МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Знаменитий "херсонський кавун” стане смугастим послом південного регіону
2020-07-30

Хоча перші кавуни, вирощені під плівкою, продають ще з початку липня, справжній польовий херсонський кавун з’явиться на прилавках лише в серпні. І херсонці чекають саме масового кавуна, з поля. Та й ціна має бути гарна (а не так, як зараз – 8-10 гривень за кілограм), і якість саме та, за яку кавун цінують.

ПІЗНІЙ СТАРТ

Херсонщина вирощує 75% усіх баштанних культур в Україні. Площі під ними майже не змінюються, цьогоріч вони становлять 23,1 тис. га, з яких посівні площі саме кавунів під урожай 2020 року складають 19,8 тис. га (на 0,3 тис. га більше, ніж минулого року). Основними районами, які займаються вирощуванням кавунів є Голопристанський, Скадовський, Олешківський і Каховський.

У 2019 році в області обсяг виробництва баштанних культур становив 183,8 тис. тонн, із них кавунів 163,6 тис. тонн, середня врожайність - 84,9 ц/га.

«Цей рік можна називати роком із найбільш пізнім стартом — перші кавуни господарства Херсонщини почали збирати тільки в кінці червня, тоді як у цей період минулого року вже фіксували перший обвал ціни через збільшення пропозиції», - каже директор Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської ОДА Олександр Паливода.

Цього року погодний фактор перешкоджав українським фермерам у проведенні посівної кампанії. Низькі температури у травні стримували розвиток розсади ранніх кавунів у міні-теплицях та не дозволяли своєчасно посіяти богарний кавун (вирощений у відкритому ґрунті, а не в теплиці чи на поливних землях – ред.). Навіть посіяні після 15 травня кавуни зійшли по-різному. Це свідчить про дуже високу ймовірність цінових перепадів упродовж сезону.

При тому, що польові сорти кавунів і динь аграрії Херсонщини посіяли тільки в першій декаді травня, ранні сорти «під плівкою» почали вегетацію на місяць раніше. Тож перші кавуни на прилавках споживачі побачили уже на початку липня. Але до відкриття кавунового сезону треба ще почекати.«Сезон 2020 року розпочався з найвищих за останні п’ять років цін. Цього року цінових перепадів може бути більше, ніж будь-коли, адже пропозиція на ринок буде надходити нерівномірно. Нинішній сезон кавунів характеризується пізнім стартом і вищими цінами на баштанні», - розповідає директор департаменту.

Зараз ціни на кавуни знижуються, але ця продукція все ще обходиться споживачам істотно дорожче, ніж у липні 2019 року. Просто на вулиці в Херсоні 26 липня кавун продавали по 8 гривень за кілограм.

Як розповів Паливода, експорт кавуна з України продовжує знижуватися вже чотири роки поспіль на тлі посилення конкуренції на цьому ринку. У 2019 було експортовано всього 14,3 тис. тонн кавуна, хоча у 2015 році експорт сягав 29,3 тис. тонн. Головні експортні відвантаження кавуна з України припадають на серпень.

Основні експортні ринки збуту для української кавуна — це Литва, Естонія, Польща і Латвія. З Білорусі, яка раніше була великим покупцем, Україну майже повністю витіснили російські постачальники кавуна.

«СМУГАСТИЙ РЕЙС» - ЧИ БУДЕ БАРЖА З КАВУНАМИ

У господарстві Олександра Синенка вирощують безнасінний кавун і дині. Дині йдуть на експорт у Велику Британію – підприємство сертифіковане по системі GLOBAL GAP. 

«Якщо експорт за кордон – це означає сертифікацію. Ми сертифіковані по системі GLOBAL GAP. І не лише стосовно баштанних – помідорів, картоплі також. Вимоги суворі, за кордоном цінують своє життя і здоров’я», - каже президент кооперативу «Південний союз», директор приватного підприємства «Александр А. Синенко» Олександр Синенко.

Що стосується кавуна, то його споживачам відправляють у ящиках чи навіть упаковують окремо в сіточку – мають контракти з мережами супермаркетів, тому «тримають марку».

Чи відправлять цьогоріч із Херсонщини знамениту баржу з кавунами та динями у Київ? Поки що не впевнені на сто відсотків, але планують.

Нагадаємо, що баржа з кавунами повернулася на Дніпро у 2017 році після 14-річної перерви завдяки співпраці фермерів, компанії «Нібулон» та мережі супермаркетів. Правда, одна-дві баржі на сезон — то дуже мало. Бо, як розповідають фахівці, були роки, коли з Голої Пристані відправляли баржами 100 тисяч тонн баштанних. Але то вже питання розвитку річкових перевезень. А поки що баржа з кавунами – це, радше, символ, що надія не втрачена, і кавуни Дніпром не лише у Київ потраплять, але й до білорусів, наприклад.

Готуються в області й до проведення традиційного фестивалю «Український кавун – солодке диво» на День Незалежності. Але також прогнози роблять обережні, з огляду на ситуацію з коронавірусом. Хоча святкувати тим, хто любить цю солодку ягоду, можна і 3 серпня — у Всесвітній день кавуна.ЯКИЙ ВІН, ХЕРСОНСЬКИЙ КАВУН?

