МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Путівник абітурієнта-аграрія. Де вивчають сучасні аграрні спеціальності та як обрати фах
2019-03-06

Не лише фермерам початок весни нагадує про підготовку до нового сезону. Суттєве пожвавлення відчувається й серед абітурієнтів.
Хочеться вірити, що серед вступників є майбутні аграрії. І ця стаття є невеличким путівником саме для них. 

Розповімо про сучасні аграрні спеціальності, яких навчають в українських вишах, та підкажемо вибрати фах, який стане справою всього життя.

Станом на січень 2018 року в Україні за напрямом «Аграрні науки та продовольчі напрямки» бакалаврів і спеціалістів готують 72 вищі навчальні заклади. У кожному регіоні країни представлено по кілька університетів та академій, де абітурієнт може обрати собі фах до душі й відповідно до кількості балів із ЗНО.

З вибором предметів для зовнішнього незалежного тестування радимо не зволікати. Реєстрація на ЗНО 2019 року вже розпочалася й триватиме до 25 березня. А вже 1 липня можна буде реєструватися в електронних кабінетах і завантажувати дані оцінювання для вступу до омріяного вишу. Саме тому потрібно ще до початку реєстрації на ЗНО 2019 визначитися зі спеціальністю, вибрати необхідні предмети для вступу та придивитися профільні ВНЗ.

РЕКОМЕНДУЄМО: Готуємось до ЗНО! Що впливає на рівень знань майбутніх студентів


Чим приваблюють аграрні спеціальності абітурієнтів?


Пільгові умови вступу

Абітурієнтів, які бажають пов'язати долю з сільським господарством, порадує додатковий коефіцієнт при підрахунку балів під час вступної кампанії. Це галузевий коефіцієнт (ГК), що складає 1,02 на спеціальності, яким надається особлива підтримка. З галузі аграрні науки та продовольство це: агрономія, захист і карантин рослин, садівництво та виноградарство, технологія виробництва та перероблювання продукції тваринництва, садово-паркове господарство, лісове господарство, водні біоресурси та аквакультура, агроінженерія (Див. Додаток 2 (ст.58 Правила прийому).

На додачу ще один бонус: результати ЗНО випускника сільської школи множать на ще один коефіцієнт — сільський (СГ). У разі подання заяв на спеціальності галузі знань 20 («Аграрні науки та продовольство») він складає 1,05.

Додайте сюди ще й велику кількість бюджетних місць (до 70% на курсі) і отримаєте чудовий шанс здобути безкоштовно якісну освіту, що відповідає сучасним стандартам. Однак існують обмеження. Абітурієнт має право подавати 7 заяв на 4 спеціальності на бюджетні місця. При поданні заяви на контракту форму навчання такого обмеження немає.

Спеціальності, які мають попит на ринку праці

У 2018 році Державна служба зайнятості констатувала дефіцит спеціальностей сільського господарства: від інженерів-механізаторів до технологів тваринницьких ферм. Гострий брак кадрів відчувають роботодавці на всіх ланках, починаючи від простих робітників і закінчуючи керівниками підрозділів та відділів. Особливо на ринку праці відчувається дефіцит ветеринарів, лікарів, механіків, технологів, агрономів, зоотехніків. Власники агробізнесу готові платити хороші гроші спеціалістам із середньою та високою кваліфікацією. Згідно з офіційними даними, середня заробітна плата у галузі станом на січень 2019 року складає 13 848 грн. Робота у секторі АПК дійсно забезпечить хлібом і до хліба.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Думка експерта: В Україні не вистачає кваліфікованих агрономівХороші шанси працевлаштування

Випускники аграрних вузів, починаючи з 3-го курсу, проходять виробничо-навчальну практику в базових господарствах університету чи академії або у провідних агрофірмах. Потужні агровиробники зацікавлені у вихованні власних кадрів та підготовці молодих спеціалістів. Тому активно співпрацюють із вузами і запускають ряд програм для стажування.

Приклади:
ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Найбільші агрокомпанії України об'єдналися задля розвитку освіти

Впровадження інновацій - це не спринт, а марафон. Стартував другий сезон MHP accelerator 

За період виробничої практики або стажування студенти мають можливість здобути досвід за фахом, практичні знання та пройти весь шлях від робітничої спеціальності до керівника середньої ланки для розуміння всіх технологічних операцій. Користь отримують і агропідприємства, виховуючи кадри для себе. Тому нерідко успішного студента-практиканта відразу після випуску чекає перше робоче місце за фахом і з гідною зарплатою. Наприклад, зараз МХП шукають молодих спеціалістів, стажерів одразу на 216 вакансій. Потрібні агрономи, зоотехніки, лікарі ветеринарної медицини та інші спеціалісти. Також компанія проводить online-курс про те, як створити стартап How to Startup. Він складається з 10 відеоуроків, що будуть корисні не тільки технологічним підприємцям-початківцям, а й тим, хто вже занурений у тему. Тим, хто вже стартував — і вийшло, а також тим, чий стартап так і «не злетів».

