МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Дипломи яких аграрних вишів України мають попит у роботодавців?
2019-08-07

Якість навчання — головний маркер, яким керуються роботодавці при виборі майбутніх працівників. Такий висновок зробили в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» в результаті формування Рейтингу закладів вищої освіти (ЗВО) України.

На думку президента асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генерального директора ІМК Алеса Ліссітси, рейтинг хоч і важливий, та є репрезентативним, має географічні перекоси, адже в опитуванні взяло участь лише 120 компаній аграрного сектору-членів УКАБ.

Спеціаліст вирішив поділитися власними спостереженнями та розповісти по закінченню якого вишу залюбки забирають студентів та які спеціальності є найбільш популярними.

Досить очікувано на першому місці роботодавці-члени УКАБ визначили Національний університет біоресурсів та природокористування України (НУБіП). 17% вважають, що студенти цього університету є найкраще підготовленими на аграрному ринку праці.Несподівано з 15% другу сходинку посів Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. КНЕУ користується повагою серед роботодавців через підготовку студентів саме за економічними напрямками: «економіка», «менеджмент» та «облік і аудит».

Третім став Сумський національний аграрний університет. Він стабільно займає друге місце у різних рейтингах серед аграрних закладів вищої освіти, поступаючись НУБіП, тож має 7% і «бронзу», пропустивши вперед КНЕУ. Економічні спеціальності вивели на четверте місце і Національний університет «Києво-Могилянська академія».

Висновок №1. Маємо по два лідери серед ЗВО України, які готують спеціалістів з сільського господарства, — НУБіП і СНАУ. І два виші, випускники яких мають попит на ринку праці серед аграрних компаній за економічними напрямками, — КНЕУ і Києво-Могилянська академія.Щодо якості навчання. 51% респондентів звертають увагу при виборі майбутніх працівників на цей фактор, що, власне, є логічним, адже кожен роботодавець хоче отримати висококваліфікованого спеціаліста одразу. Досить незначну роль відіграє репутація закладу — 12%.

А це означає, що освітні заклади не переймаються своєю репутацією, адже роботодавець не дуже на це зважає. Водночас подібні опитування за кордоном свідчать, що репутація закладу стоїть поруч із якістю навчання. Ці два показники й корелюють попит на ринку випускників, тому українським вишам уже зараз потрібно працювати над власним іміджем і репутацією.Що треба зробити, щоб репутація закладу зросла?

Насамперед активніше напряму спілкуватися з роботодавцями. По-друге, напрацювати власну маркетингову політику. 

"Я більше ніж переконаний, що у кожному закладі вищої освіти є кафедра маркетингу. Пазл складається досить просто: підключайте ваших майбутніх маркетологів для популяризації альма-матер", - говорить Адекс Ліссітса.

Висновок №2. Якість навчання і репутація будуть визначальними для ЗВО в майбутньому. Вже зараз вишам треба розвивати репутацію та вміти нею управляти, щоб роботодавці вірили, що бренд того чи іншого закладу є знаковим і під ним криється якісна освіта. Це і є стратегія для розвитку аграрних вишів України.

Якщо подивитися на перелік спеціальностей, які були запропоновані на оцінювання роботодавцям, їх було 7: «економіка», «облік і аудит», «маркетинг», «менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «агроінженерія», «агрономія», «ветеринарія». Уже передбачаю шквал критики, що у вишах є величезна кількість інших спеціальностей, тож чому їх не врахували: скажімо, «екологія», «виробництво і перероблювання продукції тваринництва» тощо.Відповідь на поверхні: в Україні спільно з НУБіП України у вересні 2019 року стартує новітня магістерська програма «Агрокебети», яка передбачає навчання за 4-ма основними блоками, які, на думку роботодавців, є найважливішими для випускників аграрного вишу: «Агрономія», «Агроінженерія», «Тваринництво» (в т.ч. з елементами ветеринарії), «Економіка і лідерство». Тому у дослідженні акцентували увагу на вищезазначених спеціальностях. Думаю, що наступного року кількість спеціальностей у рейтингу буде розширена.

РЕКОМЕНДУЄМО: Випускники факультету "Агроінженерія" - ті, за ким ганяються агрохолдинги

Виключно столичні ЗВО лідирують за економічними напрямками. Очевидно, що більшість штаб-квартир аграрних компаній знаходиться у Києві, тому відповідно і високий рівень лояльності до цих вишів.

Наступного року, очевидно, треба буде менше працювати зі штаб-квартирами, йдучи у регіони, щоб зрозуміти, звідки вони беруть спеціалістів, бо в цьому випадку за напрямком «економіка» рейтинг не відтворює реальність.

Якщо ж проаналізувати аграрні спеціальності, то незаперечним лідером є НУБіП. Висновок №3. Регіональним вишам необхідно підтягувати рівень викладання економіки й менеджменту, або ж регіональним ЗВО аграрного спрямування концентруватися на аграрних спеціальностях і менше на економіці.

"Загалом закладам вищої аграрної освіти потрібно тісніше співпрацювати з роботодавцями. Тут посипаю голову попелом. Усім вишам потрібно піднімати свою репутацію, відпрацьовувати маркетингову політику таким чином, щоб аграрні ЗВО були популярними, «на слуху», а їхня репутація не викликала ні у кого сумніву та суперечок", - ділиться своєю думкою спеціаліст.

Не кожен окремий студент-випускник, а сам заклад вищої освіти має бути тим стрижнем, на який нанизується основна освітянська політика.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зменшити прірву між аграрною освітою та бізнесом?

7 аграрних професій, які будуть популярними в найближчі роки

Навчання за кордоном: Стереотипи та дійсність

За матеріалами: http://agroportal.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
23.08.2019
Виноградарі Півдня об’єдналися для налагодження збуту
Історія винограду, який добре подолав сотні кілометрів і швидко продався завдяки успішній кооперації
23.08.2019
Україна налагоджує експорт м'яса птиці до Японії
Україна та Японія узгодили міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту українського м'яса птиці
23.08.2019
Bayer продає американцям ветеринарну компанію Animal Health за $7,6 млрд
Продаж Animal Health стане найбільшою угодою в рамках стратегії виходу з активів, що проводиться Bayer з листопада 2018 року

Статті

всі статті >>
07.08.2019
Дипломи яких аграрних вишів України мають попит у роботодавців?
Сьогодні українські виші не переймаються своєю репутацією, адже роботодавець не дуже на це зважає. Алекс Ліссітса вважає, що репутація закладу має стояти поруч із якістю навчання, тож запропонував свою стратегія для розвитку аграрних ЗВО України
23.07.2019
Випускники факультету «Агроінженерія» - ті, за ким ганяються агрохолдинги
Наскільки близькі поняття сільського господарства та сучасних інновацій? Які перспективи на ринку праці мають випускники факультету «Агроінженерія»? І що їм потрібно знати, окрім креслення та механіки? 
11.07.2019
В ХДАУ будують “розумну” теплицю, де всіма процесами керуватиме комп'ютер
В теплиці площею 180 м² студентів навчатимуть працювати з новітньою спеціалізованою технікою