МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ УСПІШНИХ СПЕЦІАЛІСТІВ
ТА ПЕРСПЕКТИВНИХ ФАХІВЦІВ З РОБОТОДАВЦЯМИ

А чи знаєте ви якими знаннями та навичками має володіти аграрний працівник майбутнього?
2017-08-10

Щодня агросектор змінюється досить нестримно: розвиваються нові технології, виводяться нові сорти культур, міняються бізнес-моделі, а корпоративні посадові обов'язки все частіше починають поєднуватися і перетинатися. Персоналу аграрних підприємств потрібно адаптуватися до змін щоб залишатися не лише корисним співробітником, але і передовим фахівцем на сільськогосподарському ринку.

Про основні тренди і найближче майбутнє кадрового ринку українського сільського господарства журналістам AgroPortal розповіла директор HR- департаменту Агрохолдингу «Мрія».

Вже зараз спостерігається менше використання ручної праці в аграрному виробництві. На Вашу думку, до скорочення якого персоналу і в яких годинних рамках це приведе?

Марія Панченко: Я б не говорила про скорочення, але відбудеться видозміна самого профілю співробітника. Світ йде до поступової диджиталізації і агросектор – не виключення, адже через 10 – 20 років прогрес дійде до автономної інноваційної аграрної техніки. Отже, сільське господарство України рухається до пошуку не лише офісних фахівців, а і робітників, які зможуть справлятися із складною технікою і системами. Це приведе до оптимізації кількості співробітників, але не до повного зникнення таких посад.

Це не означає, що працювати у бригаді буде один співробітник, оскільки у нього є вихідні дні, відпустка, лікарняні, навіть якщо говорити про розпал польових робіт. Виходячи з підвищення продуктивності техніки об'єми і терміни роботи скорочуються, разом з цим, підвищуються вимоги до навичок.

Механізаторам тепер необхідно не просто вміти управляти технікою, а й розуміти, як її програмувати, які норми і вимоги діють при різних техопераціях, при цьому контролювати свою роботу самостійно. Тому навички в IT і глибока професійна експертиза в полі точно знадобляться.

Що робити співробітникам, які не встигнуть відстежити останні тренди або з яких-небудь причин не будуть навчаться, зважаючи на вік, наприклад?

Марія Панченко: Тенденції однакові в усіх професіях і не пов'язані з віком, а швидше, з відкритістю людей і прагненням до розвитку. Якщо людина в 50 років готова освоювати нову технологію, суміжні професії і проходити спеціалізовані курси - це не дасть їй лишитись без роботи.

Де і як варто навчати персонал?

Марія Панченко: Для навчання персоналу в Україні створюються спеціалізовані навчальні центри експертизи як в рамках компанії, так і міжгалузеві та міжфункціональні. На аграрному ринку з'являються проекти, де залучені бізнес, держава, наука, різні фонди і експерти, які зацікавлені в проектах з підвищення рівня фахівців в країні завдяки міжнародній експертизі.

Як виявити слабку ланку в корпорації? Людей, які не можуть або не хочуть виконувати свої професійні обов’язки?


Марія Панченко: В нашій компанії ми використовуємо різноманітні системи мотивації. KPIs сьогодні — це не просто список завдань і відповідна нагорода для співробітників в кінці роботи. На сьогодні ефективність системи мотивації полягає в тому, щоб націлити співробітника на виконання його ключових завдань і впровадити / адаптувати зміни операційних систем і систем менеджменту. Це можуть бути такі операційні завдання для агронома як аудит полів або проведення облікових листів.Таким чином, або співробітники перебудовуються, проходять пілотні періоди, навчання, а роботодавець в свою чергу підтримує і дає час на адаптацію, або система буде витісняти працівника зі структури. Більшість людей адаптуються.

Зараз спостерігається розширення функцій робітників, чи не говорить це про те, що керівного складу стане менше?

Марія Панченко: Це тренд, яким сьогодні живе весь світ, він буде розвиватися надалі. Якщо керівник не освоює нові знання і вміння, необхідні для організації, то такі компанії будуть програвати. Суміжні функції керівника є і в нашій компанії, ми досить гнучкі в плані організаційної структури: є професійна експертиза співробітників, вони відкриті до нових знань і навичок, здатні навчиться швидко і відповідально виконувати завдання, тоді саме вони і отримують новий проект або область відповідальності. За останні півроку в «Мрії» відбулося багато змін, створювалися суміжні департаменти не тому, що так «правильно» і є практика на ринку, а тому що у нас є управлінці, які готові і здатні брати більше обов'язків і відповідальності. Їх експертиза зростає не тільки вгору по кар'єрних сходах, а й горизонтально.

