МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Як зміниться сільське господарство в майбутньому
2017-10-27

FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Андрій Ярмак, український експерт FAO, розповів яким буде сільське господарство через 10 років.

З огляду на те, що сьогодні аграрії по всьому світу спостерігають стрімкий розвиток великих агрокомпаній, всіх цікавить чи в майбутньому залишиться місце для дрібних ферм чи все-таки сільськогосподарське виробництво концентруватиметься в руках великих агрохолдингів?

Щодо зернової галузі, то тенденція до зростання середнього розміру господарства, причому швидкого, спостерігається в усьому світі. Але якщо взяти всю масу фермерських господарств, то найважче зараз доводиться не дрібним, а середнякам. Адже, з одного боку, у них недостатньо капіталу, щоб впроваджувати найбільш ефективні та наукомісткі технології, які й призводять до концентрації ринку в руках великих господарств. З іншого, вони не можуть використати багатьох із тих стратегій, які дозволяють виживати дрібним господарствам.Що потрібно робити дрібним господарствам аби вижити в майбутньому?

По-перше, орієнтація на нішові продукти. Дрібні фермери можуть дозволити собі бути гнучкими, швидше реагувати на зміни на ринку, ніж великі та середні сільгоспвиробники.

По-друге, переорієнтація на продукцію з додатковою вартістю. Останню тенденцію я спостерігав скрізь – від США до Таджикистану. Додаткову вартість можуть забезпечити і переробка, і пакування, і виробництво продукції під власним брендом, і багато іншого. Головне – виробляти продукцію не стандартну, а індивідуальну, яка максимально влучно відповідає запиту споживача, наприклад, в певному регіоні або в певному невеличкому сегменті. Бо виробники стандартної продукції можуть конкурувати між собою тільки ціною, що швидко призводить до розорення менших господарств, і чим менші господарства, тим швидше вони йтимуть з ринку за такого підходу.
Порятунком для дрібних господарств може бути взагалі будь-яка продукція високої вартості, наприклад, ягідні культури. На таку продукцію варто звернути особливу увагу українським фермерам – ще й тому, що на імпорт більшості подібних продуктів до ЄС немає обмежень.

За останні роки українцям показали машини для збирання огірків, ягід і навіть капусти на зберігання. Як скоро вдасться досягти повної механізації збирання?

Тенденцією майбутнього є не механізація, а роботизація: урожай збиратимуть не керовані людиною комбайни, а роботи без жодного втручання людини. Вже працюють (навіть у Китаї) повністю роботизовані підприємства з вирощування салату та інших зеленних культур. Випробовується комерційний зразок робота зі збирання полуниці. Іспанія намагається повернути конкурентоздатність своїм цитрусовим, що була впала через дорогу робочу силу, теж за допомогою роботів – відповідні збиральні машини вже випробовуються.

Ця тенденція, в поєднанні з системами геолокації та IT-технологій, може призвести до дуже цікавого феномену – коли навіть технології вирощування ягідних культур можна буде повністю, на 100% автоматизувати. Адже вже зараз на ринку пропонуються безпілотні трактори! А це значить, що в цей сектор можуть почати заходити інституційні та міжнародні інвестори, яких до цього часу стримували високі ризики, трудомісткість і відносно невеликі розміри бізнесів із високою доданою вартістю. Отже, організація бізнесу з вирощування та переробки (заморозки) ягід на 5 тис. га вже найближчими роками не здається аж такою недосяжною фантастикою. А це був би бізнес з оборотом близько $50 млн на рік, який може виробляти експортну продукцію з найвищим рівнем конкурентоздатності! 


Отже, тим, хто зараз їздить до європейських країн збирати ягоду, вже зараз слід замислитися про опанування нової професії?

Це об’єктивна тенденція. Її можна боятися, але нею можна і користуватися. Єдине, що неможливо, то це зупинити її. І звільнення великих мас збирачів – це не єдиний наслідок, до якого призведе роботизація процесу збирання врожаю. Наприклад, усе більше фермерів постійно проживатимуть у містах, виїжджаючи на свої ділянки тільки під час тих чи інших польових робіт. У США вже почав формуватися прошарок подібних фермерів, яких назвали «валізними фермерами»: вони з валізою приїздять на ферму, виконують чергову технологічну операцію на полі і повертаються в місто до родини.

Які тенденції стимулює глобалізація ринку сільгосппродукції?

З’явилася категорія т. зв. «суперпродуктів». Це продукти, які ще кілька десятиліть тому були місцевими, а зараз попит на них існує в усьому світі. Це відбувається як завдяки швидкому зростанню індустрії туризму, так і завдяки поширенню інформації. Як приклад можна навести кінзу, яка тисячі років вирощувалися та споживалася лише в кількох країнах Латинської Америки, а зараз набула неабиякої популярності не тільки в США та ЄС, але й в Україні. А попит з боку ресторанів з часом породжує пропозицію з боку місцевих фермерів.

Які основні фактори виживання сільгосппідприємств у майбутньому з огляду на всі ці тенденції?

Головних факторів два – інновації і маркетинг. Ці фактори і в минулому забезпечували успіх виробникам сільгосппродукції, але в наш час важливість цих факторів значно зросла.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Безпілотники та роботи захоплюють поля по всьому світу

Світ потребує STEM

Джерело: http://propozitsiya.com

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
19.10.2018
Перший буксир 2-річної суднобудівної програми "Нібулон" готовий
Суднобудівний-судноремонтний завод спустив на воду Nibulon-8 - черговий лінійний буксир проекту POSS-115
19.10.2018
Цукровий завод на Кіровоградщині будує власну біогазову станцію
Будівництво комплексу з переробки органічних відходів перетворить відходи цукрового виробництва на органічні добрива та сировину для виробництва електричної й теплової енергії 
18.10.2018
“Немішаївський агротехнічний коледж” і "Татусеві Кізоньки" підписали меморандум про співпрацю
На базі коледжу буде створено «Експериментальний навчально-практичний центр з підготовки та перепідготовки фахівців переробки продукції тваринництва»

Статті

всі статті >>
16.10.2018
Працювати та навчатись у професіоналів. Сім'я «Агросем» запрошує тебе!
Дистриб’ютор сільськогосподарської техніки провідних виробників John Deere, Väderstad та Manitou радо поспілкується з молоддю на 5-му дні молодого спеціаліста "Твій професійний старт"
10.10.2018
Робота в PepsiCo - «ТВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ СТАРТ»!
1 листопада наш ярмарок вакансій відвідають спеціалісти компанії, яка входить у десятку найбільш привабливих і затребуваних роботодавців світу
20.09.2018
Вступна кампанія 2018 та мода на аграрну освіту
Пропонуємо вам зазирнути за лаштунки вступної кампанії та з'ясувати, які спеціальності цього року мають попит у колишніх учнів школи та їхніх батьків і чи  є серед них аграрні