МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Нідерланди дивують світ сміливими інноваціями у сфері АПК
2017-09-17

Левова частка ноу-хау, що приносить чималі дивіденди, доводиться на аграрний сектор і екотехнології.

Голландці — руйнівники старих міфів і новомодних економічних теорій. Сільське господарство — двигун досить потужної економіки голландців. Воно забезпечує країні кожне 10-е робоче місце і приблизно 10% ВВП, приблизно $77 млрд (80% українського ВВП). Нідерланди — найбільший експортер сільгосппродукції в Європі та займає друге місце у світі (після США).

Останнім часом голландський бізнес взяв курс на експорт технологій, знань, інновацій. У 2016 році цей напрямок приніс країні понад €9 млрд. Переважали технології рослинництва в закритому ґрунті та технології точного землеробства. З 40 найбільших транснаціональних наукомістких компаній 12 розмістили свої офіси в Голландії, в так званій Продуктовій долині (Food Valley Netherlands).

В області сільськогосподаврських технологій голландці вже давно творять дива. Наприклад, саме тамтешні садівники в XVII столітті вивели новий сорт моркви. До цього цей дикий білястий коренеплід був жорстким і гірким. Голландські селекціонери одомашнили його, перетворивши на солодкий і помаранчевий овоч. У Голландії вирішили зробити моркву помаранчевою в честь того, що королівська сім'я в Голландії носить прізвище Ораньє. 

Тепер нащадки новаторів епохи Ренесансу продовжують дивувати світ. Пропонуємо вашій увазі п'ять дивовижних технологій, які голландці впровадили або тільки впроваджують як у себе вдома, так і за кордоном. 

Ферма на даху

Уявіть собі шестиповерховий будинок в серці живого міста, а на даху цієї споруди — повноцінна ферма. Уявили? Така ферма в Гаазі — це найбільша в Європі теплицю на даху. Розмір теплиці — 1,2 тис. м². Але це ще не все. Тут же, поруч з нею, 370 м² займає крита рибна ферма і ще 250 квадратів віддані під комплексну переробку та упакування сільгосппродукції. А під самим дахом виробники продають те, що самі виростили.Місцеві прозвали її Таймс-Сквер міського сільського господарства. Спочатку муніципалітет збирався знести цю стару споруду — колишнє виробництво телевізорів і телефонів компанії Philips. Але потім в голову прийшла ідея трохи краща: віддати будівлю під виробництво новацій в області аграрних технологій.

І ось два студенти зі Швейцарії Андреас Грабер і Роман Гаус придумали блискучий і сміливий проект — побудувати на даху будівлі сільгосппідприємство.

У 2012-му двоє друзів запропонували свою сміливу ідею муніципалітету Гааги та голландському фонду SVN, що спеціалізується на агротехнологіях. Ідея була свіжою, але не новою. Того ж літа в промзоні Драйшпіц (Базель, Швейцарія) на даху локомотивного депо було зведено перший на континенті комплекс по вирощуванню овочів і риби. Проект Urban Farms (Міські ферми) досить успішно розвивається.

Натхненний результатом, Фонд сприяння розвитку житлового будівництва голландських муніципалітетів виділив Граберу і Гаусу грант в € 2,7 млн. Наприкінці 2015-го проект стартував, а вже сьогодні ця голландська ферма De Schilde обслуговує численних клієнтів.

Всі бізнес-процеси на фермі організовані за доситьпростою моделлю — це так звана аквапоніка. Підприємство купує мальків риби, розміщує їх у резервуарі з водою на даху і тут вирощує живність. Риба в процесі життєдіяльності збагачує воду своїми, не за столом буде сказано, фекаліями. Надалі ця вода використовується для поливу рослин. Завдяки автоматизації процесів для повноцінної роботи ферми потрібні лише троє працівників. "Дах" здатен щорічно виробляти понад 45 т овочів, 19 т свіжої риби. Продукти, які виробляються на урбаністичній фермі, — свіжа риба, баклажани, перець, огірки, помідори, зелень — мають низьку собівартість і практично не потребують довгого логістичного ланцюжка "від поля до столу".

Реалізація продукції відбувається на місці. Міні-ринок працює двічі на тиждень (середа і п'ятниця) тут же, на шостому поверсі. Також продукція "з даху" розвозиться по місцевим ресторанам і в магазини торгової мережі Mіgros.

Urban Farms активно працюють по франчайзингу, постійно розширюючи мережу міських ферм по всьому світу. Вони вже отримали замовлення на будівництво подібних комплексів в країнах Бенілюксу, Німеччини, будують 10 ферм в США. 

Автомобіль з льону

У травні 2017-го студенти Ейндховенського технологічного університету першими в світі представили розробку біорозкладного автомобіля. Проект створений за підтримки нідерландської компанії TomTom. Шасі і кузов автомобіля створений на основі композитного матеріалу з льняного волокна. 

