МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

AgroDrone: в Україні немає готових фахівців агромоніторінгу за допомогою дронів
2017-11-27


Михайло Горлівський, один із засновників компанії AgroDrone, розповів про досвід роботи з аграріями, конкуренції на українському ринку безпілотників і перспективи моніторингу полів за допомогою дронів. 

Agrodrone - це молода компанія, яка пропонує високотехнологічні дрони та безпілотники для потреб промисловості й сільського господарства. Її в 2014 році заснували Михайло Горлівський і Олександр Квітка. Сьогодні Михайло впевнений, що точне землеробство та оптимізація ресурсів для аграріїв - це мало не єдиний спосіб підняти врожайність на певних площах.


Сам собі дрон 


Спочатку ми просто продавали безпілотники, будували складні коптери для кіноіндустрії, зняття кліпів, весіль і так далі. Це були ті часи, коли ще спеціальних дронів для зйомок не було. І щоб побудувати дрон з камерою потрібно було застосувати максимум фантазії. Згодом (у 2013 році) агрохолдинги почали звертатися до нас, щоб фахівці зібрали для них дрон. Безпілотники виконували прості функції, типу охорони - здійснювали зовнішній моніторинг. Вже тоді ми намагалися робити ортофотоплани, оскільки навчилися запускати дрони по маршруту з заданими точками. Ми намагаємося йти в ногу з часом. Активно займаємося внесенням трихограми (розпорошення дронами маленьких перетинчастокрилих комах, які відкладають свої яйця всередину яєць шкідливих комах). У нас є своя техніка, яка може обробляти багато гектарів трихограмою і робить це дуже точно.
 
Аграрії + технології 

 


Робота з фермерами досить специфічна і всі господарства різні. Одні орієнтуються на інновації, інші - ні. Зазвичай новинками цікавляться агрохолдинги, у яких від 2 тисяч гектарів. Їм стає цікаво провести інвентаризацію: підрахувати площу, яка від сезону до сезону може змінюватися. Ми переконалися, що часто у господарств не те, що електронних карт полів немає, вони й гадки не мають, скільки у них гектарів. Вони розуміють, що у них приблизно 3 тисячі гектарів. Це 3100 га або 2500 га? Невідомо. 

Агрохолдинги зацікавлені за допомогою технологій як мінімум зробити ортофотоплан полів. Вони тепер хочуть зробити карти в електронному вигляді, а не мати на папірці від руки намальовану схему, підписану олівцем. Фермери також про технології знають, але у них руки не доходять їх впровадити. Я порівняв би це з торговою сферою. Хтось веде облік в паперовому блокноті, у когось є табличка в Excel, а у когось є 1С або навіть CRM-система.

Але в агросфері питання стоїть гостріше. На першому етапі агрохолдинги, і не тільки вони, отримували надприбуток. Але вони розуміють, що це колись закінчиться. Тому потрібно застосовувати точне землеробство, оптимізувати витрати, підняти врожайність на певних площах. 


Ринок великий, штовхатися не треба


Поки ми працюємо тільки на ринку України, але до нас дуже часто приходять запити загального характеру: скільки коштує ортофотозйомка або NDVI, або внесення трихограми. Часто запити приходять з таких країн як Казахстан, Росія, рідше з Європи. 

Ринок дронів в Україні великий, але до кінця він ще не сформувався. Попит поки нескінченний, роботи теж дуже багато. Разом з тим, поки що немає чітких цін. Якість послуги не визначено, немає ніякого маркера якості роботи. На українському ринку дронів є кілька лідерів, але одна компанія не може бути лідером у всьому. Та й роботи в секторі непочатий край. На цьому ринку не потрібно з кимось штовхатися, щоб почати заробляти. Але це дуже складна сфера в технічному плані, це неймовірна кількість розбитої, спаленої техніки й електроніки. Дорогої техніки.


Робота від весни до осені 


Вибір підходу до виконання завдання залежить від технічного завдання. По-перше, нам потрібні карти полів, щоб розуміти їх розміри, віддаленість ділянок. Далі вибираємо техніку. Якщо це багато дрібних полів, застосовуємо коптери. Якщо великі поля - найчастіше літаки. Тому отримавши базові карти полів, хоча б на папірці, ми вже будемо знати, яку техніку нам готувати. 

