МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Дипломи яких аграрних вишів України мають попит у роботодавців?
2019-08-07

Якість навчання — головний маркер, яким керуються роботодавці при виборі майбутніх працівників. Такий висновок зробили в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» в результаті формування Рейтингу закладів вищої освіти (ЗВО) України.

На думку президента асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генерального директора ІМК Алеса Ліссітси, рейтинг хоч і важливий, та є репрезентативним, має географічні перекоси, адже в опитуванні взяло участь лише 120 компаній аграрного сектору-членів УКАБ.

Спеціаліст вирішив поділитися власними спостереженнями та розповісти по закінченню якого вишу залюбки забирають студентів та які спеціальності є найбільш популярними.

Досить очікувано на першому місці роботодавці-члени УКАБ визначили Національний університет біоресурсів та природокористування України (НУБіП). 17% вважають, що студенти цього університету є найкраще підготовленими на аграрному ринку праці.Несподівано з 15% другу сходинку посів Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. КНЕУ користується повагою серед роботодавців через підготовку студентів саме за економічними напрямками: «економіка», «менеджмент» та «облік і аудит».

Третім став Сумський національний аграрний університет. Він стабільно займає друге місце у різних рейтингах серед аграрних закладів вищої освіти, поступаючись НУБіП, тож має 7% і «бронзу», пропустивши вперед КНЕУ. Економічні спеціальності вивели на четверте місце і Національний університет «Києво-Могилянська академія».

Висновок №1. Маємо по два лідери серед ЗВО України, які готують спеціалістів з сільського господарства, — НУБіП і СНАУ. І два виші, випускники яких мають попит на ринку праці серед аграрних компаній за економічними напрямками, — КНЕУ і Києво-Могилянська академія.Щодо якості навчання. 51% респондентів звертають увагу при виборі майбутніх працівників на цей фактор, що, власне, є логічним, адже кожен роботодавець хоче отримати висококваліфікованого спеціаліста одразу. Досить незначну роль відіграє репутація закладу — 12%.

А це означає, що освітні заклади не переймаються своєю репутацією, адже роботодавець не дуже на це зважає. Водночас подібні опитування за кордоном свідчать, що репутація закладу стоїть поруч із якістю навчання. Ці два показники й корелюють попит на ринку випускників, тому українським вишам уже зараз потрібно працювати над власним іміджем і репутацією.Що треба зробити, щоб репутація закладу зросла?

Насамперед активніше напряму спілкуватися з роботодавцями. По-друге, напрацювати власну маркетингову політику. 

"Я більше ніж переконаний, що у кожному закладі вищої освіти є кафедра маркетингу. Пазл складається досить просто: підключайте ваших майбутніх маркетологів для популяризації альма-матер", - говорить Адекс Ліссітса.

Висновок №2. Якість навчання і репутація будуть визначальними для ЗВО в майбутньому. Вже зараз вишам треба розвивати репутацію та вміти нею управляти, щоб роботодавці вірили, що бренд того чи іншого закладу є знаковим і під ним криється якісна освіта. Це і є стратегія для розвитку аграрних вишів України.

Якщо подивитися на перелік спеціальностей, які були запропоновані на оцінювання роботодавцям, їх було 7: «економіка», «облік і аудит», «маркетинг», «менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «агроінженерія», «агрономія», «ветеринарія». Уже передбачаю шквал критики, що у вишах є величезна кількість інших спеціальностей, тож чому їх не врахували: скажімо, «екологія», «виробництво і перероблювання продукції тваринництва» тощо.Відповідь на поверхні: в Україні спільно з НУБіП України у вересні 2019 року стартує новітня магістерська програма «Агрокебети», яка передбачає навчання за 4-ма основними блоками, які, на думку роботодавців, є найважливішими для випускників аграрного вишу: «Агрономія», «Агроінженерія», «Тваринництво» (в т.ч. з елементами ветеринарії), «Економіка і лідерство». Тому у дослідженні акцентували увагу на вищезазначених спеціальностях. Думаю, що наступного року кількість спеціальностей у рейтингу буде розширена.

РЕКОМЕНДУЄМО: Випускники факультету "Агроінженерія" - ті, за ким ганяються агрохолдинги

Виключно столичні ЗВО лідирують за економічними напрямками. Очевидно, що більшість штаб-квартир аграрних компаній знаходиться у Києві, тому відповідно і високий рівень лояльності до цих вишів.

Наступного року, очевидно, треба буде менше працювати зі штаб-квартирами, йдучи у регіони, щоб зрозуміти, звідки вони беруть спеціалістів, бо в цьому випадку за напрямком «економіка» рейтинг не відтворює реальність.

Якщо ж проаналізувати аграрні спеціальності, то незаперечним лідером є НУБіП. Висновок №3. Регіональним вишам необхідно підтягувати рівень викладання економіки й менеджменту, або ж регіональним ЗВО аграрного спрямування концентруватися на аграрних спеціальностях і менше на економіці.

"Загалом закладам вищої аграрної освіти потрібно тісніше співпрацювати з роботодавцями. Тут посипаю голову попелом. Усім вишам потрібно піднімати свою репутацію, відпрацьовувати маркетингову політику таким чином, щоб аграрні ЗВО були популярними, «на слуху», а їхня репутація не викликала ні у кого сумніву та суперечок", - ділиться своєю думкою спеціаліст.

Не кожен окремий студент-випускник, а сам заклад вищої освіти має бути тим стрижнем, на який нанизується основна освітянська політика.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зменшити прірву між аграрною освітою та бізнесом?

7 аграрних професій, які будуть популярними в найближчі роки

Навчання за кордоном: Стереотипи та дійсність

За матеріалами: http://agroportal.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
06.12.2019
На Херсонщині виготовляють в'ялені помідори за італійським рецептом
У виробництві в’ялених помідорів не використовуються ні стабілізатори, ні консерванти, ні оцет – лише самі томати, сіль, часник, олія та спеції
05.12.2019
Українським фермерам частково компенсуватимуть витрати на купівлю землі
Держава запустить проєкт здешевлення кредитів для малих та середніх фермерів і створить Фонд кредитування землі
04.12.2019
У США запатентували першу у світі «молекулярну каву»
Виглядає і пахне вона як звичайна кава, але на смак більш м’яка та менш гірка, оскільки виготовлена без використання бобів

Статті

всі статті >>
25.11.2019
11 найсучасніших рішень для точного землеробства родом із Великобританії
Провідні британські IT-компанії представили сучасні технології та нові підходи ведення господарства на виставці агротехнологій Future Farm Technology Expo 
18.11.2019
Аграрні надбання 2019 року в інфографіці. Перші підсумки
Цифри допоможуть відстежити основні тенденції ринку, зорієнтуватися, як аграрна Україна прожила 2019 рік та куди рухатиметься у 2020-му
12.11.2019
Плинність кадрів — серйозна шкода для бізнесу
Які основні причини плинності кадрів у сільському господарстві сьогодні та як уникнути збитків від втрати кваліфікованого персоналу