МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Відкриття ринку землі: Плюси та мінуси
2020-03-31

Професор Київської школи економіки, експерт з розвитку агропродовольчих ринків Олег Нів’євський пояснив як відкриття ринку землі вплине на економіку України та на які позитині й негативі наслідки слід очікувати.

Позитивні наслідки

Шанс уникнути дефолту. Прийняття закону про відкриття ринку землі — це зменшення ризику для України отримати дефолт. Тому що це — важлива умова МФВ, щоб отримати транш. Якщо ж ми не отримаємо транш, то уникнути дефолту буде майже неможливо.

Моральне усвідомлення прийнятого рішення. По суті прийняття цього закону — це моральне усвідомлення, що з мораторієм нарешті буде покінчено, політики перестануть апелювати до цієї теми та почнуть продуктивніше працювати.

Негативні наслідки

Відтермінування зняття мораторію. Хоча закон прийняли, але мораторій фактично відтерміновується майже на рік, — до 1 липня 2021 року. І навіть після того, як ринок запрацює, він запрацює в дуже обмеженому вигляді. І великого ефекту він на агропромисловий сектор не матиме. Якщо ми підемо тим шляхом, який оголошений зараз — ефект буде нульовий.

Занижені ціни на землю. Власники паїв (а це близько 7 млн жителів), які вирішать продати свої паї, не отримають справедливої ціни, тому що немає конкуренції. Земля не коштуватиме своєї справедливої вартості (через обмеження та менший попит), відповідно, сільські бюджети менше отримують податкових надходжень.

Зрозуміло, що сільгоспвиробники, хто збирається купувати землю, матимуть вигоду від меншої ціни. Але втрати від не запровадження повноцінного ринку значно більші.

Проблеми з кредитами. Недопуск до ринку землі юридичних осіб означає, що ринок кредитування під заставу сільгоспземель не запущений. Через це не буде збільшення життєво важливих інвестицій в агросектор.

Ймовірність формування тіньового ринку. Крім того, є ризик збільшення тіньового ринку та схем, оскільки обов’язково будуть схеми купівлі юридичними особами земель через фізичних осіб, буде розвиватись цілий бізнес. Транзакційні витрати на ринку земель зростуть, а це завжди погано для економіки

Проблема державних земель. Не думаю, що покращиться ситуація із державною землею. Без прийняття законопроєкту №2194, ми фактично спостерігатимемо зменшення держземель через механізм безоплатної приватизації.

Як отримати позитивний ефект від відкриття ринку?

“Для того, щоб краще почав працювати аграрний сектор, щоб він був продуктивнішим, мав більше ефекту на економіку, потрібно щоб ринок запрацював на повну. Щоб юридичні особи мали доступ, а кредити працювали.

Найближчим часом, за місяць-два, Рада має прийняти список інших законопроєктів земельного пакета. Це законопроєкти №2194, 2195, 2370, 2280, законопроєкт про Фонд гарантування кредитів, що збільшить прозорість в земельних відносинах та зменшить ризик зловживань”, – прояснив Нів’євський.

За матеріалами: https://agronews.ua/

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>