МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Виявлення РНК може сприяти підвищенню стійкості рослин до посухи
2017-10-17

Дослідники Texas A&M AgriLife Research виявили рибонуклеїнову кислоту (РНК), що може підвищувати стійкість Різушки Таля до стресу, спричиненого посухою чи надмірною солоністю ґрунту.

Це відкриття може спростити шлях до виведення нових засухо- та солестійких рослин, у тому числі й харчових культур, повідомляє професор AgriLife Research, доктор Лімінг Сіонг, Даллас.

«Це перше відкриття довгих некодуючих РНК (дкРНК), що регулюють стійкість рослин до несприятливих, нефізіологічних зовнішніх факторів» - каже Сіонг.

Він розповідає, що дкРНК, котрі відкрила його команда, існують у рослині роду Різушка в невеликій кількості у не стресових умовах, проте їх вміст збільшується, коли рослина стикається з посухою чи засоленістю. Штучне збільшення кількості дкРНК у випадку посухи чи підвищення рівня солі стає помітним, якщо порівняти з рослинами, в яких рівень дкРНК лишається незмінним.

Більшість РНК направляють, або «кодують» клітини на вироблення білка. Некодуючі РНК (нкРНК) не транслюються у білки, проте можуть впливати на зчитування генів різними шляхами. Таким чином, вони визначені регуляторами важливих біологічних процесів.

«Існують різні типи нкРНК. Коротким нкРНК було присвячено багато уваги в останні роки, проте функції багатьох довгих, або дкРНК, ще досі невідомі", - розповідає Сіонг

Принципова відмінність між короткими та довгими нкРНК – кількість нуклеотидів – структурних будівельних блоків РНК. У довгих їх значно більше.

Сіонг зазначив, що вивчення функцій дкРНК – це новий підхід до виведення посухо- та солестійких рослин.

«Більшість поточної роботи щодо поліпшення стійкості рослин до посух зосередженні не на вивченні дкРНК, а на генах, що продукують білки. Тим не менш, маніпуляції з кодуючими генами часто призводять до погіршення росту та розвитку рослин» - пояснює доктор Сіонг.

Проте вивчення дкРНК можуть бути проведені без жодних видимих збитків для здоров’я рослин.

«Про це ще рано казати, та ми стоїмо на порозі нових відкриттів у виведенні посухостійких та солестійких рослин, у тому числі й харчових, - заявляє професор. - Нашим наступним кроком буде спроба вивести дкРНК в інших рослинах та спробувати, чи вийде вивести посухостійкість та солестійкість в більш широкому спектрі рослин".

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Винайдено новий ген сої, який збереже фермерам мільйони доларів.Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>