МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Що роблять українські компанії для захисту навколишнього середовища і розвитку сільського господарства
2017-08-04

Людство отримує з навколишнього середовища незліченні блага у вигляді того, що можна умовно назвати "товарами" і "послугами", такі як їжа, деревина, чиста вода, енергія, захист від повеней і ерозії ґрунту. Добробут усіх груп людського населення в світі докорінно і безпосередньо залежить від екосистемних послуг.
Попри це, за останні 50 років рівень багатьох благ, які ми звикли отримувати з навколишнього середовища, різко впав, по мірі того, як біологічне різноманіття катастрофічно знижувалося повсюди на земній кулі.

За Україною давно закріпився статус аграрної країни. Велика кількість чорноземів завжди давали можливість вирощувати та збирати величезні врожаї сільськогосподарських культур, і не тільки зернових. Зараз сільське господарство є однією з основних галузей української економіки, щорічно приносить рекордні прибутки. Але, поки більшість українських аграріїв зайняті підрахунком фактичного прибутку від експорту врожаю, в галузі назрівають проблеми, які приведуть до великих втрат потенційного прибутку в майбутньому.

Природа не встигає відновлювати біологічні ресурси

Як і будь-яка країна з розвиненим аграрним сектором, Україна зіткнулася з проблемою зменшення біорізноманіття. Під біорізноманіттям слід розуміти сукупність всіх біологічних видів, що існують в конкретному ареалі проживання: рослини, тварини, риби, комахи та інші організми.

Протягом всієї історії людство активно втручалося в навколишнє середовище, що, в основному, негативно позначалося на біорізноманітті. В даний час кількість видів на Землі стрімко зменшується. Щотижня зникає один вид рослин, що веде до знищення приблизно тридцяти видів дрібних тварин, пов'язаних з ним процесом харчування. У найближчі 20-30 років людство може втратити близько 1 млн видів. Це буде серйозним ударом по цілісності та стабільності нашого природного оточення.

Зменшення біорізноманіття пов'язано з декількома основними факторами:
• зосередженням уваги на розвиток і використання тільки невеликого числа комерційних різновидів сільськогосподарських культур і порід худоби, а також ігноруванням пристосованих до місцевих умов сортів рослин і порід тварин та їх важливих властивостей;
• зростанням населення;
• втратою природних середовищ існування і деградацією довкілля, в тому числі знищенням лісів, опустелюванням і зміною басейнів річок;
• зміною клімату.

Яку ціну заплатять аграрії за зменшення біорізноманіття

На аграрному секторі зменшення біорізноманіття відіб'ється і кількісно, і якісно. Згідно з дослідженням, очікуване падіння біорізноманіття до 2050 року складе майже 10-15%. Для перших років періоду (2000–2050 рр.) показано, що тільки в наземних екосистемах ми втрачаємо щорічно екосистемні послуги приблизно на 50 млрд євро. 

Сукупні збитки до 2050 року можна оцінити як еквівалент 7% річного споживання. Зрештою така ситуація призведе до зменшення продуктового кошика, який має велике значення для здоров'я і розвитку населення. Аграрії не зможуть створювати нові види культур, а вирощування теперішніх опиниться під загрозою.

Хто несе відповідальність

Тисячоліттями ми займалися селекцією величезного числа домашніх тварин і культурних рослин, що займають важливе місце в нашому продовольчому ланцюжку. Однак ця скарбниця убожіє по мірі того, як сучасне сільське господарство робить наголос на відносно невелике число сортів злакових. Також в даний час знаходяться під загрозою зникнення майже 30% основних порід сільськогосподарських тварин. Компанії, орієнтуючись на прибуток, вирощують культури, на які є попит, тим самим значною мірою зловживаючи принципами підтримки біорізноманіття. Зменшення біорізноманіття — результат сільськогосподарської діяльності.

Зосередження уваги на розвиток і використання невеликого числа комерційних різновидів сільськогосподарських культур і порід худоби та ігнорування пристосованих до місцевих умов сортів рослин і порід тварин та їх важливих властивостей вважається однією з основних причин скорочення біорізноманіття.