"Льон є дуже міцною структурою, — розповідає в інтерв'ю Нідерландській телерадіомовній корпорації NOS Лос Ван ден Бук, фінансовий менеджер команди.— Якщо волокна накласти одне на одного, то ви отримаєте пластини, які за своєю міцністю не поступатимуться вуглецю й алюмінію, які зараз повноцінно використовуються у виробництві автомобілів". На автомобілі встановлений електромотор. Автомобіль отримав назву Lina. Новинка пройшла перші ходові випробування, але пересувається поки що не швидше за велосипед.

Вертикальна ферма

У 2017 році в місті Дронтен (70 км від Амстердама) відкрилася найбільша в Європі вертикальна ферма висотою в 9-поверховий будинок і площею 900 м². Дослідницький центр GrowWise вже закінчив тестування цієї технології майбутнього. Загальна площа грядок — 3 тис. м². Продуктова компанія Staay Food Group інвестувала в проект €8 млн, левова частка яких витрачена на освітлення.Роль сонячного світла візьмуть на себе світлодіоди, вироблені голландською компанією Philips. Замість ґрунту використовується кокосовий субстрат. Щотижня вертикальна ферма буде виробляти до 30 тис. пучків руколи, салатного цикорію, салату лолло роса і лолло біонда. Технології дозволяють коригувати "налаштування" рослин — змінювати колір салату або робити полуницю більш солодкою. Урожай на цій вертикальній фермі буде збиратися щомісяця.

Електроенергія з рослин

Голландський дизайнер Ермі ван Оерс створила Живе світло — це такі рослини, які можна використовувати як лампу. У процесі фотосинтезу рослини утворюють в ґрунті органічні сполуки, що змушує бактерії генерувати електрони і протони, які потім використовуються аналогічно традиційній батарейці, повідомляють організатори The Next Web — провідного фестивалю технологій в Європі (Нідерланди).Чим здоровіше рослини, тим більше світла вони дають. Якщо за ними правильно доглядати, то можна отримати до 0,1 МВт енергії. Цього цілком достатньо, щоб використовувати його як нічну лампу. Ермі ван Оерс, разом з Plant-E ще одним голландським стартапом, що спеціалізуються на енергії рослин, вивчають способи збільшення виходу енергії, що виробляється Живим світлом.

"Ми сподіваємося, що наша перша партія з 50 штук буде відправлена клієнтам на початку 2018 року", — сказала дизайнер.

Агрогалузь сьогодні є однією з найбільш перспективних сфер бізнесу. Провідні компанії, що займаються рослинництвом та тваринництвом, активно шукають та впроваджують високоякісні інноваційні рішення, які здатні підвищити ефективність та продуктивність діяльності. Експерти виділяють 8 основних напрямків IT- інновацій в агробізнесі, які вже сьогодні допомагають компаніям збільшувати корисний ефект від роботи, відповідати сучасним потребам ринку та ефективніше використовувати наявні ресурси.

Ще одним прикладом аграрних ноу-хау є ферма в пустелі Йорданії, де опріснює воду та вирощує овочі, використовуючи енергію сонця й вуглекислий газ. 

Вчені по всьому світу працюють над новітніми розробками для аграріїв. Гарвардські вчені розробляють штучних бджіл-роботів. Штучні комахи зможуть взяти на себе функцію запилення рослин. Дослідники Університету штату Пенсільванія розробили сенсори, які здатні зчитувати дані з листя рослин.

Джерело: http://agronews.ua

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
02.07.2020
Міністерство довкілля Німеччини фінансує українські екопроєкти
Екопроєкти впроваджуватимуть на території Деснянського біосферного резервату — природоохоронної території, затвердженої рішенням ЮНЕСКО
02.07.2020
В Україні відкрили інноваційний завод з виробництва рідких комплексних добрив
По технологіях внесення, впливу на ґрунт, часовим та фінансовим затратам нові рідкі добрива значно ефективніші, ніж сухі суміші в умовах кліматичних змін
18.06.2020
Чіповані корови та робот-дояр: На Вінниччині відкрили роботизовану молочну ферму
Усі виробничі процеси повністю автоматизовані, керувати ними можна як безпосередньо на місці, так і віддалено

Статті

всі статті >>
17.06.2020
Не лише для краси: Ромашкові поля приносять прибутки
Ромашку можна вирощувати на власних сільгоспділянках і налагодити успішний квітковий бізнес, який принесе хороший дохід
11.06.2020
Фермери Півдня України зацікавились вирощуванням королівського делікатесу
Тетрагонолобус цінують в родині Єлизавети II не лише за унікальний смак, який трохи схожий на помісь ніжної спаржі й свіжого молодого горошку. Його ще вважають одним із найкрасивіших овочів на планеті 
01.06.2020
Картопля в супермаркетах імпортна, а українську вивозять на смітник
Влада може створити умови для українських виробників, щоб вони не почувалися злочинцями та могли легально постачати продукцію в цивілізовану торгівлю. Андрій Ярмак пояснив, як збільшити доходи бюджету та налагодити легальний товарообіг