МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

На Вінниччині вимираюче село врятував ягідний бізнес
2017-08-31

Село Снітків розташоване в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області. Тут ви не знайдете жодної безгосподарської хати чи клаптика землі. І все завдяки сільському голові, який присадив свою громаду на фруктово-ягідний бізнес.

Заохотив людей займатися садівництвом сільський голова – аби вберегти Снітків від вимирання.

Тепер кількість жителів зростає щодня. Адже тут є головне – робота. За останні 3-4 роки в Сніткові створено понад 600 робочих місць. І той, хто нещодавно виїхав з села у пошуках кращого життя, повертається назад на Батьківщину. Люди самі обирають де їм працювати – стільки тут вакансій. Відбулося омолодження села. Відсоток дітей у Сніткові тепер утричі більше, ніж у сусідньому, значно більшому селі. Довелось навіть вдвічі розширяти дитячий садочок.

Частина зароблених грошей від ягідного бізнесу іде на розвиток села – водогін, освітлення, ремонт доріг.

Все починається з ідеї

Почали у 2011 році з маленького навчального семінару при облдержадміністрації для сільських голів на тему розробки стратегій розвитку громад. Віктор Ольшевський, сільський голова з багатим життєвим досвідом, замислився, як зробити, щоб люди не хотіли покидати село. Тут є головне – земля, і потрібно було знайти спосіб її раціонального використання, тим самим створивши максимум робочих місць. 

"Дивитись, як село занепадає, вже не було сил. Не було роботи, і деякі сім'ї виїжджали, інші розвалювалися. Я не хотів, щоб моя територія знелюдніла, - розповідає Вікор Ольшевський. 

Ідея садівництва та ягідництва підходила якнайкраще.

Наступний, не менш важливий етап - зацікавити інвестора посадити сади саме на цій території. Щоб вас почули і побачили – потрібна реклама і гарна промоція. Допоміг випадок і розсудливість. Між селами Долиняни, Снітків і Супівка росте відоме в Україні поле диких жовтих ірисів. Коли телевізійники приїхали знімати сюжет про це місце, Віктор Валентинович дав інтерв'ю, в якому заявив, що має 200 га вільних земель під садівництво і ягідництво та запрошує до себе інвесторів.

Згодом землею зацікавився інвестор з Вінниці Сергій Українець. Він вивчив рельєф, наявність під'їзних доріг, електромережі, водопостачання, зробив аналіз ґрунту. Започаткував тут товариство «Тріада-МК» і фермерське господарство «Щедрий хутір». А згодом почалася посадка саду, малини, полуниці, суниці, лохини, смородини.Людям безкоштовно давали саджанці, натомість викуповували вирощений урожай малини, смородини та полуниці. Саджанці снітківцям надав Інститут садівництва та ягідництва, що на Вінниччині. Для започаткування бізнесу виділили 20 мільйонів гривень інвестицій.

На сьогодні в селі працюють і розвиваються 160 га саду, 14 га приватних садів, 20 га малини, 14 га лохини і 10 га полуниці. Посаджено вже на фермерських землях 13 га вишні. А це дає можливість створити ще більше робочих місць.

Проте не лише залучення інвестора та створення робочих місць стало основою стратегії розвитку села. Тут садово-ягідною справою займаються майже всі господарі.

Люди відчули перевагу такого бізнесу, і на городах замість звичної картоплі та кукурудзи красується малина, смородина, полуниця.

Нещодавно в селі завершили будівництво водогону. Він з'явився завдяки участі в грантовій програмі швейцарсько-українського фонду «DESPRO».І хоча за умовами проекту населення громади має становити не менше тисячі осіб, представники програми повірили, бо побачили перспективу і можливості.

"Бюджет проекту становив 1,8 мільйона. Це вчетверо більше за річний бюджет села. Та я дістав ці кошти! Значно допоміг Вінницький обласний фонд сприяння інвестиціям і будівництву, який надав нам кредит на пластикові труби під 3% річних. Півмільйона зібрала громада, 88 тисяч – грант, 300 тисяч виділили з обласного бюджету, по 50 тисяч – з районного та сільського. Отак і побудувався водогін! Тепер у нас умови проживання не гірші, ніж у місті", – підсумовує сільський голова.

До речі, найближчим часом товариство «Тріада-МК» планує запустити лінію з виготовлення свіжих ягідних фрешів без консервантів у Мурованих Курилівцях. Це буде органічна продукція, максимально наближена до європейських стандартів якості. Адже консервантами слугуватимуть кислі сорти полуниці, які спеціально для цього вирощують у Сніткові.

Отож перспектив та планів у Снітківської громади ще багато. Вони є гарним прикладом для наслідування. Сюди переймати досвід приїздять з усієї України, а застати сільського голову на робочому місці майже неможливо. 

Досягнення села Снітків та його голови є яскравим прикладом, коли люди своїми силами роблять своє життя кращим, не чекаючи ні від кого допомоги.

У Сніткові кажуть, проблем вистачає, але приводів для гордості більше. Невдовзі жителі планують освоїти ще й вирощування екзотичних і лікарських рослин. Їхнім досвідом уже зацікавились і у сусідніх селах.

Це має стати прикладом, як потрібно боротися за розвиток своєї землі, створювати хороші умови для життя людей, щоб люди не тікали з сіл, а хотіли повертатися, бо там їх можуть забезпечити роботою та достойним рівнем життя.

Джерело: http://agronews.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
15.10.2018
Штучний мед! Новий винахід українських вчених
В Одеській харчовій академії створили штучний мед, напій для вагітних і шоколадний сироп з антидепресивними властивостями
15.10.2018
На Волині відкрили завод з видобутку та переробки сапропелю
Ці органічні мінеральні мули використовуються як цінна органічна поживна речовина для росту рослин і дуже популярні в країнах Близького Сходу
15.10.2018
Перший в Україні John Deere Training Center відкрили на базі Харківського НТУСГ
Студенти центру матимуть змогу познайомитись зі світовими практиками, інноваційними рішеннями, проходити тренінги та навчатись у провідних фахівців України

Статті

всі статті >>
10.10.2018
Робота в PepsiCo - «ТВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ СТАРТ»!
1 листопада наш ярмарок вакансій відвідають спеціалісти компанії, яка входить у десятку найбільш привабливих і затребуваних роботодавців світу
20.09.2018
Вступна кампанія 2018 та мода на аграрну освіту
Пропонуємо вам зазирнути за лаштунки вступної кампанії та з'ясувати, які спеціальності цього року мають попит у колишніх учнів школи та їхніх батьків і чи  є серед них аграрні 
18.09.2018
Навчання за кордоном: Стереотипи та дійсність
Чи реально українському студенту отримати освіту за кордоном безкоштовно? Чи дійсно на закордонне навчання виїжджають найрозумніші та чи планують вони повертатися в Україну?