Регулювання сільськогосподарської діяльності, в тому числі в питаннях збереження біорізноманіття, має здійснюватися на законодавчому рівні. У грудні 2016 року в Україні була прийнята Стратегія розвитку сільського господарства на 2015–2020 роки, згідно з якою повинні бути впроваджені європейські принципи сільськогосподарського розвитку. Успіх стратегії безпосередньо залежить від підтримки гравців ринку — компаній АПК та харчової промисловості. Саме корпорації, які щорічно вирощують для своїх потреб різні культури, повинні свідомо дотримуватися стратегії збереження біорізноманіття. Усвідомлення цієї істини дозволяє бізнес-структурам різного рівня вести роботу по економічній підтримці біорізноманіття як умови, що забезпечує стабільність промислового і сільськогосподарського виробництва. Проте, такий підхід до ведення сільського господарства серед комерційного сектора поки не дуже популярний.

Що вже зроблено

На збереження біорізноманіття в сільському господарстві мають бути націлені виробники харчових продуктів. В Україні вже один приклад — компанія Nestlé, що започаткувала програму розвитку місцевих фермерів «Господар». В рамках програми українські фермери проходять навчання за програмою оцінки сталого розвитку господарств RISE.

«Особлива увага приділяється питанням раціонального використання земельних ресурсів і збереження біорізноманіття, що дозволить їм в недалекому майбутньому досягти значно більших результатів, ніж їх колегам, які нехтують цим. Таким чином, компанія Nestlé реалізує головну мету — покращувати якість життя і сприяти здоровому майбутньому», — прокоментував Володимир Співак, директор з корпоративних комунікацій і зв'язків з громадськістю Nestlé в Україні та Молдові.

Цінність програми полягає в системному аналізі та отриманні практичних висновків про вплив діяльності фермера на стан земельних ресурсів, рівні залежності від енергоносіїв, захист рослин і потенціал використання землі. Починаючи з 2017 року вивчення програми RISE також включено в навчальний курс Сумського Національного аграрного університету. Введення цього курсу — великий крок вперед. Молоді фахівці аграрного сектора, будуть краще підготовлені до реальних умов ведення сільського господарства. Цінність програми — в її новаторському та прикладному характері. Молодим фахівцям дають не відірвану від реалій теорію, а поради, які вони зможуть відразу ж застосовувати.

Джерело: http://agravery.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
20.03.2018
Інноваційне будівництво на Smart Build Forum
4 квітня в Києві відбудеться спеціалізований міжнародний будівельний форум, який присвячений «smart», it-технологіям та інноваційним розробкам в промисловому будівництві та архітектурі
20.03.2018
Від гречки до олії: темпи розвитку органіки в Україні
Сьогодні частка органічних продуктів на ринку України становить не більше 0,1%, а асортимент продукції є досить невеликим
20.03.2018
Канадські інвестори вкладуть кошти в нові робочі місця на Львівщині
Підписання угоди про відкриття кооперативного заводу з переробки молочної продукції заплановано на квітень

Статті

всі статті >>
13.03.2018
IV ДЕНЬ МОЛОДОГО СПЕЦІАЛІСТА «ТВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ СТАРТ»: мрії та реальність
Всеукраїнський ярмарок аграрних вакансій для молоді IV ДЕНЬ МОЛОДОГО СПЕЦІАЛІСТА «ТВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ СТАРТ» - реальний шанс отримати першу роботу!
12.03.2018
Криза на українському ринку праці: історія, сьогодення, майбутнє
Україну чекає криза, яка змусить змінюватися цілі системи управління людськими ресурсами. Ті компанії, які не хочуть або не можуть змінюватися, зіткнуться зі старінням колективу
05.03.2018
Ольгопіль - село української мрії!
Історія про те, як підприємець з Вінниччини не лише створив успішний бізнес, а й докладає чимало зусиль для розвитку рідного села