МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Ягідний парадокс: ні зібрати, ні продати
2019-09-30

В поточному сезоні в Україні зросли ціни практично на всі свіжі ягоди. Однак представник ягідників, директор ТОВ «Кооператив Агровесна» Олександр Ткачук, готовий посперечатися з такими даними, і підсумовуючи, назвав цей сезон складним для виробників. Експерт розповів, що суницю садову вони продавали практично за тією ж ціною, що і в минулому році – 35 гривень/кг, при тому що ціни й зарплати за рік збільшилися.

- З якими основними проблемами довелося зіткнутися ягідникам цього року?

- Перша й основна проблема – це відсутність купівельної спроможності населення. Друга – брак рук на виробництві, не вистачає збирачів ягід, механізаторів і т. д. Третьою проблемою можна назвати подорожчання інвентарю, комплектуючих, системи зрошення, засобів захисту рослин, добрив та ін. Тому багато підприємств, які приходять на ринок м'яких ягід (малини та суниці садової), як правило банкрутують на 3-тю або 4-ий рік існування.

Я виходжу з ситуації у нашому кооперативі. У нас 17 виробників і половина з них на межі банкрутства. Вони приносять свої гроші, щоб оплатити «хімію», зарплату робітникам і т. д.

- Завдяки чому вдається триматися на плаву?

- Завдяки власним інвестиціям, своєму досвіду, налагодженому ринку збуту та постійним покупцям. Ми в цьому році інвестували й купили холодильник, і якби не він, то вилетіли б у трубу!

- А державні програми?

- Підтримка держави тут сумнівна. Бо хоч і працює програма компенсації вартості саджанців, однак це не сприяє розвитку ягідництва: кількість площ під ягоду збільшується, але інфраструктура її зберігання, доопрацювання та реалізації відсутня. Відбувається перенасичення ринку неякісною продукцією. Тому однією рукою держава як би допомагає, а іншою – «топить» стабільних виробників, оскільки новачки демпінгують на ринку.

Краще б держава направляла ці кошти на розвиток інфраструктури, доробки, перероблювання, заморожування ягід, як у яблучному виробництві, де були спочатку програми на саджанці, а потім і на холодильники. При цьому для яблук потрібен холодильник на 10-20 тисяч тонн, а для ягід – всього 10-20 тонн, максимум 50.- Серед основних проблем ягідництва ви назвали дефіцит робочих рук. Проте за останніми даними, аграрії істотно збільшили зарплати, щоб утримати відтік працівників у Польщі.

Річ у тому, що ми платимо на 25% менше, ніж у Польщі, і туди їдуть кращі люди — мотивовані й працьовиті. До нас приходять на сезонні роботи ті, хто залишився, а це часто недисципліновані, ненадійні та навіть просто ліниві працівники, які можуть у будь-який момент розвернутися і поїхати додому. Тому з Польщею в цьому плані складно конкурувати!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фермери Чернігівщини переорієнтовуються з картоплі на ягоди

Німецькі фермери пропонують роботу українцям

За матеріалами: https://east-fruit.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
02.07.2020
Міністерство довкілля Німеччини фінансує українські екопроєкти
Екопроєкти впроваджуватимуть на території Деснянського біосферного резервату — природоохоронної території, затвердженої рішенням ЮНЕСКО
02.07.2020
В Україні відкрили інноваційний завод з виробництва рідких комплексних добрив
По технологіях внесення, впливу на ґрунт, часовим та фінансовим затратам нові рідкі добрива значно ефективніші, ніж сухі суміші в умовах кліматичних змін
18.06.2020
Чіповані корови та робот-дояр: На Вінниччині відкрили роботизовану молочну ферму
Усі виробничі процеси повністю автоматизовані, керувати ними можна як безпосередньо на місці, так і віддалено

Статті

всі статті >>
17.06.2020
Не лише для краси: Ромашкові поля приносять прибутки
Ромашку можна вирощувати на власних сільгоспділянках і налагодити успішний квітковий бізнес, який принесе хороший дохід
11.06.2020
Фермери Півдня України зацікавились вирощуванням королівського делікатесу
Тетрагонолобус цінують в родині Єлизавети II не лише за унікальний смак, який трохи схожий на помісь ніжної спаржі й свіжого молодого горошку. Його ще вважають одним із найкрасивіших овочів на планеті 
01.06.2020
Картопля в супермаркетах імпортна, а українську вивозять на смітник
Влада може створити умови для українських виробників, щоб вони не почувалися злочинцями та могли легально постачати продукцію в цивілізовану торгівлю. Андрій Ярмак пояснив, як збільшити доходи бюджету та налагодити легальний товарообіг