МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Ягідний парадокс: ні зібрати, ні продати
2019-09-30

В поточному сезоні в Україні зросли ціни практично на всі свіжі ягоди. Однак представник ягідників, директор ТОВ «Кооператив Агровесна» Олександр Ткачук, готовий посперечатися з такими даними, і підсумовуючи, назвав цей сезон складним для виробників. Експерт розповів, що суницю садову вони продавали практично за тією ж ціною, що і в минулому році – 35 гривень/кг, при тому що ціни й зарплати за рік збільшилися.

- З якими основними проблемами довелося зіткнутися ягідникам цього року?

- Перша й основна проблема – це відсутність купівельної спроможності населення. Друга – брак рук на виробництві, не вистачає збирачів ягід, механізаторів і т. д. Третьою проблемою можна назвати подорожчання інвентарю, комплектуючих, системи зрошення, засобів захисту рослин, добрив та ін. Тому багато підприємств, які приходять на ринок м'яких ягід (малини та суниці садової), як правило банкрутують на 3-тю або 4-ий рік існування.

Я виходжу з ситуації у нашому кооперативі. У нас 17 виробників і половина з них на межі банкрутства. Вони приносять свої гроші, щоб оплатити «хімію», зарплату робітникам і т. д.

- Завдяки чому вдається триматися на плаву?

- Завдяки власним інвестиціям, своєму досвіду, налагодженому ринку збуту та постійним покупцям. Ми в цьому році інвестували й купили холодильник, і якби не він, то вилетіли б у трубу!

- А державні програми?

- Підтримка держави тут сумнівна. Бо хоч і працює програма компенсації вартості саджанців, однак це не сприяє розвитку ягідництва: кількість площ під ягоду збільшується, але інфраструктура її зберігання, доопрацювання та реалізації відсутня. Відбувається перенасичення ринку неякісною продукцією. Тому однією рукою держава як би допомагає, а іншою – «топить» стабільних виробників, оскільки новачки демпінгують на ринку.

Краще б держава направляла ці кошти на розвиток інфраструктури, доробки, перероблювання, заморожування ягід, як у яблучному виробництві, де були спочатку програми на саджанці, а потім і на холодильники. При цьому для яблук потрібен холодильник на 10-20 тисяч тонн, а для ягід – всього 10-20 тонн, максимум 50.- Серед основних проблем ягідництва ви назвали дефіцит робочих рук. Проте за останніми даними, аграрії істотно збільшили зарплати, щоб утримати відтік працівників у Польщі.

Річ у тому, що ми платимо на 25% менше, ніж у Польщі, і туди їдуть кращі люди — мотивовані й працьовиті. До нас приходять на сезонні роботи ті, хто залишився, а це часто недисципліновані, ненадійні та навіть просто ліниві працівники, які можуть у будь-який момент розвернутися і поїхати додому. Тому з Польщею в цьому плані складно конкурувати!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фермери Чернігівщини переорієнтовуються з картоплі на ягоди

Німецькі фермери пропонують роботу українцям

За матеріалами: https://east-fruit.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
16.10.2019
LNZ Group зараховано до Європейської Бізнес Асоціації
Вступ до асоціації дає можливість компанії налагоджувати партнерські відносини з урядом і провідними міжнародними компаніями, а також сприяє професійному зростанню працівників компанії
15.10.2019
Єдиний в Україні банк сиру вже приваблює туристів
На Херсонщині відкрили незвичайний банк. Туди на зберігання складають не гроші, а сир
15.10.2019
Скільки органічних ягідників в Україні
Насадження малини посідають перше місце в переліку вітчизняних органічних плантацій

Статті

всі статті >>
16.10.2019
Професії АПК, яких у 2030 році може вже не бути
Бухгалтери, юристи, секретарі та водії потрапили до переліку професій сфери агро, які можуть зникнути до 2030 року 
10.10.2019
Corteva Agriscience активно рекламує аграрні професії серед молоді
Міжнародна сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience презентувала результати Всеукраїнського дослідження щодо ставлення молодого покоління до роботи в сільському господарстві. Результати наводять на роздуми
30.09.2019
Ягідний парадокс: ні зібрати, ні продати
Через дефіцит робочих рук і низьку платоспроможність покупців цей сезон виявився складним для ягідників України