МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Євросоюз відмовився від українських яблук і груш
2019-09-05

З 1 вересня набула чинності заборона на експорт українських яблук, груш і томатів до ЄС. 

Так, імпортери фруктів у країнах ЄС відмовляються від закупівель яблука і груші з України та інших країн, що не входять в Євросоюз у зв'язку зі вступом в силу директиви (EU) 2019/523.

Ця директива була прийнята 21 березня 2019 року. Вона передбачає посилення заходів захисту ЄС від карантинних шкідливих організмів і стосується постачання яблук, груш, томатів, баклажанів, перцю і деяких інших видів продукції. В рамках директиви, з 1 вересня 2019 року, країни, що не входять до Євросоюзу, зобов'язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів, а саме: Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Neoleucinodes elegantalis (Guenée) та Tephritidae (non-European).

Враховуючи, що Україна є вільною від цих організмів, оскільки випадків їх виявлення не було, Держспоживслужба вже офіційно запропонувала Європейській Комісії прийняти рішення про безперешкодний імпорт цих товарів. Однак поки що офіційної відповіді від Єврокомісії не надійшло, а значить, постачати ці товари не можна.

«Підтвердження про те, що українські яблука та томати з 1 вересня не відправляються до ЄС, нам надійшло відразу від декількох експортерів і виробників»,- говорить Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Якщо постачання не будуть розблоковані, то гіпотетичні втрати українських виробників яблука в новому сезоні складуть близько $4-5 млн або близько 15% всієї експортного виторгу.

Українські виробники в спішному порядку самостійно займаються розв'язанням даної проблеми. Так експортери тепличних томатів і перцю на даний момент за власні кошти намагаються юридично оформити ввезення в зони чи регіони, вільні від даних шкідників згідно з процедурами ЄС. Вони сподіваються, що це вийде зробити швидше, ніж отримати дозвіл Євросоюзу для всієї країни через державну систему, особливо на тлі ліквідації Міністерства аграрної політики й продовольства, в систему якого входив раніше компетентний орган. Також вони очікують, що зможуть розблокувати експорт ще до середини вересня, оскільки раніше вже стикалися з подібною проблемою.

«Євросоюз є дуже важливим, хоча і не головним ринком збуту для українських виробників яблука преміальної якості. У сезоні 2018/19 років близько 6 тис. тонн яблука преміальної якості було надіслано на ринки таких країн ЄС, як Швеція, Великобританія, Греція, Польща. Також це важливий ринок збуту для промислового яблука з України, в тому числі й сертифікованого, як органічне – такого яблука було експортовано близько 5 тис. тонн за сезон. Для постачальників тепличних овочів з України ринок ЄС є ще більш важливим – на нього припадає більша частина всіх постач»,- пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).«Хочеться сподіватися, що ситуацію можна буде досить швидко врегулювати, тому що в сезоні 2019/20 років, українське яблуко могло б міцно закріпитися на ринках Євросоюзу. Хороші відгуки імпортерів і споживачів про українські яблука минулого сезону в поєднанні зі зниженням виробництва яблука в ЄС і очікуванням вищих цін на нього, могли б дозволити українським садівникам збільшити не тільки обсяг постачання, але і виторг від експорту»,- відзначає експерт.

Враховуючи ситуацію, що склалася, провідні садівники України раді тому, що протягом останніх двох років активно працювали над розвитком постачання яблука на Близький Схід і в країни Азії, знижуючи залежність від постачань до Євросоюзу. Тим більше, що ціни на яблуко в цих країнах завжди вищі, ніж в ЄС. 

Тому заборона на експорт яблук з України в ЄС насамперед позначиться на тих постачальниках, які не вміють виростити й належним чином підготувати яблуко до довгої логістики.

Скільки може зайняти процедура отримання дозволу на постачання продукції – це питання, на яке точно ніхто не може відповісти. Поки ж садівники й постачальники тепличних овочів з країн ЄС отримали можливість заробити додаткові кошти в умовах майже повної відсутності конкуренції з боку інших країн. Нетарифні обмеження імпорту – це дієвий механізм підтримки виробників, що Євросоюз застосовує регулярно і досить часто.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Садівникам доведеться кооперуватися задля експорту

Українськими яблуками ласують у 18 країнах світу

Джерело: https://east-fruit.com

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>