Тож радимо абітурієнтам поцікавитися переліком спеціальностей аграрного профілю. Серед різноманіття професій знайдуться справи до душі й технарям, і тим, хто любить природу та спілкування з людьми.


Варіанти аграрних спеціальностей


Агрономія

Слово «агроном» походить від грецьких слів «агрос» та «номос», що в перекладі означає «поле» і «закон». Це одна з найдавніших професій людства, яка не втрачає популярності у XXI столітті. Агроном займається плануванням сівозмін, покращенням врожайності сільськогосподарських культур, лікуванням посівів та профілактикою хвороб рослин. Фах неймовірно цікавий, адже потребує знань ботаніки, біології, метеорології, ґрунтознавства та інших наук. Спеціальність стабільно користується популярністю та підходить для тих, хто бажає займатися фермерським господарством на професійному рівні.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.

РЕКОМЕНДУЄМО: Як професія агронома дозволяє навчатися й подорожувати​

Агроінженерія

Фах, який поєднує любов до техніки, аналітичне мислення та захоплення природою. Агроінженер займається розробкою спеціалізованого обладнання для обробітку землі та посівів. Працює цей спеціаліст в науково-дослідних установах, проектних бюро чи в інженерних відділах підприємств, що займаються виробництвом агротехніки, ремонтних та сервісних станціях, керує технічними відділами агропідприємств.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.Ветеринарія

Фах для тих, хто готовий допомогти великим і малим братам нашим меншим. Випускники ветфакультетів займаються лікуванням та запобіганню хворобам сільськогосподарських і домашніх тварин, перевіркою безпечності харчових продуктів тваринного походження (м'ясо, молоко, яйця, мед і т. д). Працюють у ветеринарних клініках, товарних господарствах та племінних заводах, ветаптеках і службах ветеринарного контролю.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.

Захист рослин і карантин

До списку топових спеціальностей входить «Захист рослин і карантин». Після закінчення навчання відкриваються перспективи працевлаштування у фітосанітарній інспекції, агрокомплексах, агрофірмах, що займаються виробництвом та продажем хімічних препаратів для сільськогосподарських культур, компаніях, що займаються дистрибуцією.

Які предмети здаються на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.Лісове господарство

Хочете відчути себе господарем лісу? Тоді обирайте цей напрям. Фахівці спеціальності займаються охороною та примноженням лісових угідь, озелененням населених пунктів, формуванням лісових та декоративних насаджень.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, історія або математика.

Водні біоресурси та аквакультура

Це одна з найперспективніших спеціальностей. Галузь аквакультури має високу рентабельність та потенціал в Україні. Перед випускниками відкриваються можливості роботи гідробіологами, технологами в рибгоспах та селекціонерами нових порід риб.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, географія або історія України.

Генетика, селекція та насінництво

Мрієте стати новим Семеренком? Тоді вам на спеціальність «Генетика, селекція та насінництво». Фахівці займаються створенням нових сортів та гібридів, адаптацією до вітчизняних умов та розмноженням посівного матеріалу. Працюють селекціонери у компаніях-виробниках насіннєвого матеріалу, науково-дослідних установах, великих агрофірмах, що займаються насінництвом.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, історія України або математика.

Біотехнологія та біоінженерія

Ця спеціальність виникла на перетині біологічних, точних та інженерних наук. Сучасний та популярний напрям, що ніби зійшов у реальність з фантастичного серіалу. Після закінчення випускник може працювати в лабораторіях науково-дослідних установ, фірм, що займаються виробництвом бактеріальних препаратів для захисту рослин. Здійснюватиме лікування тварин, працюватиме в харчовій промисловості (наприклад, на виробництві заквасок для кисломолочних продуктів), в лабораторіях мікроклонального розмноження рослин тощо.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.

