють чимало українців, є більш бажаними для молоді з балканських країн. Водночас у Словаччині українці поступово виходять у лідери.

Безкоштовна освіта за кордоном досить популярна, отримати її можуть не тільки випускники шкіл, а й студенти молодших курсів. Але чи реально українському студенту отримати освіту за кордоном безкоштовно? Чи дійсно на закордонне навчання виїжджають найрозумніші? І чи планують вони повертатися в Україну після навчання? 

Саме такі питання є найбільш обговорюваними під час різних дискусій щодо закордонної освіти. Пропонуємо знайти відповідь на ці питання та, можливо, спростувати найпоширеніші стереотипи, які часто й формують наше уявлення про студентське життя за кордоном.
 

Стереотип 1. Навчання за кордоном безкоштовне, ще й стипендію дають


Справді! Деякі країни не беруть плати за навчання з іноземних студентів. У Німеччині, якщо ви навчаєтесь на німецькомовній програмі у державному університеті, ви не будете сплачувати за навчання, окрім зборів за реєстрацію, які є радше символічними. Подібна ситуація у чеських та французьких державних університетах.У деяких країнах загалом навчання є платним, проте є спеціальні умови, за яких іноземний студент звільняється від плати. Наприклад, у Польщі, якщо у вас є карта поляка, тобто офіційно визнане польське коріння, ви також можете навчатись безоплатно у державних університетах. Втім лише десята частина українських студентів у польських університетах має таке право.

Окрім цього, часто країни чи окремі університети пропонують стипендії для іноземців, які покривають плату за навчання. Проте їх кількість є незначною. Наприклад, у тій же Польщі такі стипендії отримують менш як 5% українців, які там навчаються.

Проте на загал у Польщі та й у більшості країн, де є українські студенти, навчання в університетах для іноземців є платним. Зрештою зазвичай іноземні студенти є важливим джерелом заробітку для університетів та навіть цілих країн. Наприклад, саме так є в Україні, де вартість навчання для іноземних студентів є набагато вищою, ніж контрактне навчання для українців. Тож, попри поширене уявлення, найчастіше українці платять за своє навчання за кордоном зі своєї кишені. За найбільш оптимістичними розрахунками безкоштовно за кордоном навчається не більше чверті українських громадян.

У такій ситуації передовсім втрачають українські університети, які недоотримують кошти від студентів, які могли би бути їх контрактниками.

Слід також нагадати, що важливою умовою для вступу до закордонного ВНЗ є знання іноземної мови. Тому підготовка до освітнього процесу обов’язково починається з проходження мовних курсів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким рівнем знань англійської мови повинен володіти викладач аграрного ВНЗ?
 

Стереотип 2. За кордон їдуть найрозумніші


Ми навряд колись зможемо достеменно це перевірити. Проте існують опосередковані фактори, які допоможуть нам зробити кілька припущень. По-перше, відомо, що 96% цьогорічних випускників школи, які склали усі свої ЗНО на 180+ балів, вступили саме до українських ВНЗ. Хоча це не виключає можливості згодом полишити навчання в Україні та поїхати вчитись до іноземних університетів. По-друге, припустимо, що найрозумніші прагнуть саме якісної вищої освіти, якої вони не можуть знайти в Україні, тоді українські студенти, які їдуть на навчання до тієї ж Польщі, повинні вступати у найкращі польські університети. Проте українці обирають переважно приватні польські виші, які не посідають високих сходинок у рейтингах. Отже, вибір більшості українців, які навчаються у Польщі, вказує на іншу мотивацію. По-третє, часто найрозумніші потрапляють туди, де є складна система вступу, натомість у багатьох країнах українські студенти складають вступні екзамени, які є легшими за ті, що проходять місцеві студенти. Водночас існує когорта українців, які навчаються за кордоном у справді визнаних кращих університетах Європи та Північної Америки, проходять вступні випробовування на рівні з місцевими громадянами (зокрема в Німеччині), борються за стипендії, які повністю чи частково покривають витрати на їх навчання, а також обирають більш складні спеціальності у галузі природничих, математичних, інженерних та медичних наук.

Тож не можна однозначно сказати, що виїжджають найбільш розумні чи навпаки. Наміри та здібності студентів, які їдуть навчатись за кордон, є різними, ми радимо аналізувати кожну окрему когорту студентів, утримуючись від надмірних узагальнень.


 

Стереотип 3. Їдуть та не повертаються


Не так багато країн ведуть облік студентів, які повертаються після навчання за кордоном, Україна, на жаль, до них не належить. Тому, перш за все, варто пам’ятати, що різні повідомлення на цю тему є більше суб’єктивними судженнями та не спираються на перевірені статистичні дані. З однієї сторони чимало обставин не сприяють успішній реалізації молодих фахівців в Україні. Це посилює загальне переконання про те, що ті, хто вже виїхав на навчання за кордон, навряд чи прагнуть повернутись до України. Однак, з іншої сторони, ті, хто після навчання намагається залишитись за кордоном, часто зустрічають певні труднощі з працевлаштуванням, тому мусять погоджуватись на нижчу оплату праці або ж на посади нижчої кваліфікації. Дехто приймає ці труднощі, а декого вони спонукають повернутись до України. Ми радимо пам'ятати як про чинники, які сприяють міграції, так і про чинники, які сприяють поверненню.

РЕКОМЕНДУЄМО: Готуємось до ЗНО! Що впливає на рівень знань майбутніх студентів

Аграрна освіта: Україні потрібні фахівці, які будуть підтримувати та супроводжувати впроваджені інновації

Сергій Кваша: Сьогодні бізнес зацікавлений у випускниках, які відразу після отримання диплома будуть мати адаптовані до робочого місця знання та навички

За матеріалами: http://cedos.org.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
22.07.2019
Горіховоди Херсонщини об'єднаються в окрему асоціацію
У Херсоні відбувся круглий стіл з питань вирощування та реалізації волоського горіха
22.07.2019
LNZ Group переходить в онлайн-режим
Компанія вирішила створити власний аграрний інтернет-магазин аби надавати продукцію без посередників
22.07.2019
Квіти можуть стати альтернативою пестицидам
Вчені доводять, що в органічному землеробстві квіти можуть слугувати альтернативою пестицидам завдяки привабленню корисних комах

Статті

всі статті >>
11.07.2019
В ХДАУ будують “розумну” теплицю, де всіма процесами керуватиме комп'ютер
В теплиці площею 180 м² студентів навчатимуть працювати з новітньою спеціалізованою технікою
11.07.2019
Як веганство допомагає відновити індустрію гороху в США
В правильному місці в правильний час: Сьогодні все більше американських фермерів розглядають горох як генератор доходу 
01.07.2019
Як розвивати агростартапи. Досвід Німеччини
Зараз Німеччина займає 4 місце серед усіх країн ЄС за обсягом інвестицій в агропромисловість