Офіційно наразі ще такого географічного зазначення (ГЗ) як «херсонський кавун» (світовими прикладами ГЗ є сир Рокфор, коньяк, шампанське) немає. Два роки тому саме для його реєстрації й створили громадську спілку «Асоціація виробників Херсонського кавуна».

І коли процес реєстрації географічного зазначення завершиться, не кожен кавун, вирощений на Херсонщині, стане «херсонським кавуном».

Реєстрація ГЗ — складний і тривалий процес, у якому має враховуватись багато нюансів: специфікація продукту, наявність організації, яка матиме право інтелектуальної власності на ГЗ, логотип для позначення херсонського кавуна. Специфікація чітко визначає параметри плоду — розмір і колір, його біохімічний склад, зокрема й концентрацію цукрів (шкала Брікс) та граничну допустимість нітратів, визначає місцевість, де кавун буде вирощуватися (конкретні райони Херсонської області), і навіть сорти кавуна.

Уже коли географічне зазначення зареєструють, тоді виробник зможе наклеїти на кавун етикетну з написом «Херсонський кавун». Це лого з’явиться на виставках, у супермаркетах. Власне, логотип уже розробили.«Автор логотипу – Вікторія Кулакова. Його обирали з 26 запропонованих на конкурс», - розповідає виконавчий секретар «Асоціації виробників Херсонського кавуна» Юрій Палічев.

В Асоціації кажуть, що херсонські кавуни відрізняються і якістю, і смаком від вирощених в інших регіонах. І тому, якщо написати чи сказати, що кавун херсонський, його краще купують. Цим і користуються недобросовісні продавці — продають під маркою «херсонський кавун» і вирощений деінде.

«Щоб захистити херсонський кавун, і створена наша організація, ми реєструємо «херсонський кавун» саме як географічне зазначення», - каже голова правління громадської спілки «Асоціація виробників Херсонського кавуна» Олександр Бритвін. Серед засновників Асоціації - 8 господарств, і до неї долучаються ще учасники, зокрема, тут чекають і дрібних фермерів.

Приклад географічного зазначення в Україні вже є – це гуцульська овеча бринза, яка першою серед українських продуктів отримала свій статус 11 листопада 2019 року.

Юрій Палічев сподівається, що вони також до кінця року роботу з реєстрації завершать, каже, що завадив коронавірус, та ще й зміни у законодавстві.

«Торік ми не встигли до Нового року подати заяву, а потім змінилося законодавство. Ми вже підготували всі необхідні документи для подання відповідної заявки, і тепер чекаємо лише на те, щоб Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України ухвалило нову процедуру погодження специфікацій, як цього вимагає редакція Закону "Про правову охорону географічних зазначень" від 1 січня 2020 року. Потім будемо три місяці захищатися від опонентів", пояснює він.

Проте каже, що у таких справах два роки – невеликий строк. Головне, на його думку, щоб зараз фермерів не ввели в оману наліпки для кавунів з QR-кодом, який пообіцяли розробити у межах одного з туристично-контентних проєктів. Той код, за задумом, вестиме на інформаційний ресурс, де будуть розповідати про область, а кавун має стати зеленим смугастим послом регіону.

У межах реєстрації розроблена сертифікація, яка пояснює, що таке саме херсонський кавун: де його вирощують, яким показникам він має відповідати. Головне – зона, в якій він вирощується. Обмежили кількість нітратів. 

«Допустима норма нітратів для кавунів – 60 мг на 1 кг, ми прописуємо, що херсонський кавун має мати не більше 40 мг, ми цього не боїмося, бо практично не використовуємо добрив. Сподіваємося, що це буде для покупця дуже важливим критерієм, і ми його виносимо на свій прапор – скажу так», - розповідає Олександр Бритвін.В Асоціації кажуть, що від впровадження ГЗ «Херсонський кавун» виграють споживачі — вони отримають корисний продукт, із реальним контролем якості, виграють і виробники — вони отримають постійний прогнозований збут, тобто вищий дохід. А також громади – адже наповнюватиметься їх бюджет.

ЗАКОРДОННІ СОРТИ ЧИ НАШІ?

Підтримують ідею впровадження ГЗ «Херсонський кавун» і науковці. Дуже важлива кооперація товаровиробників задля того, щоб херсонський кавун був упізнаний і мав закріплені за собою показники, щоб на прилавок не потрапляла продукція, що не пройшла перевірку на якість, підкреслює директор Південної дослідної станції баштанництва НААН України (Голопристанський район Херсонщини) Володимир Лимар.

«Визначений перелік сортового складу, який відповідає вимогам херсонського кавуна. На 70% - це кавуни селекції нашої установи. Визначено показник цукрів, вмісту сухої речовини у плодах», - каже Володимир Лимар. За його словами, херсонський кавун – це унікальне поєднання ґрунтів і сонячного тепла.