Спочатку агросектор розглядався як основний. Але надалі потихеньку додалися ортофотоплани, які є актуальними не тільки для агросектору, а й для міст, і промисловій сфері. Техніку для цього міняти не потрібно. Особливість агросектору полягає в сезонності. Робота на полях ведеться від весни до осені. Коли закінчується сільськогосподарський сезон, в промисловості з приходом осені сезон тільки починається: дерева втрачають свій листяний покрив і так краще робити промислові ортофотоплани, геодезію, 3-D моделі.


Готові рішення - не найкращий варіант 


Якщо хтось думає, що в агросекторі є готові рішення і можна купити дрон Phantom, то це не так. Навіть якщо вийде все благополучно зняти, після цього ще потрібно всю інформацію звести воєдино. У нас є фахівці, канал поставок і продажів комплектуючих. 

Зазвичай спеціально оптимізовані під замовлення агродрони продаються за дуже великі гроші. А оскільки ми живемо в Україні, ця схема для нас не підходить. Тому доводиться створювати самостійно, вкладати свої думки, щоб банально здешевити техніку. Американські дрони по $ 50-60 тисяч або польські по $ 25-30 тисяч ми будемо окупати все життя. Він же потрібен не один, їх потрібно обслуговувати, мати комплектуючі та супровід. 

Також ми іноді просимо своїх програмістів дописати в стандартні програми потрібні функції. Серед популярних послуг - трихограми та NDVI-зйомка. Зазвичай NDVI-моніторинг може бути частиною іншої, глобальної послуги. Він дає можливість оцінити щось щодо іншого. Як правило, ця послуга працює в комплексі з пробовідбірником. У нас є клієнт - агрогосподарство - купили собі дрон з можливістю знімати NDVI. Вони роблять карту і знають вже, як і де потрібно брати проби ґрунту, адже їх не можна зібрати з усього поля. Це трудомісткий і дорогий процес. 


Де шукати фахівців 


В Україні готових фахівців ви не знайдете, тому що такої сфери, як агромоніторінг за допомогою дронів, не існує. Тож ми самі навчаємо фахівців. 

Одна з таких кузень кадрів в Одеській Академії зв'язку ім. Попова, де ми ведемо гурток з побудови дронів. Це, до речі, було рішення ректорату. У студентів вже набралася база комплектуючих від дронів, серед них з'являються ті, кому сфера цікава. Ось це наші молоді кадри. 

Які плюси та мінуси професії? Мінус може бути в тому, що працювати доводиться й у вихідні, й в будь-який час доби. Іноді ми залежні від погоди, від стану посівів, часу висіву, стадії розвитку посівів. Тобто у нас все літо ненормований робочий графік. Це стосується аграрної галузі, в роботі з промисловістю трохи простіше. З плюсів - це дуже цікаво, а галузь активно розвивається. Це вже робочий бізнес-процес, і він приносить прибуток.

ЧИТАЙТЕ НА ТЕМУ: Українські фермери все частіше звертаються за допомогою до агродронів

Безпілотники та роботи захоплюють поля по всьому світу

За матеріалами: http://aggeek.net

 


Останні новини

ОСТАННІ НОВИНИ

всі новини >>
14.12.2018
В Україні побудують перший завод з переробки відходів тваринного виробництва
Завод вартістю €10 млн планують запустити на Львівщині навесні 2019 року
14.12.2018
Переселенка з Донбасу налагодила виробництво арахісової пасти на Полтавщині
Валентина Жосану виграла грант у розмірі 130 тис. грн та відкрила цех з виробництва арахісової пасти під торговою маркою VegaNuts
13.12.2018
Рахунки МінАПК заблоковані, дотацій не буде до кінця грудня
Ряд сільгоспвиробників зіткнулися з проблемами при отриманні дотацій за програмою компенсації 25% вартості придбаної вітчизняної сільгосптехніки

Статті

всі статті >>
10.12.2018
Кращі серед лідерів. Найцікавіше з Kernel PRO100 AGRO
На Kernel PRO100 AGRO спеціалісти компанії "Кернел" розповіли не лише про плани на майбутнє, а й поділилися секретами успіху  провідного у світі та найбільшого в Україні виробника та експортера соняшникової олії
06.12.2018
BASF винайшла інноваційний фунгіцид, який стане абсолютно новим рішенням для аграріїв
Компанія розпочинає виробництво інноваційного фунгіциду Revysol®. Перша поява препарату на світових ринках очікується 2019-2020 рр.
06.12.2018
В Києві більше не буде представницького офісу "Мрії"
Зараз компанія веде переговори зі співробітниками щодо можливості їх переїзду на постійне місце роботи в Тернопіль і Львів