Технологія зберігання та переробки сільгосппродукції

Хочете дізнатися, молоко яких корів ідеально підійде для варіння українського пармезану або як зберігають свіжі фрукти у міжсезоння? Тоді спеціальність «Технологія зберігання та переробки сільськогосподарської продукції» - для вас. Залежно від вузу спеціальність може включати переробку продукції рослинництва, тваринництва чи обох напрямків відразу. Випускників чекають перспективи працевлаштування на тваринницьких комплексах, елеваторах, м'ясокомбінатах та молокозаводах.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.

Садівництво та виноградарство

Мрієте довести, що українські вина можуть бути якісними та смачними? Захоплюєтесь гідропонікою і тепличним господарством? Хочете, щоб полуничні поля були звичним явищем в Україні, а не в Польщі? Тоді обирайте фах «Садівництво та виноградарство». На профільних факультетах розкажуть секрети вирощування, догляду рослин, збирання, зберігання та переробки плодів, ягід, винограду.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, історія України або математика.Бджільництво

Чи знаєте ви, що у 2018 році Україна увійшла до трійки світових експортерів меду? Рентабельна галузь приваблює випускників хорошими заробітками, можливістю спостерігати за роботою та життям одних із найорганізованіших організмів у світі. Найчастіше спеціальність «Бджільництво» отримують у сільськогосподарських коледжах у якості середньої професійної освіти або як додаткову спеціальність факультативом в аграрних вишах.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова і література, біологія, хімія або математика.

Агрохімія та ґрунтознавство

Спеціальність, що поєднує знання з ботаніки, екології, кліматології, метеорології та інших наук. Фахівці займаються вивченням процесів родючості та відновлення ґрунту, утворення гумусу, агрохімічних властивостей полів залежно від географічного та кліматичного розташування. Ці спеціалісти на 100% знають, де і що потрібно садити, як доглядати за землею та зберігати її родючість, щоб гарантовано отримувати гарні врожаї.

Які предмети здаються на ЗНО: українська мова та література, математика, географія або історія України.

Геодезія та землеустрій

Спеціальність «Геодезія та землеустрій» є надзвичайно потрібною в Україні. Без послуг геодезиста чи землевпорядника не обходиться не тільки жодне аграрне підприємство, а й будівельні компанії, комунальні господарства та навіть оператори мобільного зв'язку. Фахівці займаються експертною оцінкою та обміром земельних ділянок і нерухомості, знають, де краще розташувати молочно-товарну ферму, а де — фруктові сади, вміють раціонально розпоряджатися земельним ресурсом, оформлювати документи на право власності, проводити межування та розмітку ділянок.

Які предмети здають на ЗНО: українська мова та література, математика, географія або історія України.

За аграрними спеціальностями — майбутнє. Тож не втрачайте шансу поповнити ряди хліборобів. Тим більше, що із переліку спеціальностей та різноманіття профільних факультетів дійсно є що обрати. А ми вже готуємо для вас детальні статті про кожну спеціальність окремо і розкажемо, де їй навчають найкраще.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алекс Ліссітса про новий навчальний проект "Агрокебети" 

Затверджено нові умови вступу до вишів на 2019 рік

За матеріалами: проект "Агроосвіта" 

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
23.05.2019
Закон про органічне виробництво набуде чинності 2 серпня
2 серпня цього року набирає чинності Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Закон враховує європейський досвід щодо запровадження державно-приватної системи контролю органічного сектору сільськогосподарського виробництва
21.05.2019
Бізнес-навчання для фермерів!
Громадська спілка «Українська продовольча долина» (UFV) спільно з Києво-Могилянською бізнес-школою (KMBS) проведуть бізнес-тренінги для представників малого й середнього бізнесу в усіх аграрних провідних регіонах країни 
21.05.2019
На Київщині почала працювати біогазова станція на цукровому жомі
Біогазова станція потужністю 2,4 МВт переробляє 300 т цукрового жому на добу за класичною технологією

Статті

всі статті >>
10.05.2019
Сільськогосподарський мурал в Кореї потрапив до книги рекордів Гіннеса
Для налагодження комунікацій між підприємствами та мешканцями населеного пункту було створено масштабні мурали на силосах зернових елеваторів загальною площею 23 688 м²
07.05.2019
Варто знати! На замітку фермерам, які хочуть працювати з HoReCa
Цікаві поради від експерта Олександра Приходька, який розказує як можна досягти рентабельності та отримати прибуток з власного агробізнесу
15.04.2019
Як організація «Майбутні лідери України» допомагає підліткам втілювати власні проекти у своїх селах
Українські фермери вже три роки підтримують старшокласників і кожному учаснику дають можливість розкрити свій лідерський потенціал та познайомитись з реальним аграрним виробництвом