До речі, ГЗ «Херсонський кавун» не зможуть отримати гібриди. У специфікації зазначать переважно сорти місцевої селекції, що дасть змогу просувати регіональних виробників насіння, каже Юрій Палічев.Щодо сортів, то закордонні сорти гарні за своїми показниками, але вони поступаються нашим за вмістом сухої речовини, і за пристосованістю до вирощування у нашій зоні. Проте у них є один фактор, який переважає – це дуже висока однорідність плодів (розмір плоду і його форма весь час однакові). До сортів вітчизняної селекції є питання щодо підвищення товарності продукції. Цей показник у них вищий. Ринок в Україні для всіх рівний, тож мають бути сорти й вітчизняної, і закордонної селекції, а покупець вже обирає, який більше подобається.

ПЕРЕРОБКА КАВУНА: СОРТУВАЛЬНО-ЛОГІСТИЧНІ ЦЕНТРИ І БАБУСИНІ РЕЦЕПТИ

Кавуна на Херсонщині багато, а от переробляти його не дуже беруться.

Зазвичай, як тільки кавун доспів, його зривають, вкладають у валки, потім під’їжджає машина і в найкращому випадку кавуни приблизно за калібром кладуть у контейнер. Максимум — здають у лабораторію на аналіз декілька кавунів — і все. Цього не досить, адже мережам, закордонним та українським, потрібні лабораторні аналізи, митий кавун (різні технології є – суха чистка, мийка). Потім його повинні, якщо це мийка, висушити, відкалібрувати й охолодити. Бо інакше він пропаде, поки його доправлять. 

Вихід один — треба створювати сортувально-логістичні центри для калібрування, мийки та охолодження кавунів, фасування у відповідну тару.

А що ж робити з кавуном, який не підходить на продаж (наприклад, «однобокий», маленький)? Тут для «зачистки» поля і для того, щоб виробництво кавуна було максимально рентабельним, треба розвивати крафтове виробництво за старими рецептами й тими, що розроблені в місцевій лабораторії.

Що стосується рецептів і смаколиків, то, звісно, на ринку в Херсоні можна купити квашений кавун, а ще з нього на Херсонщині здавна робили бекмес - "кавуновий мед".Наразі в області лише пробують виробляти бекмес не для себе, а вже орієнтуючись на туристів. Керівник проєкту «Зелені хутори Таврії» Олександр Долинко, як і обіцяв, планує почати виробництво бекмесу вже в цеху – чекає масового кавуна з богару. Сік на бекмес братимуть із кавунів, насіння яких відправляють на переробку в Італію.

«У 90-х роках наша установа розробляла рецептуру перероблювання баштанних культур, зокрема й бекмесу, нардеку, олії з насіння кавуна, гарбуза. Ми працювали разом з Інститутом геронтології та Інститутом гігієни й токсикології. Проводилися дослідження щодо впливу баштанних культур на здоров’я людини. Це була ініціатива керівників цих установ», - каже Володимир Лимар. Проте все так і лишилось у розробках. Розповідає, як уже у 2000-х їздив на виставку «Зелений тиждень» у Берліні та проводив дегустацію продукції з баштанних – каже, черга стояла, всі хотіли спробувати страви, виготовлені у нашій лабораторії.

Проте наразі переробники у баштанництво не поспішають. І саме ГЗ «Херсонський кавун» має змінити ситуацію.

РЕКОМЕНДУЄМО: На Херсонщині відкриють пакгауз для баштанних

Скільки важить найбільший кавун України?

На Одещині вирощують органічні квадратні кавуни

Джерело: https://www.ukrinform.ua/

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
03.09.2020
Київські виробники ЗЗР об'єднаються для збору та утилізації тари
Антимонопольний комітет України надав дозвіл на створення онлайн-платформи, яка сприятиме перероблюванню та утилізації використаної тари з-під засобів захисту рослин
03.09.2020
Blueberry by StarBerries запустили сучасну сортувальну лінію іспанського виробництва
Особливістю обладнання є те, що після сортування ягода залишається цілою, а найголовніше зберігається притаманний ягодам лохини сизий наліт
01.09.2020
Британські експерти проведуть вебінар для представників молочної галузі
5 вересня вони поділяться секретами управління молочними фермами. Для участі необхідно зареєструватися

Статті

всі статті >>
28.08.2020
Варто відвідати. Фермер з Черкащини відкрив військово-патріотичний музей
В музеї показана велична історія побутової, військово-патріотичної діяльності та представлені експонати, які красномовно розповідають про військові дії, починаючи від козацької доби й закінчуючи нинішніми подіями на Сході країни
20.08.2020
Талановиті жінки в агробізнесі. Учасниці TalentA надихають своїми історіями
Жінки в агро: в чому їх сила, а чого їм бракує? Історії про те, як жінки з сіл змінюють життя цілих громад на краще
30.07.2020
Знаменитий "херсонський кавун” стане смугастим послом південного регіону
Чому херсонський кавун ще не отримав статусу «географічного зазначення» та який логотип для нього обрали? Що кажуть про врожай, чи буде знаменита баржа з кавунами та чому українські переробники так мало уваги звертають на цю ягоду?