МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

Голландія - маленька країна, яка годує весь світ
2017-10-29

Нідерланди розташувалися на 131-му місці у світі за площею і на другому - за обсягом експортованих продовольчих товарів. Лідером з експорту продуктів є США, які при цьому займають територію, у 270 разів перевищує голландську. Як настільки крихітній країні з щільністю населення понад 400 осіб на квадратний кілометр вдалося увійти в число агропромислових наддержав? За допомогою найефективніших сільськогосподарських технологій, доступних людству нині. Сьогодні Нідерланди є світовим лідером по впровадженню інноваційних технологій в сільському господарстві й тваринництві.

Якоб ван ден Борн дивиться на приладову панель свого комбайна, яка більше схожа на пульт управління космічним кораблем "Ентерпрайз". З кабіни фермер управляє двома безпілотними апаратами - трактором і дроном. Вони збирають і передають цінну інформацію про склад ґрунту та процес дозрівання коренеплодів. Ван ден Борн називає це точним землеробством.


У всьому світі з одного акра картопляного поля зазвичай збирають не більше дев'яти тонн продукту. Голландському аграрію вдалося довести цей показник до 20 тонн. Такі результати були досягнуті завдяки програмі голландського уряду по розвитку сільського господарства, за допомогою якої ось вже майже 20 років втілюється в життя принцип "в два рази менше ресурсів - у два рази більше їжі". 

З 2000 року голландським фермерам вдалося знизити витрату води майже на 90 відсотків, практично повністю відмовитися від застосування пестицидів, а з 2009 року скоротити використання антибіотиків в птахівництві й тваринництві на 60%.


З висоти пташиного польоту Голландія схожа на клаптикову ковдру з полів і теплиць, зрідка перемежовуються містами. Більш ніж половину території країни зайнято сільгоспугіддями та садами. Тепличні комплекси нагадують гігантські дзеркала, під якими ховаються цілі плантації, в першу чергу томатів.Попри те, що за географічними мірками звідси дуже близько до полярного кола, Голландія є світовим лідером з експорту теплолюбних помідорів, а також картоплі та цибулі. 

Мозковий центр продовольчої експансії Нідерландів знаходиться в університеті міста Вагенінгена (WUR), в 30 кілометрах від Амстердама. Тут розташувалася "харчова долина" - кластер експериментальних ферм, які займаються дослідженнями в галузі сільського господарства. "Протягом наступних 40 років людство повинно виробити стільки їжі, скільки справило за останні вісім тисячоліть",- поділився Ернст ван ден Енде, керівник групи рослинництва WUR.

За прогнозами фахівців, до 2050 року населення Землі збільшиться з нинішніх семи з половиною мільярдів до десяти мільярдів чоловік, з них понад мільярд ризикують зіткнутися з нестачею продовольства. Резиденти "харчової долини" вважають, що їм вдалося розробити ряд інноваційних рішень, що насувається проблеми світового голоду. Впевненість вчених WUR підкріплюється більш ніж тисячею реалізованих проектів з розвитку АПК майже в 150 країнах.

Чому в Африці проблеми з сільським господарством? Вчені Голландії вважають, що справа не в кількості води, а в якості грунту. Але відсутність поживних речовин може бути компенсовано культивуванням рослин, які діють в симбіозі з певними типами бактерій і виробляють добрива самі для себе. 


Світле майбутнє сільського господарства Нідерландів кується не в залах засідань великих корпорацій, а на тисячах скромних сімейних ферм. Наприклад, брати Тед, Пітер, Рональд і Ремко Дуйвестіни з міста Делфта створили систему, в ідеальних пропорціях поєднує в собі людську винахідливість і можливості природи. У своєму гігантському тепличному комплексі вони вирощують 15 сортів томатів, висаджених у крейдяно-базальтову суміш. У 2015 році міжнародне журі садівничих експертів назвало підприємство Дуйвестінів найбільшою інноваційною томатною фермою у світі. Тут отримують геотермальну енергію, виробляють свої добрива і навіть упаковку для готової продукції, а для поливу рослин використовується виключно дощова вода.

Засновники підприємства регулярно беруть участь у зустрічах сільгоспвиробників у Вагенінгене. Там вони діляться досвідом і обговорюють останні новини агрономії. "Поодинці ми б ніколи не досягли високих результатів", - зізнається Тед Дуйвестін. 

Одна з найбільш передових компаній в Нідерландах була заснована в процесі пошуку рішення особистої проблеми. Півстоліття тому Ян Копперт, вирощуючи огірки на своїй фермі, активно використовував токсичні хімікати для боротьби зі шкідниками. Але, коли лікар повідомив йому про те, що у нього алергія на пестициди, Копперт вирішив досконально вивчити можливі альтернативи. 