Керівний склад: якими навичками повинні будуть володіти топ-менеджери через 5 або 10 років?

Марія Панченко: У першу чергу необхідно підвищувати власну швидкість в навчанні та розвитку, адаптуватись до нових умов. Сьогодні розрив між бізнесом, технологіями та персоналом очевидний. При цьому бізнес від технологій відстає більш, ніж співробітники, тому за рахунок персоналу керівнику потрібно буде вміти скорочувати цей розрив. Це буде стимулювати успішний ріст бізнесу, і не тільки аграрного.

Новий тип управлінця - «цифровий лідер», який вміє формувати команди під завдання, управляти кількома суміжними процесами, забезпечувати ефективну крос-функціональну комунікацію та підвищувати залученість людей, розвивати інновації та створювати системи безперервного вдосконалення.

В аграрній сфері паралельно розвиваються ІТ - чи означатиме це, що в цій сфері стане більше персоналу?

Марія Панченко: Попит на ІТ-спеціалістів буде завжди. Адже, це люди, які мають глибокі аналітичні здібності і можуть дуже якісно виконати запит замовника. Однак, ці посади в майбутньому теж будуть дещо видозмінені. Нові ІТ-спеціалісти – це скоріше IT-аналітики, які займаються адмініструванням, і не просто консолідують звіт, а надають висновки та передбачають хід бізнес-стратегії. Як правило, це будуть експерти, які поєднують кілька спеціальностей на одній посаді. Попит на таких фахівців є і буде тільки збільшуватись.

Важко знайти такого фахівця зараз?

Марія Панченко: Так, аналітиків-адміністраторів просто ніхто не готує. Такі люди еволюційно з'являються на ринку. Вони доходять до цього самостійно і освоюють нові професії - 2-3 спеціальності у біографії, коли вже сформовані свої основні навички. Або ж організації навчають таких експертів самостійно, виходячи з цілей бізнесу.

Думаю, що в найближчому майбутньому з'являться якісь спеціальні агро- IT професії або центри експертизи, які підвищуватимуть кваліфікацію співробітників.

Які тренди Ви особисто бачите в HR галузі (акцент - сільське господарство)?

Марія Панченко: В HR основним трендом буде також діджиталізація і аналітика, щоб бути завжди на крок вперед констатації факту. Успішно працюватимуть ті компанії, які навчаться прогнозувати поведінку співробітників з точки зору результативності та зайнятості.
У навчанні - це створення умов для безперервного навчання і підвищення своєї кваліфікації, у тому числі багато в чому за рахунок використання цифрових технологій. Крім того, потрібно буде покращувати системи відносин зі співробітником не тільки за фактором мотивації або зарплатні, а вибудовування безперервного ланцюга взаємин з людьми. Це тренд, який як не дивно, прийшов до HR з рітейлу і заснований на побудові довірчих відносин з клієнтами.

Що можуть запозичити інші компанії від «Мрії» в плані роботи з персоналом?

Марія Панченко: Ми даємо дуже багато можливостей для розвитку. Це відкриті тренінги, корпоративний університет, кадровий резерв, зовнішнє навчання - будь-яка ініціатива, яка буде корисна як співробітнику, так і компанії. Ми намагаємося показати, що будь-які можливості для розвитку не тільки допомагають колегам виконувати поставлені завдання, але і збільшують власну капіталізацію як професіонала на ринку.

З останнього, що впровадили - це невеликий, але приємний бонус - безкоштовні курси англійської мови. Чи потрібні вони нам для виконання конкретної роботи або ведення бізнесу всьому штату компанії? Точно ні. Але чи дає це нашим людям можливість мати доступ до першоджерела інформації? 100%!

Ще одна наша особливість - проектний офіс з методологією PMO. Є ключові 10-15 щорічних стратегічних проектів і співробітники можуть спробувати себе в якості керівника, не маючи фактичних повноважень в організаційній структурі.

Співробітники з вдячністю відносяться до таких можливостей, а компанія в свою чергу розвиває культуру самонавчання.

Отже, Марія Панченко радить всім опановувати суміжні професії та стежити за трендами на ринку праці щоб у майбутньому  користуватися попитом серед роботодавців.
 
Більш докладно на http://agroportal.ua

Будь успішним! Лайфхаки для твоєї кар'єри Всі статті >>