МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Розроблено першу у світі вакцину для бджіл
2018-11-06

Двоє науковців Університету Гельсінкі винайшли вакцину, за допомогою якої хочуть врятувати популяцію бджіл на планеті. 

Вакцину PrimeBEEзгодовуватимуть бджолам в надії захистити їх від бактеріальних хвороб.

До цього ніхто й подумати не міг, що вакцинація комах взагалі можлива. Це все через те, що імунна система комах, хоч і подібна до імунної системи ссавців, усе ж не містить одного з центральних елементів генетичної пам’яті на імунітет — антитіл.

«Зараз ми відкрили механізм, який показує, як вакцинувати комах на практиці. Ви можете передавати сигнал від одного покоління наступному», — розповідає одна з дослідників, Даляль Фрейтак.

Вона дуже давно вивчає імунну систему комах. Вивчаючи метеликів, вона помітила, що якщо батьківське покоління було беззахисне проти зараження певною бактерією через їжу, то потомство вже показувало кращий імунітет. 

«Я познайомилася з Хелі Салмела, яка експериментувала з бджолами та протеїном під назвою вітеллогенін. Я й подумала, що це може бути саме той протеїн, який передає сигнал від одного покоління до наступного», — розповідає Даляль Фрейтак.

Найперше завдання PrimeBEE — вакцинація проти американського гнильця — бактеріальної хвороби, викликаної споротвірною бацилою Paenibacillus larvae. Це найбільш поширена хвороба бджолиного розплоду. Дослідники заявили, що сподіваються також створити вакцини проти інших інфекцій, таких як європейський гнилець або грибкові хвороби. І в цьому напрямку вже робляться перші досліди. Кінцева мета дослідників — навчитись створювати вакцину проти будь-яких мікробів.

Почалися й лабораторні випробування безпечності вакцини. А в січні цього року було подано заявку на патент.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: На зміну бджолам приходять роботи

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>