Сьогодні Koppert Biological Systems є світовим лідером в області боротьби зі шкідниками та хворобами рослин. 1330 співробітників і 26 міжнародних дочірніх компаній продають в 96 країнах світу личинок сонечок для боротьби з попелицями, нематод для боротьби з мухами та кліщів для боротьби з іншими кліщами. А ще у них є бджоли, завдяки яким можна підвищити врожайність сільськогосподарських культур на 20-25% внаслідок більш ефективного запилення квіток.


Крім усього іншого, голландці входять до світових лідерів з експорту насіння. У 2016 році цей бізнес приніс місцевим підприємцям майже $1,7 млрд. 

Зазвичай процес виведення на європейський ринок нового типу насіння триває 12-14 років і обходиться виробнику в сотні мільйонів доларів: позначаються жорсткі заборони на використання генно-модифікованих матеріалів. Останні досягнення голландської науки дозволяють скоротити період очікування до 5-10 років, а вартість досліджень - в тисячу разів. 

Каталог компанії Rijk Zwaan пропонує покупцям насіння 25 видів овочів. Одне насіння томата вартістю 50 центів може дати до 200 кілограмів врожаю в рік. 

Керівник міжнародного напрямку Rijk Zwaan Хелен Бос вважає, що досягнення компанії в майбутньому можуть виявитися корисними для вирішення проблеми голоду в бідних країнах Африки, Азії та Південної Америки. "Ми не можемо запропонувати їм наші технології, але можемо допомогти в розвитку власного високоефективного сільського господарства", - говорить Бос. З 2008 року фахівці Rijk Zwaan діляться досвідом з фермерами Танзанії на тестовому майданчику біля підніжжя Кіліманджаро. Насіння від місцевих сільгоспвиробників досліджують у голландських лабораторіях, а потім дають рекомендації по удосконаленню продукції. Аналогічні проекти запущені в Кенії, Перу і Гватемалі. У шести з половиною тисячах кілометрів від Вагенінгена співробітники компанії SoilCares пояснюють фермерам долини річки Ріфт, як працює портативний пристрій, який аналізує склад ґрунту. Електронний звіт за допомогою мобільного додатку миттєво завантажується в базу даних, і вже менш ніж через 10 хвилин оператор бачить на екрані смартфона рекомендації по оптимальному використанню добрив та інформацію про потреби в поживних речовинах. Тільки 5% з 570 мільйонів фермерських господарств у світі мають такі можливості. 


Камера, встановлена ​​на безпілотний літальний апарат, оглядає нескінченні тепличні поля, що розтягнулися вздовж узбережжя Північного моря. Тут, на маленькому густонаселеному клаптику земної кулі, в найближчі десятиліття буде - без перебільшення - вершитися доля всього людства. І працьовиті голландські фермери разом із невтомними вченими постараються зробити так, щоб це майбутнє було безхмарним.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Нідерланди дивують світ сміливими інноваціями у сфері АПК

Як заманити молодь у сільське господарство. Досвід Японії

Як зміниться сільське господарство в майбутньому

За матеріалами: http://life.ru

Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
03.09.2020
Київські виробники ЗЗР об'єднаються для збору та утилізації тари
Антимонопольний комітет України надав дозвіл на створення онлайн-платформи, яка сприятиме перероблюванню та утилізації використаної тари з-під засобів захисту рослин
03.09.2020
Blueberry by StarBerries запустили сучасну сортувальну лінію іспанського виробництва
Особливістю обладнання є те, що після сортування ягода залишається цілою, а найголовніше зберігається притаманний ягодам лохини сизий наліт
01.09.2020
Британські експерти проведуть вебінар для представників молочної галузі
5 вересня вони поділяться секретами управління молочними фермами. Для участі необхідно зареєструватися

Статті

всі статті >>
28.08.2020
Варто відвідати. Фермер з Черкащини відкрив військово-патріотичний музей
В музеї показана велична історія побутової, військово-патріотичної діяльності та представлені експонати, які красномовно розповідають про військові дії, починаючи від козацької доби й закінчуючи нинішніми подіями на Сході країни
20.08.2020
Талановиті жінки в агробізнесі. Учасниці TalentA надихають своїми історіями
Жінки в агро: в чому їх сила, а чого їм бракує? Історії про те, як жінки з сіл змінюють життя цілих громад на краще
30.07.2020
Знаменитий "херсонський кавун” стане смугастим послом південного регіону
Чому херсонський кавун ще не отримав статусу «географічного зазначення» та який логотип для нього обрали? Що кажуть про врожай, чи буде знаменита баржа з кавунами та чому українські переробники так мало уваги звертають на цю ягоду?